NITRA. Desiatky ľudí pochodovali minulý týždeň nitrianskou Pešou zónou. Na námestí potom v ľadovom vetre zapálili červené kahance, ktoré poukladané k sebe vytvorili blikotavý symbol červenej stužky.
Skupinka si na krátkom stretnutí pripomenula svetový deň boja proti AIDS.
Červená stužka sa využíva ako symbol, ktorý vyjadruje solidaritu s ľuďmi nakazenými vírusom HIV, nesúhlas s diskrimináciou HIV pozitívnych ľudí a spomienku na tých, ktorým AIDS zobral život.
Mýty o AIDS nevymizli
Členovia združenia Storm, ktoré sviečkový pochod zorganizovalo, rozdávali letáky a rozprávali o ochorení, ktoré je pre veľkú časť populácie stále tabu. "Stále sa o tejto téme málo hovorí," povedala Andrea Hugáňová zo Stormu.
Okrem pochodu združenie zorganizovalo prednášky o HIV pre zhruba tristo žiakov v 15 základných a stredných školách v Nitrianskom a Trnavskom kraji.
Podľa Stormu je momentálne na Slovensku do 500 ľudí s vírusom HIV a asi u stovky ľudí ochorenie prepuklo do AIDS.
Hugáňová ale varuje, že oficiálne čísla sú zrejme oveľa vyššie. "Stále je veľa ľudí, ktorí ani nevedia o tom, že majú HIV a pritom sú z nich prenášači tohto vírusu," povedala.
HIV je vírus, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS. Za touto skratkou sa skrýva získaný syndróm zlyhania imunity a prepukne až keď je zničený imunitný systém. Človek sa často cíti zdravo aj niekoľko rokov a o infekcii ani nevie. Jeho telo sa však postupne nedokáže brániť škodlivinám v našom okolí, pretože imunita nakazeného človeka sa stáva nedostatočnou.
HIV a AIDS doteraz sprevádzajú mýty, ktoré sa darí odbúravať iba veľmi pomaly. Mnoho ľudí napríklad stále verí, že HIV sa môže preniesť podaním rúk, bozkom či pri spoločnom používaní sprchy, WC, bazénu alebo sauny. Častým bludom tiež je, že AIDS môžu dostať len homosexuálni muži.
Vírus HIV sa vyskytuje v krvi, semene, pošvovom sekréte a v materskom mlieku. Preniesť sa môže nechráneným sexom, nechránenou súložou do konečníka, používaním spoločných ihiel pri vpichovaní drog, tetovaním s nedostatočne vydezinfikovaným náradím či z nakazenej ženy na dieťa počas tehotenstva, pôrodu a kojenia.
Odborníci hlavne mladých ľudí vyzývajú, aby v prípade, že často striedajú sexuálnych partnerov, používali pri milovaní prezervatív. Nechránená súlož do konečníka je z hľadiska prenosu HIV najrizikovejšia a to pre obe pohlavia - je preto dôležité používať kondóm na análny sex.
Gay: Mal som sa chrániť
V Nitre minulý týždeň vystúpil aj Max Blanck z Českej republiky. Mladý gay na svojom príbehu ilustroval, akým absurdným situáciám môže čeliť človek, ktorému diagnostikujú HIV.
Maxovi vírus zistili pred štyrmi rokmi. Nakazil sa od partnera pri nechránenom sexe. Za vinu to však svojmu priateľovi nedáva, pretože ani ten nevedel, že je HIV pozitívny.
Krátko potom ho vyhodili z polície, klasifikovali ho ako zdravotne nespôsobilého. Max sa obrátil na verejného ochrancu práv a na základe jeho odporúčania sa rozhodol políciu zažalovať. Tá vraj vyhadzov mladému mužovi dávať nemusela a pokojne mohla rozhodnúť, že je spôsobilý na prácu v zbore, no s obmedzeniami.
Strata práce bola však iba jednou nepríjemnosťou. Oveľa viac muža zamrzelo, že sa mu okolie otočilo chrbtom. Zo zhruba tridsiatich ľudí, ktorých považoval za priateľov, ostali traja.
S HIV sa podľa Maxa Blancka spája množstvo predsudkov. "Každý si HIV alebo AIDS spája priamo so smrťou. Preto každodenne narážame na zábrany ľudí vôbec s nami komunikovať. Bežne sa stáva, že sa boja podať ruku. Každodenný boj s predsudkami vás prestane baviť," hovorí.
Okrem laikov sú podľa skúsenosti muža nakazeného vírusom HIV predsudky aj u odbornej verejnosti. Mnohí zubári odmietnu ošetriť pacienta, ak vedia, že je HIV pozitívny. Blanck to vysvetľuje strachom lekárov z nakazenia, ale aj obavou, že prídu o pacientov, ak sa rozšíri, že ošetrujú infikovaných klientov.
Max Blanck chodí po mestách v Čechách aj na Slovensku a diskusiami búra zažité predstavy o ľuďoch s vírusom HIV.
"Snažím sa pôsobiť preventívne, lebo mi nie je ľahostajné, že čísla novo diagnostikovaných pribúdajú. Nikto nemá patent na rozum a každý sa môže zachovať rizikovo. HIV nie je iba otázkou jednotlivých rizikových skupín. Ak to budeme bagatelizovať a hovoriť, že je to ochorenie iba gayov, prostitútiek a narkomanov, tak väčšinová spoločnosť bude mať pocit, že jej sa to netýka. Tento problém však môže postihnúť kohokoľvek," dodal muž, ktorý verí, že má ešte dostatok času, kým jeho choroba prepukne naplno.
Max Blanck sa nakazil pri nechránenom sexe. Partnera za to neviní.
Foto: Tomáš Holúbek