NITRA/SMOLENICE. Okrúhle výročia svojho vzniku si spoločne pripomínajú Ústav krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied (ÚKE SAV) a Katedra ekológie a environmentalistiky (KEE) na Fakulte prírodných vied nitrianskej Univerzity Konštantína Filozofa (FPV UKF). Pri príležitosti päťdesiatich a dvadsiatich rokov existencie pripravili na dnes na zámku v Smoleniciach seminár, na ktorý pozvali spolupracujúce inštitúcie, súčasných i bývalých spolupracovníkov.
ÚKE vznikol pred polstoročím ako interdisciplinárny vedecký ústav pre základný a aplikovaný výskum, pre koordináciu, vypracovávanie krajinoekologických metodík, plánov a projektov, má dve detašované pracoviská v Nitre a vo Východnej a jeho súčasnou riaditeľkou je Zita Izakovičová. Medzinárodný význam pracoviska potvrdzuje aj skutočnosť, že metodiku LANDEP ako špecifickú formu komplexného krajinného výskumu, ktorá vznikla na jeho pôde, obsahuje napríklad aj medzinárodná Agenda 21 z Rio Summitu ´92 ako odporúčaná metodika pre integrovaný prístup k manažmentu prírodných zdrojov. Ústav bol prvým a po dlhé roky jediným školiacim pracoviskom pre vedný odbor ekológia, špecializácia krajinná ekológia. Vedecké výsledky ústavu majú charakter základného, ale i strategického aplikovaného výskumu.
Katedra bola v roku 1994 ustanovená ako spoločné pracovisko ústavu so školou s cieľom pripravovať nových odborníkov pre túto oblasť. Najskôr ju viedol Milan Ružička, teraz je to Juraj Hreško. Spoločnými záujmom je riešenie vedeckovýskumných úloh, projektov alebo hospodárskych zmlúv, výučba a vzdelávanie v ekológii a environmentalistike, zabezpečenie vedeckých, technických a materiálnych kapacít na plnenie úloh či expertíz a posudkov v oblasti ekológie a životného prostredia.
"Prispievame k tvorbe legislatívy a metodiky, máme konzultačný servis, sme súčasťou pracovných skupín, napríklad aktuálne pri projekte zonácie Tatier či pri zákone o ochrane prírody," povedal vedúci KEE Juraj Hreško. Katedra vychováva mladých ľudí pre vedeckú prax i učiteľstvo ekológie. "Aktuálne stúpa počet záujemcov o učiteľstvo tohto odboru, a to aj napriek tomu, že ekológia nie je zaradená medzi povinné predmety na školách. Vnímame tento trend pozitívne," dodal Hreško.