ŠOPORŇA. Výsledky komunálnych volieb v Trnavskom kraji napadli na ústavnom súde niektorí neúspešní kandidáti na starostov, ale aj politické strany.
Súd zaregistroval 100 sťažností na nezákonnosť a neústavnosť volieb do orgánov územnej samosprávy, ktoré prebehli 15. novembra. Akceptoval ich do desiatich dní po oznámení výsledku volieb.
Zvážanie voličov autami kandidátov
V obci Veľké Dvorníky (okres Dunajská Streda) sa podľa sťažnosti hlasy kupovali nákupnými poukážkami v hodnote päť eur.
V Šoporni (okres Galanta) sa mali okrem iného zvážať voliči. Sťažnosť na nezákonnosť a neústavnosť volieb starostu v obci podal bývalý starosta Milan Vlček. Sťažnosť na voľby poslancov podala politická strana SDS, za ktorú kandidoval.
„Tieto sťažnosti už boli pridelené sudcom spravodajcom, ktorí ich pripravujú Ústavnému súdu SR na predbežné prerokovanie v pléne. Až po predbežnom prerokovaní a posúdení, či spĺňajú všetky náležitosti, môžu byť prijaté na ďalšie konanie. K dnešnému dňu nie je známy termín, kedy o nich bude plénum rozhodovať,“ povedala hovorkyňa Ústavného súdu SR Anna Pančurová.
Sťažnosť má osem strán, na jednej z nich sa hovorí o zvážaní voličov rómskej národnosti na voľby viacerými autami s následným „pohovorom“, koho majú zakrúžkovať. Sťažovateľ vymenoval aj typy áut s ich evidenčnými číslami. Prepravu vykonávali podľa neho kandidáti na starostu alebo im blízke osoby.
„Šoporňa má dĺžku štyri kilometre, základná škola, v ktorej boli volebné miestnosti, je v strede dediny. Kto by dnes šiel peši dva kilometre v nie veľmi priaznivom počasí? Moja manželka, napríklad, prišla odvoliť v jednom aute spolu s naším synom, jeho ženou a dcérou. Znamená toto zvážanie?“ pýta sa predseda miestnej volebnej komisie v Šoporni Ján Práznovský.
Rodina v komisiách
Pred budovou dochádzalo podľa sťažovateľa aj k nepretržitej agitácii, kupovaniu hlasov, v sťažnosti spomenul aj 206 cudzincov s hlasovacím právom. Väčšinou išlo o agentúrnych zamestnancov v okolitých firmách, ktorých agentúry na trvalý pobyt prihlásia, pri odchode zo Slovenska ich však už neodhlásia.
Podľa Práznovského však neprišiel k urnám ani jeden z cudzincov, napriek tomu, že boli zapísaní v zozname voličov. Sťažovateľ upozorňuje aj na fakt, že nie všetci členovia okrskových volebných komisií podpísali zápisnicu o výsledku volieb. Výhrady mala podľa našich informácií manželka Milana Vlčeka a jeho švagriná. Ich odôvodnenie spolu s protikladným stanoviskom ostatných členov komisie pripojili do zápisnice.
Podľa Práznovského prebehli voľby v poriadku, na ich priebeh dohliadla aj obvodná volebná komisia, ktorú o to vopred požiadal. Do obce prišla v ten deň až trikrát, bola aj pri sčítavaní hlasov. To sa počas volebnej noci viackrát opakovalo.
Komisia odchádzala do Galanty až okolo štvrtej ráno v sprievode polície. Tá dohliadala nad priebehom volieb celý deň, situáciu v obci monitorovali v sobotu podľa našich informácií aj „tajní“ z Trnavy. O tento krok požiadal nielen predseda komisie, ale aj jeden z favoritov na starostu, Adrián Macho.
„V súvislosti s komunálnymi voľbami v obci Šoporňa polícia preverovala anonymné oznámenie o tom, že sa v bare stretlo niekoľko občanov a niekto ich mal navádzať na hlasovanie. Toto sa na mieste nepotvrdilo, nik nepodal trestné oznámenie,“ povedala policajná hovorkyňa Mária Linkešová.
Naspäť do miestnej základnej školy?
V kresle starostu vystrieda učiteľa Milana Vlčeka bývalý poslanec, 38-ročný bachar z Leopoldova, Adrián Macho. Kandidoval ako nezávislý s podporou KDH, SNS, OKS a SaS. Vo voľbách získal o 104 hlasov viac ako súčasný starosta. Toho podporilo 530 voličov.
Milan Vlček by sa mal vrátiť na miestnu základnú školu už iba ako učiteľ, keďže post riaditeľa, z ktorého odchádzal do starostovskej funkcie, je už obsadený riadne zvolenou riaditeľkou.
Adrián Macho by sa mal ujať funkcie do mesiaca od volieb. Keďže ustanovujúce zastupiteľstvo však bývalý starosta nezvolal, zo zákona Macho zloží sľub na 30. pracovný deň, čiže 2. januára.
O miesto starostu Šoporne malo záujem osem ľudí.
Volebná účasť v obci dosiahla 58 percent, z možných 3622 oprávnených voličov prišlo k urnám 2101 ľudí.