NITRA. V meste je problém s plošticami. Už mesiace obťažujú obyvateľov Orechovho dvora a nedávno sa dostali aj do mestskej ubytovne na Hlbokej ulici.
„Rozmnožujú sa veľmi rýchlo,“ píše sa o plošticiach na ozname, ktorý vylepili na dverách ubytovne.
Obyvateľov vystrašila najmä pasáž, kde sa píše o hroziacej karanténe, počas ktorej by bola ubytovňa zatvorená „bez náhrady bývania.“
Zakázali návštevy
V ubytovni platí kvôli plošticiam zákaz návštev, zákaz nosenia nábytku, železa a iného odpadu. Kto to poruší, môže prísť o ubytovanie.
„V prípade výskytu ploštíc budete musieť uhradiť plnú sumu za postrek,“ píše sa ďalej v ozname. Ľudí to nahnevalo, poukazujú, že na Orechovom dvore zaplatil postreky správca - mestská spoločnosť Službyt.
„Ploštice sa sem dostali práve z Orechovho dvora. Niektoré byty už v ubytovni vystriekali a nám teraz hrozia, že ak hmyz prelezie aj k nám, tak si to celé zaplatíme zo svojho!? A dokonca nás vraj vysťahujú,“ kritizuje muž, ktorý chce zostať v anonymite.
„Ak by ubytovňu zatvorili, neviem, čo urobíme. Máme tu svoj nábytok, na prenájom bytu nám nevystane,“ sťažujú sa ženy.
Oznam na dverách mestskej ubytovne. Foto: Dušan Tarko
Budú sa podieľať?
Na radnici nám povedali, že nie je možné určiť priamy zdroj výskytu ploštíc. „Tento druh hmyzu je možné si priniesť aj z drahej dovolenky,“ vyjadril sa Andrej Jančovič.
Pravdou ale tiež je, že mesto už mesiace eviduje problém s plošticami na Orechovom dvore, kde žije množstvo neprispôsobivých občanov. Ploštíc sa tam nedokážu zbaviť napriek opakovaným postrekom.
V prípade Hlbokej zrejme mesto takýto problém neočakáva - vyplýva to z jeho reakcie: „Dezinsekcia už bola vykonaná v byte, ktorý bol ohniskom, a v okolitých bytoch, pričom je plánované jej opakovanie. V prípade dodržiavania zásad stanovených deratizátorom nie je riziko ďalšieho množenia.“
Jančovič povedal, že na nákladoch na dezinsekciu sa budú podieľať aj obyvatelia ubytovne.
Problém pretrváva
Na Orechovom dvore sa podľa vyjadrenia Službytu objavili ploštice už pred rokom. „Dozvedeli sme sa o tom od terénnych sociálnych pracovníkov, problém nie je vyriešený,“ povedal riaditeľ Pavol Bielik.
Dodal, že ploštice likvidovali v dvanástich bytoch už trikrát, naposledy pred dvomi týždňami. „Zákrok sa bude opakovať, keď o to požiadajú terénni sociálni pracovníci.
Doteraz boli náklady 3 924 eur, zaplatil ich Službyt z prijatého nájomného“.
Riaditeľ potvrdil, že do jedného bytu odmietol nájomník vpustiť pracovníka deratizačnej firmy. „O jeho sankcionovaní môže rozhodnúť vedúci zariadenia na základe odsúhlasenia zástupcu vlastníka, ktorým je mesto“.
Správca si myslí, že pôvodcom ploštíc v ubytovni na Hlbokej ulici je „príbuzná osoba nájomcu z Orechovho dvora“.
Ohrození pracovníci
Hoci terénni sociálni pracovníci spolu s odbornou firmou poučili ľudí, ako sa majú správať, boj s plošticami je na Orechovom dvore zatiaľ márny.
„Ohrození sú všetci ľudia, ktorí s týmito obyvateľmi prídu do kontaktu - aj spolužiaci v škole,“ poukázal zdroj. Tvrdí, že sociálni pracovníci sú už zúfalí. Niektorí zvažovali, že sa obrátia na hygienu, no bolo by to zbytočné.
„Pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva zo zákona nevykonávajú kontroly v bytoch a nemajú právo ukladať opatrenia na spôsob ich údržby a upratovania. V prípade oznámení o výskyte hmyzu odporúčame vlastníkovi objektu vykonať opakovaný dezinsekčný zásah na základe objednávky u oprávnenej firmy,“ reagovala regionálna hygienička Katarína Tináková.
Dodala, že RÚVZ vydávajú rozhodnutia na dezinsekciu len v prípadoch, ak sa zistí výskyt hmyzu v stravovacích, zdravotníckych alebo školských zariadeniach.
Ani dezinsekcia ale nedokáže zázraky, ak ľudia nedodržiavajú zvýšenú hygienu a odporúčané zásady.
Uštipnutie bolí
Ploštica napáda svoje obete v noci, keď spia. Cez deň sa ukrýva v štrbinách nábytku a stien, zalieza aj do elektrických zásuviek.
Uštipnutie spôsobuje u väčšiny ľudí vznik bolestivých a svrbiacich mierne vyvýšených pupákov. Podľa wikipédie "silnejšie pobodanie u citlivých ľudí sprevádza horúčka, opuchy a niekedy aj žihľavková vyrážka po celom tele“.
Podľa medializovaných informácií sa ploštice pri niektorých výskumoch ukázali aj ako potencionálni prenášači infekčných ochorení.
Katarína Tináková hovorí, že riziko biologického prenosu infekcie tu „prakticky nie je“. Ploštice v našich klimatických podmienkach podľa nej nepredstavujú nebezpečenstvo z hľadiska šírenia prenosných ochorení.
„V každom prípade je prítomnosť ploštíc nepríjemná, obťažujúca a nežiaduca,“ poznamenala.