Najstaršia žena Nitry: 102-ročná Alžbeta si sama napiekla vianočné koláče

Stodvaročná žena dodnes nechápe, ako rodičia dokázali, aby na Vianoce všetkých šesť detí dostalo darček.

Stodvaročná Alžbeta so Zorou Heiserovou, ktorá sa o ňu stará.Stodvaročná Alžbeta so Zorou Heiserovou, ktorá sa o ňu stará. (Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)


NITRA. Je vôbec najstarším človekom, aký v Nitre žije. Nielenže takmer nemá rovesníkov, ale pomreli už aj všetci jej súrodenci a kolegovia, s ktorými na pedagogickej fakulte učila.

Alžbeta Zsakayová oslávila necelý mesiac pred Vianocami neuveriteľných 102 rokov! Až takýto vysoký vek by jej ale netipoval snáď nik. Denne chodí peši do kostola, čo je trasa, ktorú bežný človek prejde tak za dvadsať minút. Keď sa jej na jej dlhé prechádzky na omšu pýtame, nechápe, čomu sa čudujeme. "Pešo idem, lebo nemám auto," zdôvodní prozaicky. Stodvaročnej Alžbete nerobia problémy schody ani pamäť - rezko zbehne zo svojho bytu na prvom poschodí, nezabudne, kedy omša začína a myslí aj na to, že treba za sebou zamknúť byt.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Noblesná dáma

Vo svojom byte nás víta ako pravá dáma. Oblečená vo vkusnom kostýme, ponúkne čaj aj vlastné koláče. Má noblesu a kultivované spôsoby starej školy. Je srdečná, úprimná a veselá. Počas rozhovoru sa niekoľkokrát zvučne rozosmeje. Vedie nás do obývačky, v ktorej má staré fotky a darčeky z nedávnych narodenín aj zo stovky, ktorú oslávila pred dvoma rokmi. Medzi nimi tróni obraz z čokolády, zastrája sa, že raz ho zje.

Žije sama, no je úplne sebestačná. Starenka si sama dokáže napiecť, poumývať riady, oprať či ožehliť! Od marca sa o ňu stará Zora Heiserová, ktorá jej trikrát týždenne chodí navariť a pomôcť s domácnosťou. Chválou na svoju zverenkyňu nešetrí. "Všetko si robí sama. Koľkokrát ma prekvapila, že aj do pračky naložila a bielizeň sama rozvešala. Dokiaľ som nechodila ja, aj si sama požehlila," hovorí Zora Heiserová.

SkryťVypnúť reklamu

Najstaršia Nitrianka svoju opatrovateľku neraz upozornila, aby v byte nerobila úplne všetko. "Zdôvodnila mi to tým, že ak všetko za ňu porobím, ona potom zlenivie," smeje sa pani Zora.

Lekárov stodvaročná žena často nevidí. Iba nedávno si u očnej vybavovala nové okuliare. Pri tej príležitosti sa zastavila u obvodnej. Lekárku iba pozdravila a išla si po svojom. Pani Zsakayová vidí len na jedno oko, okuliare nutne potrebovala, aby zvládala svoju životnú vášeň - čítanie kníh a časopisov.

A že je pravda aj to s pečením, dokladá pani Zora tanierom koláčikov, ktoré Alžbeta ukuchtila. Jednoduché, no chutné čajové pečivo. "Vie ma prekvapiť - minule som prišla a už mala zarobené cesto a zapnutú rúru," hovorí opatrovateľka.

Obľúbený macko skončil v peci

Najstaršia Nitrianka sa narodila 30. novembra 1912 v Prešove. Pochádza zo šiestich detí, ona bola druhá v poradí. Keď sa narodila Alžbetina sestra Gabika, rodina sa presťahovala do Bratislavy.

SkryťVypnúť reklamu

Bývali pri Dóme sv. Martina, v tej lokalite aj deti chodili do školy. Nežili žiadnym spoločenským životom, lebo mali málo peňazí. Otca, ktorý robil finančného úradníka, po Trianone prepustili, lebo nevedel po slovensky. Neskôr dostával iba veľmi malý dôchodok. Alžbeta sa dodnes čuduje, ako jej rodičia dokázali uživiť šesť detí, pretože celá rodina trela biedu. Mama však aj z mála dokázala uvariť veľmi dobre. Na Vianoce alebo narodeniny dostali všetky deti aj nejaké hračky.

Spomína si napríklad na macíka, ktorého dostal brat Pišta pod vianočným stromčekom. Keď ho zdvihol, macko začal bručať. Na to obdobie to bola prevratná hračka. Menšie deti sa hovoriaceho macka tak zľakli, že nechceli ani vianočnú večeru.

