Dievča s maskou je o nás, o spoločnosti, ktorá nás núti byť niekým iným, kým naozaj sme.
NITRA. Jana Šulková predstavila svoju prvotinu Dievča s maskou v nitrianskom Martinuse. Knihu autorke pokrstila priateľka a šéfka internetového magazínu Martina Gyenes. Posypala ju konfetovými písmenkami, presne tak, ako navrhla samotná spisovateľka, pretože sa jej to zdalo symbolické.
Autorka sa narodila v Nitre, odmala však bývala vo Vrábľoch. Do nášho mesta sa neskôr vrátila kvôli štúdiám na Združenej strednej škole - vyštudovala obchod a podnikanie, momentálne na UKF študuje editorstvo.
Fikcia s prvkami reality
Debut Jany Šulkovej osloví najmä tínedžerov. Rozpráva príbeh mladého dievčaťa Mimy o spoznaní samej seba. O tom, že maska, ktorú nosí, ju zabíja, tvár, ktorú každé ráno vidí v zrkadle, nie je jej.
„Celý príbeh je fikcia, ale sú v ňom aj prvky z reality, niečo, čo som odpozorovala či zažila. Hlavná hrdinka knihy patrí medzi elitu a kvôli tomu sa pretvaruje. Nie je sama sebou, robí veci, ktoré vlastne ani nechce robiť. Chce zapadnúť medzi priateľov, mať chlapca,“ vysvetľuje Jana Šulková. „V skutočnosti je však iná, na akú sa hrá. Postupne ale pravda vypláva na povrch. Mima si nájde lásku, kvôli ktorej sa stane sama sebou a prestane byť dievčaťom s maskou.“
Podľa autorky je príbeh vlastne o našej spoločnosti, o tom, ako nás núti sa pretvarovať. „Začína sa to už na základnej škole, kde sa deti porovnávajú, kto čo má či nemá. Nikto nechce byť vylúčený z kolektívu, chce zapadnúť, preto sa radšej na „niečo hrá“,“ hodnotí spisovateľka.
Možnosť vytvoriť niečo svoje
Slohy jej v škole vždy išli od ruky, venovala sa aj umeniu – hrala na gitaru, spievala. Keď prišla na strednú, prestala s tým a našla sa hlavne v písaní. „Baví ma na ňom všetko, hlavne to, že môžem vytvoriť niečo svoje, čo je len v mojich rukách. Je to taká metafora moci. Rada ovplyvňujem podobu mojich hlavných hrdiniek, ale aj samotnej knihy,“ podotkla Šulková.
V minulosti autorka začala písať knihy pre ženy, neskôr sa začala venovať dievčenským románom. Zatiaľ neplánuje vyskúšať iný žáner. Už teraz má v zálohe ďalší rukopis s pracovným názvom Silnejšia ako osud, ktorý vyjde budúci rok.
Bojuje za nespisovné slová
Svoju budúcnosť po ukončení štúdia na UKF opäť spája s knihami. „Rada by som písala ďalej, ale tiež by som si chcela vyskúšať aj tú druhú polohu a rukopisy iných čítať a opravovať. Ako autorka sama viem, že zásahy do vlastného textu nie sú príjemné, ale zistila som, že často má aj redaktor pravdu, keďže má od príbehu odstup. Ako spisovateľka som neraz bojovala za nespisovné tínedžerské slová, ktoré však v kontexte dialógov mali svoje opodstatnenie. Bolo to o mladých a pre mladých, a preto to musí byť podľa mňa písané ich jazykom.“
Popri písaní má Jana Šulková aj mnohé ďalšie záľuby - divadlo, film, tanec, hudbu, ale napríklad aj kone. „Keď som bola 12-13-ročná, jazdila som aktívne, teraz už len príležitostne,“ dodáva spisovateľka.
Sprava spisovateľka Jana Šulková a krstná mama jej prvej knihy Martina Gyenes. FOTO: ARCHÍV MARTINUSU