Jedna z keramických plastík je spomienkou na Paríž, ktorý Nitrianka navštívila pred rokom.
NITRA. Optimistický pohľad na svet, čaro okamihu, hravosť i zmysel pre detail. To všetko majú v sebe diela neprofesionálnej výtvarníčky Gabriely Ballayovej z Nitry. Jej obrazy a keramické plastiky môžete po prvýkrát vo väčšom rozsahu vidieť vo foyeri Univerzitnej knižnice UKF na Dražovskej ceste 4. Výstava, prinášajúca dekoratívnu až ornamentálnu symboliku nevšedných svetov, potrvá do 7. decembra
Gabriela Ballayová robí s projektmi, výkresmi, číslami... Presnosť a dôslednosť, ktorú si jej zamestnanie vyžaduje, vyvažuje vo voľnom čase umeleckou tvorbou. Svoje dlhoročné snaženie korunovala viacerými cenami na regionálnych i celoštátnych prehliadkach.
Má rada mačky
Na výstave s názvom Sen o džungli, o meste a človeku možno vidieť obrazy v technike akryl na plátne a spomínané keramické plastiky. Fantazijné krajiny, prírodné scenérie, postavy i tváre – všetko motívy, ktoré majú reálny základ v prežívaní autorky. Jedna z keramických plastík je spomienkou na Paríž, ktorý Nitrianka navštívila pred rokom.
„Niekedy, keď zaspávam, mávam silné vizuálne obrazy mesta. Preto aj ten názov výstavy. Je to iste tým, že Paríž vo mne zanechal veľmi výraznú stopu,“ vraví Gabriela Ballayová. „Pocit, keď tieto obrazy neskôr prenášam na plátno či do keramickej hmoty, je taký upokojujúci. Hoci sa mi to nevydarí tak, ako to mám v mysli, som rada, že som sa aspoň pokúsila zhmotniť svoj sen.“
Najčastejším motívom sú v jej dielach ľudia, príroda a mačky. Mačky zbožňuje, ale keďže býva v bytovke, nechová ich. „Keď som ako malá bývala s rodičmi na Zobore, mali sme vždy veľa mačiek, tak som sa s nimi vyhrala do sýtosti. Rodičia ešte stále bývajú na Zobori, takže keď ich v rodinnom dome navštívim, opäť sa na chvíľu vrátim do detstva.“
Obdarúva rodinu aj priateľov
K umeniu výtvarníčka pričuchla už doma, pretože jej otec sa venoval keramike. „Pre moje sestry, priateľov či známych urobil veľa vecí. Poprosila som ho, či by nespravil niečo aj mne, no povedal, že pre mňa neurobí nič, že ja si vyrobím sama. To som mala nejakých 20-24 rokov. A mal pravdu. Povedala som si, že prečo nie... Asi o desať rokov neskôr som sa začala venovať umeniu intenzívnejšie a medzi iným práve aj keramike.“
Najprv si Gabika vyrobila veci len tak pre seba do bytu, neskôr svojimi výtvormi obdarovala ľudí, ktorým sa jej originálna tvorba zapáčila. Za rok spraví maximálne šesť plastík a zhruba desať obrazov.
„Niečo majú kamarátky v Komárne, v Prahe aj v Nemecku. Neraz moje obrazy „vybártrujem“ za čosi, čo sama neviem urobiť. Teším sa, že niektoré diela si zobral syn a má ich vo svojej kancelárii. Túto plastiku,“ ukazuje Gabika spomienkové dielo na Paríž, „darujem mojej dcére, ktorá má k umeniu veľmi blízko. Bude to pre ňu druhá vec odo mňa – sama si ju vybrala. Ona je môj najväčší kritik a „Paríž“ sa jej zapáčil na prvý pohľad, má podľa nej nostalgickú atmosféru, ale zároveň je aj taký moderný.“
Deti sú zmyslom života
Ku každému výtvoru autorka načas prilipne, ale keď má dôvod a chuť niekoho ním obdarovať, nezaváha. „Za každým mojím dielo je nejaký príbeh. Napríklad táto plastika Mimozemšťan fantazijným spôsobom spodobňuje reálneho človeka, ktorý sa vedel tak úprimne pozrieť.“
Zaujímavé pozadie skrýva obraz Sfinga. Keď na ňom autorka, ktorá sa v maľovaní zdokonaľovala v Tralaškole, pracovala, s ďalšími dvoma ženami debatovala o tom, aké dôležité je mať deti. „Pre mňa sú deti absolútnym zmyslom života, nie je nič dôležitejšie. Obe ženy, ktoré ma vtedy počúvali, otehotneli a dnes majú asi ročné detičky. Vraj som čarodejnica, povedali mi,“ prezradila s úsmevom Gabika.
Doménou Ballayovej prác je žena v rôznorodých podobách. Je častou témou zobrazovanou v snovo–fantazijných polohách. Žena ako dievča, žena ako infantka, žena s perlou, žena - sfinga, žena – mimozemšťan či žena ako klaun sú kolekciou výrazovej menlivosti rukopisu autorky.
FOTKY: (ČE)