Vo filme, ktorý príde do kín v decembri, uvidíte Milana Lasicu, Libušu Šafránkovú, Ondřeja Vetchého, Janu Oľhovú či Mariána aj Richarda Labudovcov. Postavu mäsiara stvárňuje sám Pišťanek.
NITRA. Fajnová kniha a ešte fajnovejší obal, ktorý je zväčšenou replikou „preštiknutého“ vlakového cestovného lístka z čias socializmu. Práve do týchto čias čitateľov prenesie nová knižka Petra Pišťanka Rukojemník s podtitulom Lokomotívy v daždi.
Autor román v Nitre predstavil ako v prvom z radu miest, kde sa koná jeho literárne turné. Hneď v úvode besedy v Libresse a a antikvariáte Pod Vŕškom si zažartoval na margo vskutku originálneho obalu Jozefa Dobríka. V tlačiarni sa vraj dolámal vrták, ktorým dierkovali každú prednú časť knihy, a tak museli objednať kvalitnú náhradu až z Japonska.
Detstvo v pocitovej rovine
Rukojemník rozpráva príbeh malého chlapca Petra Achbergera. Jeho rodičia v 60. rokoch minulého storočia dostali povolenie navštíviť rodinu v Rakúsku, syna však ako „rukojemníka“ museli nechať doma, aby náhodou nezostali za hranicami. Napokon tam skutočne zostali s tým, že sa syna pokúsia nejakou cestou dostať na „druhú stranu“. Peter zatiaľ ostal žiť u svojich starých rodičov v Devínskej Starej Vsi. Bez rodičov, ktorí ostali za riekou, a s nádejou, že si jedného dňa poňho prídu.
Ako autor kultovej trilógie Rivers of Babylon povedal, nový príbeh je fikciou, ale nie je postavený na vode. Má isté autobiografické črty, ako asi každý príbeh. „Je to asi tak autobiografické ako Poklad na Striebornom jazere od Karla Maya. Sú tam možno niektoré veci z jeho života, väčšinou ale nie, a aj tie veci, ktoré sú autentické, založené na skutočných postavách a zážitkoch, sú „pomleté“ a ináč sformulované. Čiže v mojej knihe sa nikto nenájde, ani neobjaví historky svoje lebo iných konkrétnych ľudí. A pritom je v nej veľa z môjho detstva, ale v takej pocitovej rovine,“ vysvetľuje Peter Pišťanek.
Podľa neho v spomínaní na minulosť vždy funguje spomienkový optimizmus. „Na moje detstvo nemám zlé spomienky. Bolo to detstvo v teple, bezpečí a pokoji. A slobodné – mal som svoju bandu, s ktorou sme sa hrali po celom regióne Devínskej Novej Vsi. Nikto ma nenútil chodiť na žiadne krúžky, mal som pre seba veľa času. Nebol počítač, ale mali sme stavebnice. Dnes deti väčšinou nemajú normálnych, prirodzených kamarátov, majú skôr spolužiakov, s ktorými sú často vo vzájomnom konkurenčnom nastavení a inak žijú v takej samote. Rodičia ich zo školy vozia na krúžky a ony pomaly nemajú ani sekundu samy pre seba,“ uvažuje spisovateľ.
Film pre rodiny s deťmi
Zaujímavé je, že súčasne s knihou Rukojemník vznikal aj scenár pre rovnomenný film, ktorý bude mať v Bratislave premiéru 19. decembra. „Producent Marián Urban mal plány nakrútiť detský film rodinného typu, ale nemal vhodnú tému. Poslal som mu preto nesúrodé kúsky viacerých próz, ktorým som nevedel dať spoločnú formu, či by sa z toho nedalo niečo vyskladať. Prečítal si to a súhlasil,“ pokračuje Pišťanek.
„Začali sme písať scenár a paralelne s ním som robil na knihe. Pozoruhodné je, že veci, ktoré sú vo filme, nie sú v knihe a naopak. Kniha je skôr rozšírením a doplnením filmu. Film ani z logického hľadiska nie je adaptáciou románu, keďže ten vznikol súčasne alebo ešte trochu neskôr ako samotný film. Ten už bol nakrútený, keď som knihu dokončoval.“
Kniha je o deťoch, ale nie pre ne. Ako Pišťanek vraví, nevie sa celkom vcítiť do detskej duše, keďže vlastné deti nemá, iba tie vyženené, ktoré sú už dospelé a majú vlastné deti. Ale paradoxne naopak, film v réžii Juraja Nvotu je určený rodinám s deťmi. Hrajú v ňom napríklad Milan Lasica, Libuše Šafránková, Ondřej Vetchý, Robo Roth, Jana Oľhová, Ady Hajdu či Marián a Richard Labudovci. Postavu mäsiara stvárnil sám Pišťanek.