Z CD-čka zaznieva aj text listu urmínskeho rodáka Štefana Máňaia z tureckého zajatia. Originál je zachovaný v Štátnom archíve v Ivanke pri Nitre.
NITRA. Výstavu Castrum Novum Anno 1663 - Po stopách Turkov, ktorú pripravilo Ponitrianske múzeum v spolupráci s inými inštitúciami, si so záujmom pozrelo množstvo návštevníkov. Minulý týždeň sa konala jej dernisáž, na ktorej predstavili hudobné CD Keť husári verbuvali.
Texty v starej slovenčine
Tvorcom ojedinelého albumu je nitrianske hudobné združenie Musicantica Slovaca, ktoré sa venuje interpretácii dávnej hudby. Na podujatí uviedlo recitál skladieb zo svojho nového CD, ktoré nesie meno podľa vojenskej balady z Urmína z obdobia protitureckých bojov.
„Náš album je poctou odvahe a obetavosti neznámych hrdinov, ktorí sú neprávom zabudnutí a dnes už o nich takmer nič nevieme. Piesne, balady i hovorený text na albume rozprávajú príbehy o neobyčajnom hrdinstve a osudoch ľudí, vďaka ktorým sa podarilo zvrátiť chod dejín a od Európy odvrátiť tureckú hrozbu,“ skonštatoval Robert Žilík, umelecký šéf združenia, multiinštrumentalista a výrobca ľudových hudobných nástrojov,
Na CD je 27 skladieb v siedmich jazykoch. Je tam aj jedinečná kolekcia historických piesní, ktoré sa zachovali v literárnych pamiatkach. „Texty sú v starej slovenčine, čerpali sme ich zo zborníkov, zbierok a antológií. Sú to výpovede vojenských kapitánov, protitureckých bojovníkov i dobových spevákov, ktorí svojimi piesňami mapovali historické udalosti a známe osobnosti,“ hovorí Robert Žilík.
„Ich autormi sú Martin Bošňák, Štefan Komodický, Sebastián Lantoš Tinódy, ale aj Valentín Balaša, významný renesančný básnik, ktorý písal texty v maďarčine, slovenčine a dokonca aj v turečtine.“
Originálne aranžmány
Autorom všetkých aranžmánov je Robert Žilík. Piesne aranžoval viacerými spôsobmi. Historické texty zhudobňoval dobovými melódiami alebo na pôvodný text skomponoval novú melódiu. „Aranžmány piesní sú autorské. Zhudobňovanie textov známymi historickými melódiami bola bežná prax v období baroka,“ vysvetľuje Mária Žilíková-Mandáková. „Využili sme pritom hudobné pamiatky ako Melodiárium Anny Szirmay-Keczer a iné.“
Okrem piesní zaznieva z albumu aj hovorené slovo – ide o prednes úryvkov dobových materiálov z kroník a archívov týkajúcich sa protitureckých bojov a vyčíňania Turkov v regióne Nitry.
„Spomínajú sa v nich napríklad Urmín – dnešné Mojmírovce, Ivanka pri Nitre, Poľný Kesov, Komjatice, Nové Zámky,Šurany či Veľké Vozokany,“ pokračuje Róbert Žilík. „Na CD je aj unikátny list urmínskeho rodáka Štefana Máňaia (1693), ktorý píše o svojom ťažkom položení v tureckom zajatí. Originál je zachovaný v Štátnom archíve v Ivanke pri Nitre.“
Vydajú ďalšie CD
Musicantica Slovaca má na svojom konte štyri CD a jedno DVD, z aktuálneho albumu Keť husári verbuvali chce dať vyrobiť náklad ďalších 500 ks, na ktorý zatiaľ hľadá finančnú pomoc. V pláne má vydať ďalší nosič s baladami a piesňami z okolia Nitry, natočiť chce tiež album piesní zostavených z jednotlivých období kalendárneho roka dedín mikroregiónu Cedron.
Hudobné združenie Musicantica Slovaca môžete onedlho vidieť a počuť na adventných a vianočných koncertoch v kostoloch v Nitre, Novej Vsi nad Žitavou a Mojmírovciach.