Jednou z rekvizít sú vence. Okrem dekorácie hrobov slúžia aj ako lavór v kaderníctve, telefónna búdka či torta. Hroby stvárňujú herci, ktorí v nich ožijú ako postavy hry.
NITRA. Svoje tretie predstavenie v Nitre uviedlo Divadlo Zrakáč. V štúdiu DAB nevidiaci, slabozrakí aj vidiaci herci rozohrali inscenáciu Georga Taboriho s názvom Jubileum.
Nový rozmer hry
Ako povedal Peter Zbranek, jediný nitriansky člen Divadla Zrakáč, hru vybrala režisérka Kristína Chlepková, keďže inscenácie tohto typu sú jej blízke.
„A koniec-koncov, život nie je len o zábave, ale aj vážnejších veciach, takže aj my, herci, sme chceli vyskúšať niečo iné ako doposiaľ. V Jubileu sa vyskytujú viaceré skupiny ľudí, ktoré boli za čias Hitlerovej moci prenasledované, či už sú to židia, homosexuáli alebo postihnutí a možno práve tým, že aj my by sme v tom čase patrili do jednej z týchto skupín, dostáva táto hra v našom podaní ďalší rozmer,“ vysvetľuje Zbranek. „Naviac, ide o nadčasové predstavenie, nakoľko prejavy neznášanlivosti, žiaľ, nepatria do kníh dejepisu, ale sú stále prítomné aj v dnešnej spoločnosti.“
Hru naštudovávali zhruba štyri mesiace. Od polovice februára do polovice apríla mali textové skúšky. Okrem učenia sa replík sa snažili celé dielo podrobne rozobrať, zžiť sa s postavami a vysvetliť si motívy ich konania. Po Veľkej noci začali s priestorovými skúškami na domovskom javisku v bratislavskom Štúdiu 12, kde k textovej zložke pripojili aj tú pohybovú.
Väčšina hry sa odohráva na cintoríne
S Kristínou Chlepkovou Zrakáč okrem Jubilea pripravil aj workshop Vidieť divadlo(m) v rámci minuloročnej Noci divadiel. „Naša spolupráca bola výborná, na skúškach sme zažili veľa zábavy. Zo začiatku sme sa venovali najmä hereckým improvizáciám scénok na rôzne témy, na základe ktorých mala režisérka možnosť zistiť, čo sa v nás skrýva a vybrať nám vhodnú rolu pre predstavenie, čo sa jej, myslím, podarilo veľmi dobre,“ pokračuje Nitran.
„Musím priznať, že viacerí z nás sme trochu pochybovali o tom, že Jubileum stihneme za takú krátku dobu naštudovať a viaceré veci sme naozaj aj riešili takpovediac v hodine dvanástej, no výsledok napokon skutočne stojí za to.“
Pre hercov Zrakáča bolo najťažšie vžiť sa do doby, v ktorej sa hra odohráva, resp. o ktorej rozpráva. Pre viacerých bolo tiež pomerne náročné skĺbiť textovú a pohybovú zložku, keďže bolo treba myslieť na viacero vecí súčasne.
Scéna je minimalistická, väčšina predstavenia sa odohráva na cintoríne, takže nechýbajú napríklad vence. „Tie v hre plnia viaceré funkcie, okrem dekorácie hrobov slúžia aj ako lavór v kaderníctve, telefónna búdka či torta. Hroby stvárňujú samotní herci, ktorí v nich postupne ožijú ako postavy hry, ktoré prerozprávajú svoj životný príbeh,“ opisuje Peter Zbranek. „Kostýmy sú tiež pomerne jednoduché, najväčší problém sme mali pri zháňaní dlhého čierneho koženého kabáta pre „nácka“ Jürgena. Hudba sa ozýva hlavne v predstavbách, veľkú časť tvorí hlas zvonov.“
V Jubileu hrá 10 hercov Zrakáča - Silvia Milošovičová v úlohe židovky Lotte, Andrej Svetko je jej manžel Arnold, Lucia Medveď-Pataková hrá postihnuté 18-ročné dievča Mitzi, ich neter. Peter Zbranek je kaderník Otto, Stanislav Sokol je jeho partner Helmut, Peter Gombárik stvárňuje nácka, Helmutovho synovca, Eva Barániková je hrobár Wumps, Peter Janotka jeho pomocník. V roli ducha Arnoldovho otca sa alternujú Marek Hlina a Ľuboš Korenčík. Pri prestavbách pomáha Milada Svetková. Herci sú väčšinou Bratislavčania, resp. v Bratislave bývajú.
Radi by išli na svetový festival
Otcom myšlienky založenia divadla zrakovo postihnutých hercov bol bývalý profesionálny režisér Jozef Pražmári, ktorý počas svojho života prišiel o podstatnú časť zraku. Divadlo Zrakáč vzniklo v roku 2010, kedy naštudovalo a odpremiérovalo svoju prvú inscenáciu Rómeo a Júlia 2010. Zloženie Zrakáča sa postupne obmieňalo. Najväčšími pamätníkmi, ktorí stáli pri zrode divadla, sú Stanislav Sokol, Eva Barániková, Ľuboš Korenčík a Peter Zbranek.
Podobne ako herci sa vystriedali aj viacerí režiséri. Do konca roka 2012 pracoval Zrakáč pod vedením už spomínaného Jozefa Pražmáriho. V roku 2013 sa režisérskej taktovky ujala Kristína Chlepková. Tá po úspešnom uvedení premiéry hry Jubileum odcestovala natrvalo do zahraničia, preto momentálne súbor vedie Katarína Jánošová Lesayová.
„Spoločne už pracujeme na novej inscenácii. Malo by ísť o autorskú hru o vzťahoch na motívy Mollierovho Dona Juana. Premiéra by mala byť v apríli budúceho roka. Takže opäť to bude pre zmenu niečo, čo diváka pobaví,“ doplnil Zbranek.
Herci Zrakáča by sa radi zúčastnili aj svetového festivalu divadiel zrakovo postihnutých hercov, ktorý sa každé dva roky koná v chorvátskom Záhrebe.
FOTKY: (ČE)