Nedeľa, 9. august, 2020 | Meniny má ĽubomíraKrížovkyKrížovky

Ženská erotika aj nežnosť v dielach umelcov z Ukrajiny

Akty umelec maľuje podľa svojej fantázie alebo fotiek. Manželka – tiež výtvarníčka - mu modelky neschválila.

Záber z otvorenia výstavy. V pozadí obrazy, ktoré sa vydražili.Záber z otvorenia výstavy. V pozadí obrazy, ktoré sa vydražili. (Zdroj: (ČE))

Akty umelec maľuje podľa svojej fantázie alebo fotiek. Manželka – tiež výtvarníčka - mu modelky neschválila.

NITRA. Provokatívne, eroticky dráždivé i žensky nežné. Také sú obrazy manželskej umeleckej dvojice Tatiany Siedlovej a Igora Navrotskeho. Pochádzajú z Ukrajiny, ale ich domovom je momentálne Slovensko - usadili sa v Nitre.

Ich diela môžete na prvej spoločnej nitrianskej výstave vidieť v Artine. Na jej otvorení bol hosťom herec Jevgenij Libezňuk, o kultúrny program sa postarala speváčka Brigita s klaviristom Tonym Markom. Jednu z pesničiek dokonca zaspievala v ukrajinčine.

Skryť Vypnúť reklamu

Výstavu dopĺňajú predajné umelecké diela neformálneho združenia výtvarníčok BODG/2014, ktoré akciu pripravilo. Počas večera sa prostredníctvom tombolových lístkov vyzbieralo 135 eur. Použijú sa na výtvarný kurz pre deti. Z prispievateľov vyžrebovali šťastlivcov, ktorí vyhrali obrazy s podobizňami Marylin Monroe a Salmy Hayek od vystavujúcich umelcov.

Najodvážnejšie akty nevystavili

Ako Igor Navrotskyi žartovne prehodil, sú už vyše dva roky v dome na Zobore, tak už bolo na čase, aby ľudia zistili, čo tam robia. Dôkazom ich snaženia bola ich prvá výstava v Nitre. Ich štýlom je realizmus s istou dávku abstrakcie. Dominantným motívom v dielach oboch umelcov je človek, výstava ponúka predovšetkým odvážne portréty žien.

„Tie najodvážnejšie akty tu dokonca ani nie sú, vystavili sme také menej dráždivé. Dozvedeli sme totiž, že Nitrania sú viac-menej konzervatívni,“ tvrdia umelci. „Manžel maľuje provokatívnejšie obrazy, ja skôr také nežné. Modelky ale manželovi nedovolím, ani mu sama ako modelka nestojím,“ smeje sa Tatiana. „Ja to ani nepotrebujem, maľujem z hlavy, podľa mojej fantázie alebo fotografií,“ vysvetľuje Igor.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudia sú podľa slov ukrajinských výtvarníkov rôzni, páčia im rôzne diela. „A my sa snažíme robiť zaujímavé veci, ktoré ľudí oslovia. Niekedy maľujeme obrazy, o ktorých si myslíme, že ich tak ľahko nepredáme, a pritom tie si ľudia väčšinou kúpia ako prvé,“ vravia, umelci, ktorí maľujú aj rodinné portréty ako darčeky. Robia to radi, ale radšej tvoria vtedy, keď majú voľné ruky.

V tvorbe sú obaja vytrvalí a pracovití, ako vravia, nemôžu sa jej stále nasýtiť. „Maľujeme od deviatej rána aj do siedmej večera, i cez víkendy. Na Slovensku obrazy najmä vystavujeme, predávame hlavne v zahraničí – v USA, Anglicku, Rusku, Nemecku, Dánsku či Nórsku, kde sú naše diela v galériách aj súkromných zbierkach,“ hovorí Tatiana Siedlova. „Používame náročnejšiu techniku olejomaľby, čo už dnes na Slovensku vidieť menej, tu sa využíva hlavne akryl, grafika či iné médiá.“

Skryť Vypnúť reklamu

Umenie nepozná hranice

Na Slovensku sa Igor Navrotskyi ocitol už pred 20 rokmi, páčilo sa mu tu, aj slovenskú náturu si obľúbil. S manželkou sa sem vrátil pred troma rokmi, chvíľu bývali v Košiciach a Prešove. S Kyjevom, kde žili predtým, nepretrhli väzby úplne. „Dnes je tam situácia už taká normalizovaná, boli predtým problémy, ale viacej na východe republiky,“ hovorí výtvarník.

Spolu s manželkou sa po príchode do Nitry venovali výučbe detí v umeleckej škole na Klokočine. Aj v súčasnosti sa snažia cez kurzy a workshopy vyhľadávať, podporovať a usmerňovať mladé talenty, ktoré sa často ďalej nerozvíjajú pre nedostatok motivácie či finančné možnosti. V zdokonaľovaní výtvarného talentu sa venujú aj dospelým.

