SEREĎ. Mesto obnoví kaštieľ a jeho okolie z dvoch zdrojov. Okrem eurofondov vo výške 2,4 milióna získala radnica aj financie z grantov Finančného mechanizmu EHP. Ide o 615-tisíc eur, ktoré sú určené na stavebné úpravy kaštieľa a revitalizáciu zámockého parku. Ten už v súčasnosti slúži verejnosti ako oddychová zóna.
Relevantnosť ako kritérium
Z grantu takzvaných nórskych fondov sa budú financovať najmä komunikácie v parku, verejné osvetlenie, rekonštrukcia pamätníka holokaustu, vznikne náučný chodník, labyrint, pergola, parkovanie bicyklov pri zadnej bráne, sadové úpravy, ale aj fit dráha. Väčšina prvkov na oddych bude podľa viceprimátora Ľubomíra Veselického z dreva.
„V rámci aktivít zameraných na kaštieľ sa urobí sanácia a rekonštrukcia strechy kaštieľa v havarijnom stave,“ povedal.
O podporu z grantov Finančného mechanizmu EHP sa uchádzalo 21 samospráv. Okrem Serede bolo úspešné iba mesto Holíč. Celkovo bolo podaných 52 žiadostí o grant, vrátane samospráv.
„Hodnotenie žiadostí bolo viacstupňové. Najskôr sa hodnotila takzvaná administratívna zhoda, ďalej oprávnenosť žiadosti a žiadateľa a napokon projekty hodnotili nezávislí odborní hodnotitelia,“ odpísali z tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR.
Na základe ich bodovania bolo podľa výberových kritérií zostavené poradie žiadostí o granty, ktoré následne schválila Výberová komisia. Tá pozostávala zo zástupcov pamiatkového úradu, ministerstva kultúry a úradu vlády.
Medzi kritériá odborného hodnotenia patrila napríklad relevantnosť a význam projektu, vrátane hodnotenia stavu pamiatky, koncept a dizajn projektu, rozpočet a efektívnosť projektu a podobne.
Vstup z podbránia
Celkové náklady na projekt sú vyčíslené na takmer 616-tisíc eur. Spolufinancovanie mesta z toho predstavuje 15 percent, čo je zhruba 92-tisíc eur. V súčasnosti je už zmluva podpísaná, mesto môže hľadať dodávateľa. Ten by mal projekt ukončiť do konca roku 2016.
Súťaž na dodávateľa v rámci prvého projektu, na ktorý dostalo mesto peniaze z regio-nálneho operačného programu už prebieha. Momentálne je pozastavená, jeden z uchádzačov podal námietku. Zaoberá sa ňou Úrad pre verejné obstarávanie. Mesto sa dostalo do mierneho časového sklzu, keďže podľa harmonogramu by už v tomto mesiaci mali začať prvé práce.
Dodávateľ, ktorý zo súťaže vzíde, bude musieť obnoviť jedno z dvoch krídel kaštieľa. Po novom v ňom totiž vzniknú muzejno-galerijné priestory. Vstup do nich bude možný z podbránia, z ktorého sa kedysi barokovými dverami dalo dostať do oboch strán krídla.
V časti smerom k bastiónu by mali byť štyri miestnosti s multimediálnymi obrazovkami, na ktorých by sa mali premietať animácie o tom, ako sa areál historicky vyvíjal.
Muzejno-galerijné priestory budú aj na poschodí, kde bola kedysi jedáleň či spálne s obrovskými oknami. Na opačnej strane krídla bude pokladnica a technické priestory.
Aj okresný národný výbor
Kaštieľ dal prestavať do súčasnej klasicistickej podoby s anglickou záhradou Karol Esterházy v 19. storočí. Prestaval ho z barokového štýlu, ktorý vznikol prestavbou renesančnej pevnosti bastiónového typu. Tú dali vybudovať ešte Turzovci. Esterházyovci si z ich architektonických zmien ponechali iba juhozápadný bastión, pretože jeho kazematy majú dobrú mikroklímu.
V budove kaštieľa, ktorý je dnes už ruinou, fungovali ešte za socializmu školy, knižnica a okresný národný výbor.