Výstavný projekt Illicit Physics (Nezákonná fyzika) bude prezentovať diela, ktoré sa odmietajú podriadiť univerzálnym prírodným zákonom, ale aj tým fungujúcim v rámci vizuálneho umenia.
NITRA. Nemecko-ruské umelecké duo Björn Kühn a Anna Romanenko sa vo svojej tvorbe zameriava na skúmanie funkčných schopností vecí. Vytvára alternatívne ekológie budovaním nástrojov a rozhraní, ktoré vyvolávajú nepredvídané mechanizmy a dôsledky spôsobujúce zmenu ich okolia.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
So svojou tvorbou sa umelci predstavia aj v Nitrianskej galérii. Vernisáž bude 27. novembra o 18. hodine v Bunkri galérie. Výstava potrvá do 25. januára, kurátorom je Omar Mirza.
Ich výstavný projekt Illicit Physics (Nezákonná fyzika) bude prezentovať diela, ktoré sa odmietajú podriadiť univerzálnym prírodným zákonom, ale aj tým fungujúcim v rámci vizuálneho umenia. Nachádzajúc sa v šedej zóne medzi oficiálne platným a zdanlivo nemožným, medzi skutočnosťou a mystifikáciou – pôjde tu o akési sprítomnené a živé science fiction. Diela reagujú na bývalý CO kryt - je v podstate útočiskom pred vonkajším svetom, preto sa za dverami Bunkra dá vytvoriť vlastná vnútorná realita.
Autori pre nitriansku výstavu vybrali diela, na ktorých pracujú dlhodobo a pridali k nim úplne nové veci, vytvorené špeciálne pri tejto príležitosti. Inštalácia Enter Lynx (Vstúp, rys) pracuje s vlhkým prostredím Bunkra a jeho ventilačným systémom, pričom vytvára hmlu obohatenú o DNA rysa ostrovida, ktorá sa môže vdýchnutím dostať do nášho tela a spôsobiť mutáciu.
Socha s názvom Phantom (Fantóm) je lustrom vytvoreným z biofiltračných kameňov, ktoré reagujú s podzemným vzduchom. Názov odkazuje na Fantóma opery, ktorý žil v podzemí parížskej opery a zhodením lustra uniesol ženu do svojho sveta hlboko pod povrchom.
Inštalácia Pillars of Creation (Piliere stvorenia) sa skladá z koberca utkaného na zákazku v Nepále so vzorom vychádzajúcim zo známej fotografie NASA z roku 1995 vyhotovenej Hubblovým teleskopom, ktorá zobrazuje Orliu hmlovinu s jej typickými 'stĺpmi', v ktorých sa rodia nové hviezdy. Súčasťou inštalácie sú inštrukcie opisujúce špeciálnu techniku telesných pohybov, na základe ktorých sa pomocou zníženia krvného tlaku objavia pred našimi očami hviezdičky.
The Unfailing Table (Neomylný stôl) je inštalácia zo 44 ovocných destilátov, vyšľachtených v záhrade Utopiana vo švajčiarskej Ženeve, vytvorených starou nemeckou technikou uzavretia rastúceho plodu do fľašky, s neskorším naliatím liehu, čím sa vytiahne z ovocia jeho esencia. Dielo sa zaoberá postapokalyptickými predstavami o čase po futuristickom počiatku a otázkami koexistencie nových sociálnych komunít.
Autor: om