Nedeľa, 24. september, 2017 | Meniny má Ľuboš, Ľubor
Pridajte si svoje mesto

L. Molnár: Základom úspechu je fungujúci kolektív, vysoké nasadenie a disciplína

Šaliansky futbal zažíva jedno z najvydarenejších období v histórii. O uplynulej jeseni sme sa rozprávali s trénerom Ladislavom Molnárom.

Napriek tomu, že Ladislav Molnár k mužstvu prišiel iba 10 dní pred súťažou, išla Šaľa pod jeho vedením výkonnostne hore.(Zdroj: Milan Pospiš)

Šaliansky futbal zažíva jedno z najvydarenejších období v histórii. O uplynulej jeseni, ktorú hráči Dusla ukončili na treťom mieste, sme sa rozprávali s trénerom Ladislavom Molnárom.

Do klubu ste prišli krátko pred súťažou a na prípravu pre ďalšiu sezónu ste mali veľmi málo času. Duslo však napokon predvádzalo v súťaži solídne výkony a po jeseni je tretie. Ako vnímate prvú časť súťaže?
- Do klubu som prišiel desať dní pred začiatkom súťaže. Mužstvo si v globále zaslúži, ak to mám hodnotiť známkami ako v škole, dvojku, možno jedna mínus pri dobrej zhovievavosti. Mužstvo som prebral v takom stave, v akom bolo. Samozrejme, začiatky boli ťažké, pretože kým sme sa naladili na rovnakú vlnovú dĺžku, prebehli minimálne tri kolá, kde ani výsledky neboli celkom dobré. Zhruba po mesiaci sa však mužstvo začínalo prejavovať, jednotlivci v kolektíve takisto a naša hra začala mať stúpajúcu úroveň. To sa nám podarilo, aj keď s menšími problémami, udržať počas celej jesene. Výsledkom toho bolo aj dobré umiestnenie. Tretie miesto by som považoval v danej situácii, ako klub funguje a ako sú v ňom veci nastavené, za akýsi strop. V priebehu súťaže sme mali zápasy, ktorými sme sa mohli posunúť na druhé miesto, dvakrát sa nám to však nepodarilo. To bol istý signál, že mužstvo na druhú priečku ešte nedozrelo. Keď sme však boli tretí, s chlapcami sme si povedali, že to udržíme, a aj sa nám to podarilo. Je to zásluha hráčov, ktorí pristúpili na moju filozofiu, môj štýl práce. Nechali sa presvedčiť, že toto je správna cesta. Symbióza v kabíne aj s realizačným tímom bola veľmi dobrá. Hráči sa naučili pracovať hlavne v zápasoch, ale aj v tréningovom procese, naučili sa ešte o čosi viac odovzdávať futbalu, ako to bolo doteraz. Za jesenný výsledok im patrí uznanie.

V prvých troch kolách ste mali iba dve remízy. V čom ste videli najväčší problém po vašom príchode, s čím ste mali najviac starostí sa vyrovnať?
- V prvom rade bolo potrebné zložiť tím tak, aby začal fungovať. To bol prvý krok k tomu, aby každý poznal svoje povinnosti v tíme z hľadiska postov. Potom bolo treba naučiť sa pracovať počas celých 90 minút a naučiť sa pracovať na vyšších obrátkach. Vždy som chlapcom hovoril, že nech by boli akokoľvek dobrými futbalistami, alebo by sa na nich chceli hrať, bez patričného tempa, nasadenia a osobnej disciplíny nebude mať výkon celého tímu úroveň. Presvedčili sa o tom v zápasoch sami. Aby však dosiahli patričné tempo a aby mal zápas tým pádom svoju úroveň, na to musia poctivo trénovať. Nedávali sme si žiadne úľavy, niečo v zmysle, aby sme v sobotu neboli unavení a podobne. Režim bol nastavený a bolo na mne a mojom kolegovi, aby sme ich presvedčili, že sa nemajú čoho obávať. Že je to nastavené tak, že zápasová sobota je vrchol. To sa nám viac-menej podarilo a zrazu mali naše výkony celkom slušnú úroveň, aj keď sme sa nevyhli ani určitým výkyvom. Napríklad zápas v Dubnici, ktorý sme po každej stránke absolútne nezvládli. Súťaž je však dlhodobá a myslím si, že nikomu sa nepodarilo počas 18 zápasov udržať vysokú formu počas všetkých zápasov.

Čím ste prevyšovali súperov vo víťazných zápasoch?
- Najzákladnejšie bolo nasadenie a to, že chalani odviedli dobrú fyzickú prácu v zápase. Tvrdím, že len dobre trénovaný hráč, ktorý dokáže udržať vyššie tempo zápasu, dokáže súpera prevýšiť aj po futbalovej stránke. Darmo vie niekto hrať futbal, ak nevládze. Sú to spojené nádoby, futbalové kvality a dobrá fyzická práca. Na tomto sme bazírovali. Nebolo to však iba tak, že sme sa naháňali v posilňovni. Väčšinu z týchto vecí sme robili na ihrisku, takmer všetko bolo s loptou. Popritom sme zase pracovali na taktike, disciplíne. Popritom sme sa venovali štandardným situáciám a efektivite v koncovke.