"Brat ho hodil pod stôl, vybehol z miestnosti a my za ním. Ani sme sa neopovážili priblížiť sa k nemu. Potom nám bola tá hračka taká milá, že každý z nás ju chcel. Pre najmladšieho brata to bola najmilšia hračka. Mamička musela macíkovi oči prišívať, stále mal niečo roztrhané. Neskôr z neho vypadávala slama, alebo čo bolo to, z čoho bol vyrobený. Takže mamička, keď bol brat v škole, hodila macka do ohňa. Brat za nim hádam tri dni plakal," spomína si žena na zážitok z Vianoc, ktorý sa odohral pred desiatkami rokov.

Podotýka, že napriek chudobným pomerom deti dostali všetko, čo bolo potrebné. "Otecko mal malý plat, ale rodičia sa nám snažili dať všetko - zvlášť, čo súviselo so školou, so vzdelaním, všetko sme dostali."


Stodvaročná Alžbeta žije už skoro štvrťstoročie sama. Napriek tomu nikdy nebola osamotená.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Ani výnimočná, ani sprostá

Všetky deti chodili do občianskej školy v Bratislave a museli sa veľmi dobre učiť, aby nemuseli platiť školné. Skromná Alžbeta sa ale za výnimočnú žiačku nepovažovala. " Nebola som výnimočná, ani sprostá, taká stredná," zhodnotí.
V roku 1927 sa prihlásila na pedagogickú školu, kde boli väčšinou chlapci a len dve dievčatá. Bola to vôbec prvá koedukovaná trieda v Bratislave. Chlapci však mladej Alžbete vôbec nebehali po rozume, jediné, na čo myslela bolo, aby sa učila čo najlepšie. Ani chlapci nemysleli na dvorenie s dievčatami. Zväčša to boli synovia učiteľov a peňazí na rande v cukrárničkách či nedajbože na založenie rodiny rozhodne nemali. Priateľské vzťahy na škole ale predsa len vznikli. Svedčí o tom niekoľko stretávok, ktoré žiaci z Alžbetinej triedy absolvovali. Na tú poslednú prišli už iba traja.
Po maturite začala Alžbeta učiť u mníšok. Potom si urobila odborné skúšky z matematiky, fyziky a hudobnej výchovy, aby mohla učiť aj v občianskych školách. Pred vojnou pochodila všetky dediny Žitného ostrova, v mnohých aj vyučovala. Veľmi sa musela usilovať, aby pochopila mentalitu tamojších ľudí, ktorí vedia byť tvrdohlaví a sú veľmi hrdí. Na kantorov sa dívali zvysoka, lebo učitelia boli chudobní. Alžbeta opovrhovanie niesla ťažko.

Požiadala o preloženie na Gemer, bola zvedavá na tamojšiu kultúru. V jednej z gemerských dediniek ostala nasledujúcich sedem rokov. Neskôr učila v občianskej škola v Želiezovciach. Tam už bola na pozícii vyššie postavenej učiteľky, vyslúžila si oslovenie urodzená pani učiteľka.

Po roku 1945, keď zatvorili maďarské školy, opatrovala Alžbeta dva roky deti jednej bratislavskej rodiny. V tom období sa z vojny vrátili jej bratia, jeden z nich bol postrelený. Pre maďarských učiteľov tu nebolo miesta. Po vojne Alžbeta ledva čakala, kedy bude môcť znovu učiť. A aj keď maďarské školy znovu otvorili, ju poslali učiť do slovenskej školy.
Veľmi sa bála, lebo ledva vedela po slovensky. Každý deň sa naučila naspamäť, čo povie žiakom. Zároveň s nimi sa učila aj Alžbeta - každý deň si robila úlohu, ktorú deťom zadala. Svoju prácu aj deti zo školy milovala ako svoje vlastné. Nevedela vystáť iba jednu vec - keď jej deti klamali.

Riaditeľ školy ju prijímal so slovami, že nevie, čo si s ňou počne, ale bol k nej veľmi trpezlivý, chápavý. Keď jej zomrel otec, Alžbete umožnil ostať doma, dokedy bude chcieť. Po roku jej povedal, že má všetku jeho úctu, lebo napriek tomu, že nerozpráva veľmi dobre po slovensky, deti vedia látku a aj si ju ako učiteľku vážia.

Pastiera kráv za šéfa nechcela

Učiteľka si získala až takú dôveru, že mala nabehnuté na post riaditeľky školy. Podmienkou však bol vstup do strany. Alžbeta to odmietla. Nedokázala sa preniesť cez to, že by jej rozkazoval stranícky káder, ktorý bol predtým pastierom kráv. Zo školy radšej odišla.

