NITRA. Tohtoročnými laureátmi Ceny Pavla Straussa sa stali hudobný skladateľ Vladimír Godár a literárny vedec Peter Liba. Ceny získali za trvalý prínos v oblasti kultúry a umenia, prevzali si ich počlas slávnostného ceremoniálu v Starom divadle Karola Spišáka. Ocenenia im odovzal syn Pavla Straussa doktor Jozef Strauss a Miroslav Ballay, vedúci Katedry kulturológie UKF v Nitre a predseda Kulturologickej spoločnosti, ktorá je spolu s univerzitou a mestom organizátorom udeľovania Cien Pavla Straussa.
Na cenu sa necíti
Peter Liba, literárny vedec, pedagóg a emeritný rektor UKF, bol kedysi jedným z tých, ktorí spolu so študentmi navrhovali kandidátov na túto cenu. „Nikdy som netušil, že budem sám nominovaný, to som nečakal. Keď som sa to dozvedel, prežíval som príjemné pocity, ale zároveň musím povedať, že sa na túto cenu necítim. Myslím si, že moja práca nemá taký charakter, hoci som dávno písal, publikoval, hundral aj kadečo iné robil. Však ma aj pekne „vyznamenali“, keď ma po roku 1968 vyhodili z Matice slovenskej v Martine. Vždy som sa cítil kdesi inde, ale nie v skupine tých, ktorých si treba až tak vážiť,“ skromne reagoval Peter Liba na otázku, ako vníma svoje ocenenie.
Ako ďalej povedal, nevie, čím si túto cenu zaslúžil, dôvodovú správu nečítal. „Ale myslím si, že som zaujal mojou vedeckou prácou, v ktorej som sa zaoberal takzvanou populárnou literatúrou. Okrem iného ma zaujímali ženské postavy, najmä stredoveké ženy, napríklad sv. Genovéva, patrónka Paríža. Išlo o ženy, ktoré trpeli, v ktorých osude je veľa rozprávkového, ale za tým všetkým je vždy reálna postava,“ poznamenal Peter Liba a pre zaujímavosť nám rozpovedal stredovekú poviedku o položene-polorybe.
Vedieť rozoznať dobré a zlé
Druhý laureát Vladimír Godár je hudobný skladateľ, editor, prekladateľ a hudobný teoretik. Bol veľmi prekvapený, kto si touto cenou na neho spomenul. „Cítim sa, samozrejme, poctený, lebo mám už všelijaké ceny, ale dostať ocenenie spojené s menom niekoho, kto je v spoločenskej pamäti zachytený ako dobrý človek, tak to sa mi ešte nestalo,“ priznal Vladimír Godár.
„Ťažko povedať, čo oceňujú na mojej práci študenti, ktorú ma na túto cenu nominovali. Nepoznám ich, hoci už 20 rokov so študentmi pracujem, ale s inými. Považujem za veľmi dôležitý rozmer človeka, či je niekto dobrý alebo nie je, preto som sa z tohto hľadiska s ocenením rád stotožnil. Keď niečo robím, mám v sebe kritérium, či to slúži k šíreniu dobra alebo nie. V tom prvom prípade ma to zaujíma, v tom druhom sa toho nezúčastním.“
Pre mladých ľudí pridal Vladimír Godár posolstvo – aby si v živote pamätali tie momenty, kedy si uvedomili, čo je dobré a čo zlé, a aby podľa toho konali aj vtedy, keď ich život núti správať sa inak.
Cena od roku 2005
Cena Pavla Straussa nesie meno humanistu, filozofa, spisovateľa a lekára z Liptovského Mikuláša. Dlhší čas pôsobil v Nitre, ľudia si ho pamätali ako láskavého človeka a výborného lekára, ktorý liečil najmä srdcom. Tento rok si pripomíname 20. výročie jeho úmrtia.
Cena Pavla Straussa vznikla na Katedre kulturológie UKF, založil ju profesor Jozef Leikert. Pôvodcami myšlienky sú študenti, ktorí navrhujú ľudí na ocenenia, návrhy schvaľuje komisia pedagógov.
Vladimír Godár a Peter Liba pribudli do dlhého zoznamu držiteľov Cien Pavla Straussa, ktorými sa od roku 2005 stali také známe slovenské osobnosti ako Ján Chryzostom Korec, Emília Vášáryová, Milan Rúfus, Peter Dvorský, Jaroslav Siman, Peter Michalica, Pavol Hammel, Jozef Bednárik, Jozef Ciller, Darina Laščiaková a mnohí ďalší.
Vpravo ocenený Vladimír Godár. FOTO: (ČE)