„Deti dnes chcú byť manažéri či právnici a takto sa mnohé talenty stratia,“ myslia si manželia. „Na Slovensku je tiež veľmi veľa talentovaných umelcov, ktorí sa živia inou prácou a výtvarné umenie pestujú len ako svoju najväčšiu záľubu.“

Výtvarníci takisto pomáhajú aj maliarom z Ukrajiny či Ruska. „V spolupráci so Slovenskou výtvarnou úniou propagujeme ich talent a tvorbu. Chceme ľuďom ukázať, že umenie je bez hraníc a nemá nič spoločné s politikou,“ konštatuje umelecký pár. Ich snom je mať vlastnú galériu, učiť ľudí s výtvarným talentom a pomáhať im presadiť sa svojou umeleckou tvorbou.

Na výstave bola aj ich manažérka Gabriela Mikulášová z Prievidze. Prezradila, že manželia sú vynikajúci pedagógovia, čo si vyskúšala aj na vlastnej koži. Pod ich vedením vraj namaľovala obraz, ktorý by sa dal pokojne vystaviť.

Tatiana a Igor nielen učia deti a dospelých, ale pomáhajú tiež chorým ľuďom. „Svoje diela venujú na rôzne dobročinné akcie. Teraz sa bude konať v Prievidzi akcia na podporu onkologicky chorých detí, pričom ich dielo bude vydražené a získané peniaze pomôžu dobrej veci,“ povedala Mikulášová.

Maľuje si len tak pre seba

Hosťom večera bol Jevgenij Libezňuk, herec známy z filmov, televízie i divadla. Aktuálne v DAB hrá v predstavení Skrotenie zlej ženy. „Bol som veľmi potešený, keď ma pozvali rozdeliť sa s vami o radosť z tejto nádhery, ktorá tu je,“ povedal Libezňuk a rozhliadol sa po obrazoch svojich krajanov. „Prvýkrát som oficiálnym hosťom takejto akcie, ale aj ako bežný človek chodím na vernisáže veľmi rád. Autorov som doteraz nepoznal, pozrel som teda ešte pred výstavou, čo môžem očakávať. A som veľmi milo prekvapený.“

K výtvarnému umeniu má herec blízky vzťah. Obdivuje ľudí, ktorí obyčajným pohybom ruky a štetca dokážu vytvoriť niečo tak krásne, čo ľuďom vyráža dych. Je to podľa neho dar od Boha.

„Skúšal som trochu výtvarne tvoriť aj ja, tým pádom viem trošku posúdiť, ako ťažko je niečo takéto urobiť. Už v Kyjeve som sa pokúšal zachytiť ceruzkou krajinku v daždi. Podarilo sa mi nakresliť vydarenú kvapku dažďa a všetci mi hovorili, že je to úplne ako voda. Taký som bol šťastný,“ vraví Jevgenij Libezňuk.

„Ale to si kreslím len tak pre seba. Keby som už ako malý chodil do nejakej výtvarnej školy, možno by som trošku lepšie maľoval. Ale možno ešte aj teraz na to príde čas, nestrácam nádej. Nie výstavy robiť, do toho by som nešiel, ale len tak pre seba si doma kresliť. Manželka videla moje pokusy, kúpila mi výtvarné pomôcky a ešte ma musí donútiť, aby som k tomu zasadol.“

Igor Navrotskyi a Tatiana Siedlova so svojimi dielami.

Olejomaľby manželskej umeleckej dvojice.

Svoje diela majú na výstave aj členky BODG/2014 - neprofesionálne výtvarníčky z Nitry a okolia. Sú predajné. FOTKY: (ČE)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 2. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 3. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 4. Spojení navždy
 5. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 6. Letná potravinová zbierka Tesca presiahla už 15 ton!
 7. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 8. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 9. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 10. Pochod smrti
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 21 628
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 16 461
 3. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 511
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 15 072
 5. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 12 413
 6. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 452
 7. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 298
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 241
 9. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 097
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 048
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Festivalový víkend dnes vyvrcholil karnevalovým sprievodom

Letným podujatiam v meste nie je koniec, nasledujú hody a dožinky.

Ako vždy najviac ľudí privábil karnevalový sprievod.

Z nitrianskeho parku odviezli sochu matky, odlejú ju do bronzu. Ďalšie diela neobnovia

Sochu vytvoril Tibor Bartfay pred desiatkami rokov. Rozpadá sa.

Protest proti vojne, socha matky chýba.

Predával pervitín, prichytili ho pri čine

30-ročný muž mal na predaj prichystaných približne 59 jednorazových dávok drogy.

Nitrianska vokálna kapela je späť na scéne

Skupina sa v úplne novej zostave vracia aj s novým videoklipom.

Close harmony Friends.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragédia na železnici, vlaky meškajú

Policajti dokumentujú nehodu na železnici v Banskej Bystrici, pri ktorej došlo k usmrteniu človeka.

Na Liptove zaznamenali tri nové prípady nákazy koronavírusom

Ochorenie COVID-19 zachytili na Liptove po dlhšom čase.

Privítajme bábätká narodené v júli v levickej pôrodnici

Novorodenci sa prihlásili plačom na svet aj počas šarapatenia pandémie.

Už ste čítali?