NITRA. Krajský súd potvrdil trest pre vodiča, ktorý v opitosti postrelil policajta. Odsedieť si má sedem rokov v ústave s minimálnym stupňom stráženia.
Gašpar K. (48) sa okrem toho musí ambulantne liečiť na psychiatrii a keď vyjde z väzenia, tri roky si nesmie sadnúť za volant. Ministerstvu vnútra má uhradiť škodu 9180,62 eura a zdravotnej poisťovni 994,88 eura.
Predával na tržnici
Muža uznali vinným zo zločinu útoku na verejného činiteľa, prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a prečinu poškodenia cudzej veci - policajného auta.
Obhajca navrhoval pre svojho klienta len podmienečný trest. Jeho prepustenie na slobodu žiadalo aj „49 spolutrhovníkov“, ktorí zaslali na súd spoločenskú záruku.
Písali v nej, že Gašpara K. poznajú ako seriózneho neagresívneho občana. Devätnásť rokov vraj takmer denne dochádzal z Marcelovej na nitriansku tržnicu.
Sedemročný trest, ktorý dostal, je na dolnej hranici trestnej sadzby. „Nedopadol zle. Streľbu na policajta mohli vyhodnotiť aj ako pokus o vraždu,“ poznamenal človek zo súdu.
Zbraň mal legálne
Gašpara K. odviedli z nitrianskeho súdu do výkonu trestu. Odo dňa, kedy postrelil policajta, bol vo vyšetrovacej väzbe.
Incident sa odohral 26. októbra 2012 okolo 16. hodiny, krátko po tom, ako vodiča v Marcelovej zastavila policajná hliadka. Dychová skúška potvrdila, že šoféroval pod vplyvom alkoholu.
Keď policajt v služobnom aute dokumentoval zistený výsledok, Gašpar vytiahol spoza nohavíc legálne držanú zbraň. Zo vzdialenosti asi jedného metra dvakrát vystrelil smerom na policajta. Stál pritom vedľa policajného auta -pri ľavých predných dverách.
Policajta jedna rana zasiahla v oblasti lopatky. Z auta sa dostal cez sedadlo spolujazdca a ukryl sa za pieskový val. Jeho kolega, ktorý v čase streľby vykladal veci zo zadného sedadla do kufra, sa ukryl za stĺp verejného osvetlenia.
Všetko videla suseda Anna B., ktorá pred domom hrabala lístie. Prišla za Gašparom a asi dvadsať minút mu dohovárala, dokonca mu tlačila ruku so zbraňou k zemi. Vyšiel pritom tretí - náhodný výstrel.
Medzitým prišiel na miesto činu obecný policajt, ktorý Gašpara vyzval, aby sa upokojil a položil zbraň. Muž ju nakoniec odovzdal susede Anne.
Tabletka a alkohol
Obžalovaný na súde nevypovedal. O tom, čo predchádzalo streľbe, hovoril len na polícii. Keďže mal rodinné problémy a bol rozčúlený, dal si v osudné ráno tabletku xanax.
Dopoludnia vypil 6-7 poldeci čerešňovice a popoludní v krčme 2-3 poldeci hruškovice. Zbraň mal vraj pri sebe, pretože sa mu pokazil trezor.
Z krčmy domov to mal Gašpar len do dvesto metrov. Hoci bol opitý, sadol do svojej dodávky. Keď ho zastavila polícia, z okna to videla dcéra, ktorá vyšla von po kľúče od auta. Policajt jej ich odovzdal.
Krátko na to si vraj žena všimla, že otec má za opaskom zbraň -zľakla sa a išla späť do domu.
Zranenie posúdili až traja znalci
Podľa policajtov bol Gašpar pred streľbou ticho. Podľa susedy Anny sa pýtal policajta, či ho dovezú z Komárna naspäť. Ten mu odpovedal, že nevie. Vzápätí vodič siahol rukou dozadu do nohavíc, vytiahol zbraň a strieľal.
Zranenia policajta posudzovali traja znalci. Prvého pribral do konania vyšetrovateľ, druhého obhajoba a tretieho súd. Dvaja z nich sa zhodli, že policajt utrpel ťažké zranenie. Potvrdili, že blízko strelného kanála sa nachádzali životne dôležité orgány. Znalec, ktorého oslovila obhajoba, hovoril o ľahkom zranení.
Nepamätá sa
Vodič trvá na tom, že si samotný incident nepamätá. Bol pod vplyvom sedatív aj množstva alkoholu, psychiater hovoril o afekte na hranici chorobnosti. Schopnosť rozpoznať protiprávnosť konania mal podľa znalca zníženú o tretinu, schopnosť ovládať konanie o polovicu.
Okresný súd v Komárne odsúdil v júni Gašpara K. na sedemročné väzenie. On sa odvolal - napadol výrok o vine, treste aj škode.
Krajský súd o odvolaní rozhodoval koncom októbra. Obhajca povedal, že jeho klient po prvý raz vybočil z riadneho života a podľa neho nebolo preukázané, že policajt utrpel ťažké zranenie.
Spochybnil aj výšku nákladov na zdravotnú starostlivosť. Žiadal pre Gašpara K. podmienečný trest. Zástupkyňa prokuratúry označila odvolanie za nedôvodné.
„Ľutujem, čo som spáchal, neviem si vysvetliť, prečo som sa takto správal, nepamätám sa na to,“ povedal obžalovaný v záverečnej reči.
Môže požiadať o podmienečné prepustenie
Krajský súd odvolanie zamietol. „Prvýkrát takýmto extrémnym spôsobom vybočil z normálneho správania, no ani problémy v rodine a zlý psychický stav nemôžu byť dôvodom spáchania takéhoto skutku,“ povedal predseda senátu.
Dodal, že súd berie do úvahy ľudskú stránku veci a chápe, že odsúdenému sa bude ťažko znášať trest. Naznačil však, že po odpykaní jeho dvoch tretín je možné požiadať o podmienečné prepustenie.