Nedeľa, 24. september, 2017 | Meniny má Ľuboš, Ľubor
Pridajte si svoje mesto

Justin, Taylor a Nike. Trio z USA strávi Vianoce u nás

Ako školák hrával naraz štyri športy - okrem basketbalu aj hokej, americký futbal a golf. Vianoce strávi prvýkrát mimo domova.

Justin Ward si zahral aj v zápase hviezd Eurovia SBL. V Nitre je s ním priateľka Taylor Ward.(Zdroj: archív J. W.)

Medzi divákmi na basketbalových zápasoch sedáva blondínka, ktorá nehovorí po slovensky a špeciálne fandí jednému hráčovi Nitry. Opore tímu Justinovi Wardovi robí pod Zoborom spoločnosť jeho priateľka Taylor Daus.
Obaja sú zo štátu Wisconsin, študovali na rovnakej vysokej škole Lakeland College. „Štyri roky sme boli v škole spolu v jednej skupine. Spolu sme dva a pol roka, ale zasnúbení ešte nie sme,“ zoznamuje nás Justin a Taylor sa pri jeho slovách pousmeje.

Pred sezónou bola rozhodnutá, že štart svojej kariéry odloží a bude po Justinovom boku. „Bavili sme sa o tom už skôr, ešte počas štúdií. Ja môžem začať učiť aj neskôr, teraz bolo dôležité ísť do Európy a byť spolu,“ hovorí sympatická Američanka.

Zo začiatku sezóny, kým ešte nebola v Nitre, bolo Justinovi ťažšie. „Bol som tu nový, nemal som tu ani amerického spoluhráča, ako keď tu bol Martavious, tak mi bolo občas smutno. Ale vtedy som viac času trávil aj so spoluhráčmi, napríklad sme išli aj na vrch Zobora a ukázali mi niečo z mesta. Ale odkedy je tu Taylor, som väčšinu času s ňou a mojím psom Nike,“ pokračuje chlapík z mestečka Wisconsin Dells, známeho pre najväčší vodný park v USA.


Justin Ward s priateľkou Taylor Daus a psom Nike na výlete na vrch Zobor a Pyramídu. FOTO: archív J. W.

Lacné (nielen) pukance

V Európe bol v minulosti viackrát - v Prahe, Luxembursku či v Nemecku. „Ľudia sú tu v pohode, s ich mentalitou nemám žiadny problém. Páči sa mi kultúra i architektúra. Sú tu staré budovy, z európskych miest je cítiť históriu. Pre mňa je zaujímavé navštevovať miesta ako katedrály a podobne,“ prezrádza svoje dojmy z prechodného domova. „U nás v Amerike, keď ľudia uvidia Justina, často reagujú v štýle: „ó, môj bože, on je taký vysoký“... Ale tu na Slovensku ho ľudia ľahšie akceptujú, keď ho vidia,“ dodáva zaujímavé porovnanie Taylor.

Vo voľnom čase zašli Justin a Taylor párkrát do kina. „Boli sme na Hunger Games a Interstellar, bolo to fajn. Bol som prekvapený, že filmy sú tu v angličtine so slovenskými titulkami. Myslel som si, že to bude naopak. To bolo milé, cítili sme sa vlastne ako doma,“ netají Justin. „U nás sú pukance v kine veľmi drahé, oveľa drahšie ako tu. Lacnejšie je tu vlastne všetko, z toho sme prekvapení. Boli sme zvyknutí na iné náklady,“ dopĺňa Taylor, ktorá vo voľnom čase pokračuje v postgraduálnom štúdiu, aby získala titul MBA.

Justin sa chystá pozrieť aj na hokejový zápas Nitry, kde je oveľa lepšia atmosféra ako na basketbale. „Do 14 rokov som sa venoval aj hokeju. Hrával som naraz hokej, basketbal, americký futbal a golf. Veru, štyri športy. A popritom som stíhal aj školu,“ smeje sa vytiahnutý mladík.

So psom do reštaurácie

Americkej dvojici sa páči vianočné mestečko na námestí v centre. „Na punč sme tam boli už štyrikrát. V Amerike v menších mestách nič také nebýva, zato napríklad v Chicagu, od nás dve hodiny autom, je v tomto čase obrovské vianočné mestečko,“ prezrádza Taylor.

V Nitre trávia dosť času so psom Nike. Je to kríženec teriéra a pointera. „Tu sa dostanete so psom na viac miest, to sa nám páči. U nás s ním nemôžete ísť takmer nikam - napríklad do reštaurácie alebo do nákupného centra,“ porovnáva Justin. „Boli sme s Nike v reštaurácii, to bola jeho premiéra. Bolo to zaujímavé, väčšinu času sa správal vzorne. Je stále mláďa, má 8 mesiacov, takže má veľa energie, berieme ho na prechádzky a výbehy napríklad do parku na Sihoti,“ prezrádza Taylor.

Dominuje v štatistikách, trápia ho len kroky

Justin Ward je na čele ligových štatistík až v štyroch kategóriách, napríklad aj v bodoch či doskokoch. Čakal to? „Nevedel som, čo očakávať, aká tu bude konkurencia. Chcel som sa hlavne prispôsobiť európskemu basketbalu. Mám to šťastie, že som vysoko v štatistikách. Je pekné mať takéto čísla v mojom „CV“, ale prial by som si mať viac výhier,“ hovorí skromne.

Jeho mužstvo sa musí učiť vyrovnávať sa s veľkým počtom prehier. „Nezostáva nám nič iné, len sa sústrediť na ďalšie tréningy, tvrdo v nich pracovať, zostať pozitívni a snažiť sa vyhrať ďalší zápas. Máme mladý a neskúsený tím. Pre mladých hráčov je ľahšie sa otriasť z prehier, snažíme sa zo zápasov poučiť, aby sme sa stali lepšími hráčmi. Chápem však, že je to rok prebudovávania kádra po zmenách vo vedení klubu,“ ponúka Justin svoj pohľad na sezónu.

Kameňom úrazu je preňho pravidlo o krokoch. Kto občas sleduje zámorský basketbal, tak vie porovnať, že je veľký rozdiel v posudzovaní krokov tam a v Európe. „Kroky - to je môj najväčší problém. Stále sa snažím prispôsobiť tomu, ako sa tu píska. Na univerzite bol prvý krok pre mňa veľmi dôležitý, tu mi to hneď pískajú. Dokonca mi odpískali párkrát kroky aj v situácii, keď som pivotoval na jednej nohe. Nerozumiem, prečo je toto pravidlo tak rozličné...“ krúti hlavou americký podkošový hráč.


Justinovi sa na Slovensku darí. Patrí medzi najlepších hráčov ligy. Na snímke je vpravo hore aj jeho priateľka Taylor. FOTO: MARTIN KILIAN

Vianoce plné snehu

Na Vianoce zostávajú všetci traja v Nitre. „Budem na sviatky prvýkrát bez rodiny, to bude dosť ťažké. Ale budeme v kontakte cez internet, s rodinou vlastne hovoríme často. Žiadne darčeky si teraz posielať nebudeme, dohodli sme sa, že Vianoce oslávime, keď prídem domov po sezóne,“ vysvetľuje Američan.

Darčeky sa v Amerike otvárajú 25. decembra, deti hneď skoro ráno utekajú k vianočnému stromčeku. Justinov sedemročný brat stále verí, že darčeky nosí Santa Claus cez komín.

„S vianočnými sviatkami mám spojené krásne spomienky na detstvo. Naša rodina spolu s ďalšími dvomi-tromi rodinami objednali na týždeň chatu v štáte Michigan, to je severnejšie od Wisconsinu, kde bývalo veľa snehu a mali sme veľa zábavy, či už na lyžiach, snowboarde alebo na sánkach,“ spomína Justin.

Kuchárka Taylor

Pokiaľ ide o vianočné zvyky, typické jedlo nie je jednotné pre všetky americké rodiny. Napríklad u Taylor býva na stole hlavne veľký kus šunky, kým u Wardovcov sú vianočné jedlá podobné tým na deň vďakyvzdania, kde dominuje morka s plnkou, oblohou či ovocím. „Mama vždy urobí koláče alebo talianske cestoviny, tie mi budú chýbať. Ale tu v Nitre mi varí Taylor a ide jej to veľmi dobre,“ priznáva Justin. „Justin zje všetko, čo pripravím. Stále je totiž hladný,“ dopĺňa s úsmevom Taylor.

Do nového roka si americký pivot Nitry želá viac víťazstiev. „Bolo by fajn, keby sme sa dostali do hry o play-off. Ale ak to nevyjde, tak sa budeme snažiť zostať pozitívni a ísť vždy naplno,“ hovorí. „Ja si želám, aby chodilo na zápasy viac ľudí. Ľudia totiž vedia chalanom na palubovke dodať veľa energie,“ uzatvára Taylor.


Všade naokolo vianočná výzdoba. Dvojica Američanov strávi sviatky v Nitre. FOTO: (KI)

Šport

 


  1. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 2 479
  2. Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd Foto 424
  3. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 330
  4. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 325
  5. Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1 Foto 283
  6. Fotogaléria: FC Nitra - Ružomberok 0:0 Foto 264
  7. Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany 240
  8. Dievčatá zo západu sú najlepšie 181
  9. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 128
  10. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 94

Najčítanejšie správy

Nitra

Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží

Obetujú poslanci pozemky so stromami pri rieke, aby zachránili zelenú plochu na Podzámskej ulici?

Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd

Bývalý dom opatrovateľskej služby chátra a stáva sa nebezpečným pre okolie. Na liste vlastníctva ho má stále mesto.

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1

Futbalisti Dusla dnes dosiahli prvé víťazstvo na domácej pôde v tejto sezóne. Hostia z Prievidze dohrávali bez troch vylúčených hráčov.

Blízke regióny

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Gymnazista z Levíc je najmladším tanečníkom televíznej šou

Filip Buránsky (18) získal základy v levickom klube Junilev. S tancom začínal ako osemročný.

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Na hradby použili asi 20 miliónov tehál, ich záchranu ocenili

Výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2016 získalo v kategórii „Obnova“ mestské opevnenie v Trnave.

V Bratislave víťazstvo hostí

Topoľčianski hokejisti vyhrali i druhý zápas na ľade súpera, nováčikovi z Bratislavy nadelili šesť gólov.

Všetky správy

Z KĽDR hlásili slabé zemetrasenie, už nehovoria o výbuchu

Otrasy najprv pripisovali ďalšiemu možnému testu.

Sagan: Okruh? Načo by som si ho dnes išiel pozrieť, veď zajtra ho uvidím

Peter Sagan v nedeľu zabojuje o tretí titul majstra sveta za sebou. Už nemám čo stratiť, hovorí.

Zarába rekordne veľa, ale žije ako vojak. Stačilo, hovorí Madonna

Trvá dvadsať minút, kým jej po koncerte prestane pískať v ušiach.

Trump chce ukázať silu, bombardéry preleteli blízko Severnej Kórey

Donald Trump chcel ukázať, že má viacero vojenských možností, ako sa postaviť hrozbe.

Kam vyraziť