Učila v Gabčíkove a v Dunajskej Strede. Po štyridsiatke sa sama znovu stala študentkou. Nemala chuť zastupovať kolegov na vyučovaní po sobotách, preto sa radšej vrhla do štúdia. Prihlásila sa na Vysokú školu pedagogickú a v roku 1959 získala diplom z hudobnej výchovy. Do Nitry prišla učiť na pedagogickú fakultu. Pociťovala obavy z vyučovania dospelých, rýchlo ale zistila, že s vysokoškolskými študentmi si rozumie aj vo veciach mimo hudby. "Pedagóga nerobí iba to, čo vie odborne zo svojej oblasti, ale hlavne to, čo sa naučí zo života a či túto skúsenosť dokáže odovzdať svojim študentom," vyhlasuje stodvaročná žena.

Stále vyznáva názor, že učiť môže iba ten, kto má vzťah k deťom. "Ak ich nemá rád, nech si nájde iné zamestnanie a nerobí pedagóga. Láska k deťom je základ," hovorí žena, ktorá vyučovala pol storočia. Dnes už nežije nik, s kým na nitrianskej vysokej škole učiť začínala. Na škole však má stále kolegov, pretože vyučovala až do svojej sedemdesiatky.
V meste pod Zoborom žila s mamou a chorľavou sestrou Evou, o ktorú sa vzorne starala. Alžbeta ani Eva sa nikdy nevydali. Jedinou láskou v živote Alžbety ostala pedagogika a učenie.

O domácnosť sa starať nemusela, vždy varila mama. Alžbeta doopatrovala obe, aj svoju mamičku, aj chorľavejúcu sestru Evu. Tá zomrela v Mariánských Lázňích, do ktorých sa Alžbete podarilo získať poukážky. Svoju sestru nahovorila na kúpeľnú liečbu. Za jej smrť sa dlho obviňovala, dnes je však už so situáciou zmierená. Prišla na to, že človek je príliš malý na to, aby mohol riadiť svoj osud.

Svet patrí tým, čo sú mladí teraz

Najstaršia obyvateľka Nitry sa nikdy neskamarátila s modernou technikou, k mobilom alebo počítačom vzťah nemá. Podľa nej ale mladosť nie je o tom, že človek pozná všetky technické výdobytky, ale o zmýšľaní. A to má stodvaročná Alžbeta ako mladá žena.

Vždy sa cítila dobre v spoločnosti mladých ľudí. Asi aj preto, že sa celý život starala o mladších súrodencov. Uvedomuje si, že človek môže držať krok so svetom len vtedy, keď sa necíti byť múdrejší vekom, ale keď pozoruje a počúva mladých ľudí.

Na všetkých rodinných podujatiach a oslavách si vždy sadá medzi deti, lebo nemá rada spoločnosť starých ľudí, ktorí len nostalgicky spomínajú, aký bol svet lepší. Podľa pani Alžbety dnešný svet nie je horší, je len iný. Patrí tým, ktorí sú mladí teraz. "Aj pre nás boli najkrajšie roky tie, keď sme boli mladí my," hovorí starenka. A v dnešných mladých ľuďoch vidí seba kedysi.


Vianoce v rodine pani Alžbety boli skromné. Dodržiavali sa zvyky z východného Slovenska, odkiaľ pochádzala Alžbetina mama.

REPROFOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 970
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 828
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 130
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 424
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 120
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 650
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 235
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 837
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 012
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 822
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 45 299
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 957
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 110
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 128
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 584
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Tupou Ceruzou: Medvede
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Musíme sa odraziť od tretej tretiny, vraví Martin Vitaloš.

Zobuďme sa zo sna, že vyhráme len tak, káže tvrdý obranca.


Krunoslav Krajnovič verí, že hráči lepšie zvládnu taktické rozhodnutia na palubovke.

Basketbalisti Nitry v utorok nastúpia s cieľom vyrovnať stav štvrťfinálovej série.


Cesta pre Mlynmi, sobota.

Práce budú pokračovať aj po víkende. V prípade mosta komunikovala župa iný termín ako polícia.


Ústredné postavy nitrianskeho víťazstva 2:1 nad Žilinou - skvele hrajúci strelec Sebastián Čederle a veľkou chybou nevykoľajený brankár Sami Aittokallio.

„Plný dom“ gratuloval stokilovému hrdinovi.


10
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 012
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 822
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 45 299
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 957
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 110
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 128
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 584
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Tupou Ceruzou: Medvede

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu