Na rádioterapiu sa čaká jeden až tri mesiace. Po spustení nového lineárneho urýchľovača sa to zmení.
NITRA. V nitrianskej nemocnici demontovali v novembri kobaltový ožarovač. Nahradí ho nový lineárny urýchľovač.
Na oddelení rádioterapie a klinickej onkológie už jeden majú (z roku 2010), tento bude druhý.
Pred jeho inštaláciou treba upraviť priestory, kde bol doteraz kobaltový ožarovač. „V súčasnosti prebiehajú prípravné práce na uskutočnenie stavebných prác,“ povedal riaditeľ nemocnice Jozef Valocký.
Lineárny urýchľovač má byť v prevádzke do desiatich mesiacov od účinnosti kúpnej zmluvy. Nemocnica ju podpísala v auguste.
Predĺžili pracovnú dobu
„Po odstavení kobaltového žiariča sme predĺžili pracovnú dobu na lineárnom urýchľovači podľa potreby až do 21.30 hodiny,“ povedal riaditeľ.
Pacienti čakajú v Nitre na rádioterapiu v rozmedzí od jedného do troch mesiacov. Podľa Valockého sa čakacie lehoty rôznia podľa diagnóz a štádia ochorenia jednotlivých pacientov.
„Počas tejto lehoty ale pacienti nezostávajú bez liečby. Je im poskytnutá iná možnosť liečby nádorového ochorenia -chemoterapia, hormonálna terapia, respektíve chirurgická liečba,“ dodal riaditeľ.
Predpokladá, že po spustení nového lineárneho urýchľovača sa čakacia doba výrazne skráti.
Počet pacientov stúpa
Kobaltový ožarovač ukončil činnosť v auguste. V prevádzke bol desať rokov, počas ktorých sa aktivita zdroja žiarenia znížila na štvrtinu. V niektorých prípadoch vraj musel pacient ležať na ožarovni rádovo aj desiatky minút.
Lineárny urýchľovač kupuje nemocnica od bratislavskej spoločnosti Transkontakt. Zaplatí jej 1 944 720 milióna eur s DPH.
Okrem samotného prístroja (1,1 milióna eur) je v tejto sume zahrnuté aj rozšírenie existujúceho systému pre verifikáciu a registráciu ožarovania, upgrade plánovacieho systému, prístroje pre dozimetriu, fixačné pomôcky a stavebné práce (540-tisíc eur).
Počet pacientov, ktorí sa v nitrianskej nemocnici liečia na zhubné ochorenia rádioterapiou, stúpa. V roku 2011 ich bolo 648, o rok neskôr 893 a vlani 1 435. Lineárny urýchľovač je podľa onkológov nenahraditeľný najmä pri ožarovaní nádorov uložených hlboko v tele, ale aj na povrchu.