GALANTA. V podzemí neogotického kaštieľa bude vinotéka. Bude ju prevádzkovať firma z Matúškova, ktorá vyhrala súťaž na prenájom pivničných priestorov.
Priestor dostatočne veľký
Záujem o využitie časti národnej kultúrnej pamiatky prejavila podnikateľka Hajnalka Lenčéšová už pred dvomi rokmi. S nápadom vtedy prišla ona sama, poslanci o ňom niekoľkokrát rokovali.
Priamy prenájom jej ne-schválili, rozhodli, že budúci potenciálny nájomník musí vzísť z obchodnej verejnej súťaže. Tú na jeseň vyhlasovalo Mestské kultúrne stredisko v Galante ako správca kaštieľa.
Do súťaže sa prihlásila podľa riaditeľa Jána Koleka iba firma Hajnalky Lenčéšovej Rescator s.r.o. Tá chcela pôvodne využívať oba samostatné pivničné priestory. V jednej časti plánovala vinotéku značkových vín a v druhej časti aj ich archiváciu.
Priestory chcela využiť aj na komerčné organizovanie ochutnávok vín spojených s odborným výkladom a prezentáciou. Po novom platí jej zámer, ale bez archívu vína.
„Ten si môžem umiestniť v našej novej kamennej predajni v meste, pre ktorú som sa medzičasom rozhodla. Preto je jeden pivničný priestor pre mňa teraz úplne dostatočný. A ak by som uvažovala aj nad archívom, môžem ho spraviť tak, že miestnosť predelím iba sklenenou stenou,“ povedala podnikateľka.
Ako mesto využije druhú pivnicu, je zatiaľ otázne.
Pôvodný rizalit
Lenčéšová bude musieť v pivničných priestoroch najprv vybudovať, okrem iného, aj sociálne zariadenia. Rekonštrukcia bola aj jednou z podmienok v súťaži.
„V zmysle spoločnej dohody začiatok stavebných prác bude koordinovaný budúcim víťazom na dodávateľa rekonštrukčných prác na neogotickom kaštieli,“ povedal Ján Kolek.
Mesto totiž získalo takmer o 2,5 milióna eur z regionálneho operačného programu.
Z eurofondov plánuje obnoviť južné krídlo, juhovýchodnú vežu a severnú vežu.
V južnom krídle by mali byť po novom kultúrno-spoločenské a galerijné priestory. V tejto časti vzniknú aj hygienické zariadenia. V severnej veži vznikne seminárna miestnosť so 45 miestami, interaktívnou tabuľou a WiFi, k južnej fasáde juhovýchodnej veže sa pripojí pôvodný rizalit, ktorý bol zbúraný v roku 1947.
Práce na rekonštrukcii kaštieľa a pivničných priestorov by teda mali začať súbežne.
Pamiatkari vinotéku odobrili.
„Vlastník, respektíve nájomca, si bude musieť od nás vyžiadať rozhodnutie, v ktorom mu Krajský pamiatkový úrad v Trnave určí podmienky, za ktorých bude možné zámer vinotéky v kaštieli zrealizovať," povedal Rastislav Petrovič.
Nájomné znížia počas prác o polovicu
Vinotéku plánuje podnikateľka otvoriť v januári 2016. Po jej otvorení sa ráta s iným režimom otváracích hodín parku. „To sa opraví operatívne po vzájomnej dohode s nájomcom,“ povedal Ján Kolek.
Pivnicu bude mať Lenčéšová v prenájme 10 rokov. Mesto z neho získa ročne zhruba 9144 eur. Meter štvorcový stojí 40 eur, celkovo ide o 228,60 metrov štvorcových. Počas prerábky kaštieľa sa nájomné zníži na polovicu.