Autor ku koncu života premaľovával niektoré svoje obrazy na čierne „náhrobné kamene“.
NITRA. Až do Vianoc potrvá v Univerzitnom tvorivom ateliéri FF UKF v Nitre zaujímavá výstava neo-expresionistického kysuckého výtvarníka Rudolfa Dičku (1958 – 2014) s názvom Podobizne obrazov z ich cintorína. Otvorili ju v rámci off programu medzinárodnej vedeckej konferencie Kumšt (k) smrti.
Ide o prvú posmrtnú, komornú výstavu tohto nedávno zosnulého bizarného a kontroverzného umelca, ktorý vystavoval okrem iného samostatne pred piatimi rokmi v Salóne v Nitrianskej galérie. Autor ku koncu života premaľovával niektoré svoje obrazy na čierne „náhrobné kamene“, predtým si ich však nafotil a ich zmenšené fotoportréty v rámčeku na ne pripevnil. Iné diela zas spálil, ich popol uložil do urny, pričom časť tohto svojho „cintorína“ niekedy zakomponoval aj do svojich výstav.
Aktuálna, v istom zmysle konceptuálna výstava sui generis sprostredkúva výhradne práve Dičkove autorské, zmenšené fotoreprodukcie pôvodne zväčša veľkorozmerných olejomalieb a diel zo spomínaných „katafalkov“ a „urien“. Niektoré fotografie zas zachytávajú samotné urnové schránky, či iné bizarné objekty a inštalácie. Po premietnutí krátkometrážneho filmu Lukasza Wojcehovszkeho o tvorbe výtvarníka výstavu otvoril objasňujúcim výkladom jej kurátor Július Fujak. Samotnú vernisáž okrem horiacich kahancov a sviečok pod podobizňami obrazov spestril aj úryvok z filmu Energia v čase Evy Belkovej o živote a diele Ruda Dičku v jeho rodných Kysuciach.
Výstavu otovril kurátork Július Fujak. FOTKY: MÁRIA BOHÁČOVÁ
Autor: tjv