Podľa voličov chýbajú parkovacie miesta, je nefunkčná kanalizácia, zlá situácia je v oblasti bezpečnosti i čistoty mesta.
NITRA. Komunálne voľby sa rozbehli aj vo volebnom obvode 2 – Staré mesto. Priestor pred volebnými miestnosťami 13 a 14 v párovskom gymnáziu sa striedavo plnil menšími či väčšími skupinkami ľudí.
„Ľudia chodia priebežne už do siedmej, občas stoja aj v rade, ale netrvá to dlho. Chodí najmä stredná a staršia veková kategória,“ hovorí Silvia Dovičovičová, predsedníčke volebnej komisie vo volebnom okrsku č. 13.
„Žiadny incident sme zatiaľ nezaznamenali. Voliči sú väčšinou informovaní, sem-tam sa tí starší spýtajú, koľkých poslancov môžu zakrúžkovať.“
Podobné skúsenosti má aj Nikola Králová, predsedníčka susednej volebnej komisie volebného okrsku č. 14: „Voliči v celkom slušnom počte prichádzajú k urnám, chodia starší aj mladší. So spôsobom volieb sú oboznámení, pýtajú sa akurát na počet poslancov, ktorých môžu voliť.“
Od nových očakávajú zmeny
V gymnáziu na Párovciach medzi inými odvolili aj manželia Lenka a Peter Michaličkovci. Sú pravidelnými voličmi, boli už raz aj členmi volebnej komisie.
„Možno to znie ako klišé, ale voliť považujeme za svoju povinnosť. Najmä mladí ľudia sa sťažujú, že to či ono nie spravené, niečo iné chýba, a potom nejdú voliť. Ak chceme niečo zmeniť, treba ísť voliť,“ tvrdí Lenka.
Pri výbere poslancov sa orientovala podľa ich aktivít: „Poznám ich, a preto som ich krúžkovala. Pri primátorovi som volila menšie zlo.“
Manžel sa v prípade poslancov riadil vylučovacou metódou. „Vyberal som tých, ktorých nechcem, a z tých, čo ostali, som volil tých, ktorých poznám. Pri voľbe primátora som sa orientoval informáciami, kto aký z kandidátov je,“ povedal Peter.
Obaja od novozvolených zástupcov očakávajú zmeny. „Veľa vecí, ktoré sme navrhovali, sa v Starom meste neuskutočnili, poslanci, čo boli doposiaľ, nás vlastne nezastupovali. Predpokladám, že títo noví to zmenia k lepšiemu,“ hovoria manželia.
„Napríklad chýbajú parkovacie miesta, dopravná situácia v lokalite je zlá. Tu na Párovciach sú vybudované nezmyselné chodníky, ľudia na to nadávajú. Nie je tu funkčná kanalizácia, keď naprší, stojí tu voda. S tým sa nespravilo úplne nič.“
Bezpečnosť a čistota
K volebnej urne v párovskom gymnáziu prišla aj Kvetoslava Babková. Nevynechá žiadne voľby, myslí si, že ich výsledky môžu vždy priniesť niečo lepšie.
„Predvolebných informácií bolo veľa, sledovala som kampaň, ale riadila som sa aj podľa toho, aká je situácia. Vyberala som ľudí, u ktorých som presvedčená, že by niečo dokázali. Čiže nové tváre,“ hovorí pani Babková. „V prípade primátora som neriešila dilemu, tam je to pre mňa stále rovnaké. Pomohol veľa.“
Zo zmien po voľbách očakáva najmä lepšiu finančnú pomoc sociálne slabším ľuďom. V rámci mesta očakáva zlepšenie v čistote a bezpečnosti mesta. „Budem poslancov sledovať, či to, čo sľúbili, aj plnia. Som na invalidnom dôchodku, mám na to dosť času,“ usmiala sa pani Babková.
Pri urne Kvetoslava Babková.
Prinesú niečo nové
Na Párovciach odvolili aj mladí manželia Marek a Karolína Horákovci. Snažia sa chodiť na každé voľby, ako hovoria – keď už v tomto meste bývajú, chcú vedieť a mať istý dosah na to, čo sa tu deje. Keď by nešli, nemajú právo sťažovať sa, že je niečo zlé.
„Orientovali sme sa podľa programu kandidátov, nie ich politickej príslušnosti. Podrobnosti sme si zisťovali na internete. Volila som najmä mladších ľudí, ktorí možno prinesú niečo nové,“ hovorí Karolína.
„Tých, čo som vybral, ma zaujali zmysluplnými návrhmi na zmeny, aj tým, čo už dokázali, nie nejakými bájkami či rozprávkami. Vsádzal som na to, že už niečo majú za sebou,“ doplnil Peter.
Po voľbách by Horákovci uvítali oživenie kultúrneho života v meste, najmä na pešej zóne, a zachovanie a obnovu historickej časti Nitry, ktorá podľa nich má potenciál prilákať stále viac turistov.
Volili aj manželia Horákovci: FOTKY: (ČE)