NITRA. Predstavením Gazdiná roba Divadlo Andreja Bagara ponúklo divákom smutný, dojímavý príbeh lásky, vášne a sklamania. Hru DAB s úspechom uviedlo v premiére minulý piatok vo Veľkej sále. Divákov nenechali chladnými brilantné herecké výkony i silný príbeh, platný v každej dobe.
Vášne, city, túžby
Jedno z najväčších dramatických diel českej literatúry od autorky Gabriely Preissovej hovorí o vášni, snoch a túžbe, ktorú nie je možné naplniť. Baladický príbeh lásky chudobnej krajčírky Evy a bohatého statkára Mánka je zasadený do prostredia slováckej dediny, ktorá je plná predsudkov a závisti. Čokoľvek sa tu odlišuje od väčšinového presvedčenia, je spochybnené a zavrhnuté - či už ide o prístup k životu, náboženstvo, povolanie, alebo len o obyčajnú vieru v lásku. Prvé uvedenie tejto hry odhaľujúce skrytú tvár vidieka spôsobilo škandál - ako jedna z prvých európskych divadelných hier sa totiž otvorene venovala téme ženskej emancipácie.
Až katastrofálne súčasná hra
Strhujúci príbeh z dedinského prostredia v Nitre režíroval Jan Antonín Pitínský, znalec moravskej kultúry, jej zvykov a mentality. Inscenácia v jeho naštudovaní je plná javiskovej imaginácie, obradnosti, výtvarnej krásy a pôsobivých scénických obrazov. Atmosféru dotvárajú moravské dvojspevy, nádherná hudba, tance a kostýmová výprava vychádzajúca z tradície.
Hra podľa slov režiséra osloví všetkých, ktorí majú v sebe zmysel a pochopenie pre silné city a vášne. „Gazdiná roba je archetypálny príbeh, skoro až antická tragédia, ktorý za 140 rokov, čo bol napísaný, svoje kvality nestratil. Naopak, niektoré veci vyvstávajú katastrofálnym spôsobom súčasne, vrátane témy rozvodu a zodpovednosti za lásku a sympatie k iným či práva obce upierať právo lásky niekomu inému. V týchto ohľadoch je to veľmi súčasná hra,“ skonštatoval Jan Antonín Pitínský.
Jemne starobylá slovenčina
Predstavenie sa odohráva v prostredí slováckej dediny. „Autorka Gabriela Preissová žila pri Hodoníne, mala veľmi rada moravské Slovácko a Slovensko, myslím si, ešte radšej. Text je teda v slovenčine, ale jemne starobylej,“ prezrádza Pitínský. „Odevy na scéne sú najmä ľudové, ale aj také súčasnejšie. Scéna je veľmi elementárna až primitívna. Tvorí ju obrovská duniaca podlaha z neznesiteľného množstva stolov, z ktorých sú vytvorené rôzne prekážky, napríklad steny, splav, ale sú to aj klasické stoly s obrusmi, kvetmi a jedlom, keďže prvé dejstvo sa dohráva počas hodov,“ dodal Pitínský.
Hudbu ku Gazdine robe napísali Tomáš Jeřábek a Matěj Kroupa. Pozostáva z veľkých zborov, ktoré spievajú priamo na scéne. V hre sa predstavili Kristína Turjanová, Roman Poláčik, Jakub Rybárik, Gabriela Dolná, Eva Pavlíková, Daniela Kuffelová, Ivan Vojtek a ďalší. V hereckých úlohách sú zapojení aj členovia Zmiešaného speváckeho zboru pod vedením Evy Pacovskej. Dramaturgiu hry robil Svetozár Sprušanský, kostýmy Alexandra Grusková a scénu Tomáš Rusín.
Zľava Emanova žena Mariša - Linda Dóczyová a sedliačky Kotlibovka a Mešianovka - Eva Pavlíková a Gabriela Dolná.
Sklamaného a opusteného Samka Jagoša si zahral Jakub Rybárik.
V úlohách barónskej manželskej dvojice sa predstavili Eva Večerová a Anton Živčic. FOTKY: CTIBOR BACHRATÝ