SLÁDKOVIČOVO. Ani októbrové rokovania medzi Sládkovičovom a Vysokou školou Danubius o nových podmienkach nájomnej zmluvy nepokročili.
Strany sa nám k jeho priebehu nechceli vyjadriť, podľa mesta platí po vzájomnej dohode na informácie embargo. Zaujímavé je, že mesto ho uvalilo až potom, čo primátor Anton Szabó poskytol rozhovor pre miestnu regionálnu televíziu a denník.
Chýbajú vonkajšie parapety
Podľa medializovaných informácií sa strany nevedeli dohodnúť, okrem iného, ani na výške nájmu. Z pôvodných päť tisíc eur je vedenie školy ochotné zaplatiť mesačne iba tisíc eur, mesto ponúklo sumu 3 300 eur. Problém bol aj v dĺžke trvania zmluvy a v určení povinností nájomcu a prenajímateľa.
Škola hrozila výpoveďou už cez leto. Dôvodom mala byť práve výška nájmu. Tú vedenie školy nepovažuje za adekvátnu vzhľadom k stavu budovy. Pokazujú tiež na to, že sa im znížil počet študentov.
Škola podala výpoveď k 31. augustu 2015 z dôvodov „závažného porušenia zmluvy.“ Argumentovala tým, že „priestory sa stali bez zavinenia nájomcu nespôsobilé na dohodnuté účely a prenajímateľ ich neudržiava v stave spôsobilom na dohovorené užívanie.“
Mesto však túto výpoveď označilo za neplatnú. Podľa nich k žiadnemu porušeniu z ich strany nedošlo a trvali na platnosti pôvodnej zmluvy. Tá bola uzatvorená ešte v roku 2007 na dobu určitú, dodatkom predĺžená až do augusta 2019.
Škola však k výpovedi priložila aj znalecký posudok. Podľa neho do budovy zateká, na viacerých miestach sú trhliny, odpadáva vonkajšia omietka, na niektorých miestach chýbajú vonkajšie parapety, niekde tieto majú dokonca opačný spád.
Do betónu pridali čpavok
V budove, ktorú má súkromná škola od mesta v prenájme za 60-tisíc eur ročne plus energie, sídli Fakulta práva. Predtým fungovala v priestoroch základná škola. Pre namerané hodnoty amoniaku, ktoré mnohonásobne prekračovali prípustné hodnoty, ju však deti museli už po týždni vyučovania opustiť. Niektoré z nich skončili so zdravotnými ťažkosťami v nemocnici.
Amoniak sa mal do stien a stropov dostať počas výstavby. Na otázku, kto stojí za prácami, nás hovorkyňa Mária Gubíniová odkázala na článok tlačovej agentúry z roku 2003 uverejnený v denníku SME. Podľa neho osemnásťtriednu školskú budovu stavala od roku 1993 primátorova firma.
Anton Szabó v článku pre TASR priznal, že keď potrebovali v zimných mesiacoch betónovať, pridávali do betónu čpavkovú prísadu frostex. Tá však podľa vtedajšieho štátneho okresného hygienika Ľudovíta Štálnika bola určená len na použitie v exteriéroch.
„Na doplnenie tohto článku uvádzame, že dodávateľ stavby školy v dobrej viere v jednom trakte budovy použil certifikovanú mrazuvzdornú prísadu do železobetónových konštrukcií, nachádzajúcich sa v interiéri a exteriéri, ktorá spôsobila problémy s prevyšovaním normy koncentrácie čpavku,“ dodala Gubíniová. Na to, čo znamená podľa nej „v dobrej viere,“ už nereagovala.