Nové tváre Blagojevič, Matič, Urban či Nurkovič priniesli kvalitu. Zdá sa, že aj napriek krátkosti času sa vám podarilo dať dohromady pomerne kvalitný tím.
- Ja som do kádra priviedol jedine Blagojeviča, ktorý sa nám v závere jesene zranil. Ostatní už v kádri boli. V kolektíve musia vždy fungovať určité veci. Kolektív je 22 jednotlivcov, každý inej povahy. Musí fungovať spolupatričnosť, ale aj rešpekt a úcta. Všetko má svoje pravidlá. Pre hráčov to nebolo jednoduché. Treba však dôsledne dbať na to, aby sa tieto pravidlá dodržiavali. Takto z môjho pohľadu funguje kolektív a celý tím aj na ihrisku. Vzájomná úcta, symbióza starí - mladí, legionári - domáci, hviezdy - robotníci. To všetko musí fungovať. Tieto pravidlá je potrebné hráčom určitým spôsobom vštepiť. Táto chémia nám v kabíne fungovala, keď bolo treba, spravili sme si v tom poriadok. Tím potom ukázal, že sa dá naň spoľahnúť, že má charakter a chalani sa vedia podržať.

Výkony ktorých hráčov hodnotíte najvyššie?
- Keď som sa s hráčmi rozprával, bavili sme sa aj o tom, že každý musí byť zodpovedný za svoj výkon. Musí si ho postrážiť tak, aby bol iba dobrý a výborný. Zlé výkony sa tolerovať nedajú. Pochopili to. Samozrejme, prišli aj zápasy, kde sa im ako jednotlivcom až tak nedarilo. Vždy ich však kolektív podržal. Os tímu od brankára cez obranu až po útok fungovala. V bráne to bol Kolmokov, v obrane stopér Ďatko, v strede zálohy Matič s Rehákom a podobne. Na krajoch sa pridali ostatní a aj takí nenápadní hráči, ktorých si moji predchodcovia nevedeli predstaviť hrať, boli pre tím veľmi platní. Napríklad Konopásek, ktorý spoľahlivo odohral celú jeseň vedľa Ďatka. Spomeniem ďalších, ktorí sa pridali. Či už to bol mladý Kiss na jednej strane, skúsenejší Tomiš na druhej, veľký talent Gešnábel alebo Lukáš Szabó. Hráči ťahali jeden druhého. Keď sa niekomu nedarilo, potiahol ho druhý, keď nedával góly Nurkovič, triafal Szabó alebo dal gól Gešnábel. V podstate som vymenoval celú jedenástku a ja tvrdím, že tím je nadovšetko. Aj chlapcom som hovoril, že tím je nad akékoľvek hviezdy a oni to aj pochopili.

Štatistiky FK Slovan Duslo Šaľa

ZÁPASY (21 hráčov): 18 - D. Kolmokov, Tomiš, 17 - Ďatko, Rehák, Matič, 16 - Konopásek, Urban, Gešnábel, Nurkovič, Fehervári, L. Szabó, 15 - Kiss, 11 - Čurgali, 9 - Nagy, Blagojevič, 6 - Kochan, 5 - Kružlík, 2 - Galbavý, 1 - Čirik, Mihálik, Holeva.
GÓLY (31): 9 - Nurkovič, 5 - L. Szabó, 4 - Urban, Gešnábel, Matič, 1 - Fehervári, Ďatko, Blahojevič, Tomiš, Rehák.
ČK: Urban a Konopásek 1.


Laco Molnár ako motivátor i šoumen. Tréner Dusla si svojou prácou a vystupovaním získal v Šali sympatie. Rástli aj návštevy na zápasoch. FOTO: MILAN POSPIŠ

Šport

 


  1. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 4 264
  2. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 491
  3. Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1 Foto 438
  4. Fotogaléria: FC Nitra - Ružomberok 0:0 Foto 325
  5. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 295
  6. Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd Foto 240
  7. Koalícia siedmich strán siaha po Greššovi. Má poraziť extrémistov aj Belicu 230
  8. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 194
  9. Fotogaléria: FC ViOn - Podbrezová 1:0 Foto 182
  10. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 121

Najčítanejšie správy

Nitra

Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží

Obetujú poslanci pozemky so stromami pri rieke, aby zachránili zelenú plochu na Podzámskej ulici?

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1

Futbalisti Dusla dnes dosiahli prvé víťazstvo na domácej pôde v tejto sezóne. Hostia z Prievidze dohrávali bez troch vylúčených hráčov.

Fotogaléria: FC Nitra - Ružomberok 0:0

Futbalisti Nitry dnes privítali tretí tím z minulej sezóny Fortuna ligy, ktorý úspešne reprezentoval v Európskej lige.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Blízke regióny

Pestuje celý život, no taký obor sa v jej záhrade ešte neurodil

Na dovolenky nechodí, najväčším relaxom pre Helenu Moderdorfskú zo Zavara je jej záhrada. Tento rok vypestovala unikátnu dyňu.

Stánkari s občerstvením budú na miesta na Vianočných trhoch prihadzovať

Po rokoch bude Vianočné trhy v Trnave opäť organizovať radnica.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Voľby do VÚC 2017 Hlohovec: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Hlohovec.

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Všetky správy

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

Minúta po minúte: Sociálni demokrati sa pre zlý výsledok rozhodli odísť do opozície

Prvé povolebné odhady hovoria o výhre Merkelovej konzervatívcov.

Trump chce ukázať silu, bombardéry preleteli blízko Severnej Kórey

Donald Trump chcel ukázať, že má viacero vojenských možností, ako sa postaviť hrozbe.

Sagan: Okruh? Načo by som si ho dnes išiel pozrieť, veď zajtra ho uvidím

Peter Sagan v nedeľu zabojuje o tretí titul majstra sveta za sebou. Už nemám čo stratiť, hovorí.

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine kontrolovaných zmrzlinární zistili hygienici nedostatky.

Kam vyraziť