GALANTA. Galanta bola posledným mestom juhozápadu, kde novozvolený primátor a poslanci zložili sľub. Po slávnostnej časti tiež rokovali.
Navrhli sobášiacich, riešili preplatenie nevyčerpanej dovolenky bývalého primátora. Náhradu platu schválili bez diskusie, tá bola rozsiahla až pri konštituovaní komisií.
Hlasovali tajne
Komisií pri mestskom zastupiteľstve bude po novom o jednu menej - deväť. Komisiu investičnej výstavby, životného prostredia, kultúrnych pamiatok zlúčili s komisiou dopravy a verejného poriadku.
Pred hlasovaním o nich sa kandidatúry na predsedu komisie na ochranu verejného záujmu vzdal poslanec Peter Kolek. Z nominácie na člena v komisii finančnej a správy majetku odstúpil aj poslanec László Biró. Ten zároveň oznámil vznik staronového poslaneckého klubu SMK, SDKÚ a v jeho mene dal návrh na tajnú voľbu všetkých členov komisií.
Poslanec František Gaulieder s tým nesúhlasil a navrhol, aby sa o voľbe predsedov a členov komisií hlasovalo verejne.
„Ak má byť zavedená transparentnosť v galantskej samospráve, tak nie je dôvod, aby tieto voľby boli uskutočnené ako tajné. Myslím si, že poslanci by sa nemali hanbiť za prejavenie svojho názoru verejne. Ak niekto niekoho v komisii nechce, zahlasuje aj verejne podľa svojho vedomia a svedomia. Podľa toho, ako schválite spôsob hlasovania, bude nielen mne, ale aj občanom Galanty jasné, o čo vám v skutočnosti ide,“ povedal poslanec.
„Nebojím sa povedať, ako budem hlasovať, len rokovací poriadok hovorí o tom, že ak bude hlasovanie verejné, musí sa hlasovať o každom jednom členovi osobitne. To by znamenalo cez 70 hlasovaní, ak sa dá hlasovať tajne, tak máme 9 hlasovaní. Z tohto pramení návrh Biróa, aby sme to urýchlili,“ reagoval poslanec Peter Závodský. Za tajnú voľbu zahlasovalo osemnásť z devätnástich poslancov.
Manželka na úrade
František Gaulieder požiadal aj o to, aby bol doplnený do návrhu na predsedu a člena dvoch komisií, navrhol do nich doplniť aj odborníkov z radov verejnosti. Navrhol, okrem iného, zmenu v nominácii Zsolta Barcziho na predsedu komisie mládeže, telesnej výchovy a športu. Z etického hľadiska podľa neho nebolo vhodné, aby bol poslanec na tomto poste, keďže jeho manželka je vedúca oddelenia školstva, kultúry a športu. Barczi mu neskôr argumentoval, že komisie sú poradným orgánom zastupiteľstva, nie mestského úradu.
Doplňujúce Gauliederove personálne návrhy nechceli poslanci prerokovať. Opierali sa o rokovací poriadok, ktorý hovorí, že personálne návrhy prerokuje zastupiteľstvo len vtedy, ak boli doručené poslancom najneskôr sedem dní pred zasadnutím.
„Viem, že ste novozvolený poslanec, ale nenabádajte nás k tomu, aby sme porušovali rokovací poriadok,“ reagoval László Biró.
O záverečných úpravách v návrhoch poslanci rozhodovali 8. decembra, týždeň pred zastupiteľstvom, na neformálno-pracovnom stretnutí. Vtedy podľa Petra Závodského zapracovali do nich sčasti aj tie Gauliederove. Poslanec si myslí, že to už bolo len pro forma, keďže už vtedy mal byť zvyšok poslaneckého zboru dohodnutý, že ho voliť nebudú.
Svedčí o tom podľa neho aj výsledné hlasovanie. Stal sa predsedom komisie na ochranu verejného záujmu, ktorá však nerieši kľúčové veci v meste. Nami oslovení poslanci dohodu proti Gauliederovi popierajú.
Jedna odmena
František Gaulieder tiež podal procedurálny návrh na zmenu odmeňovania v komisiách. Podľa neho by mal ten poslanec, ktorý je vo viacerých komisiách, dostať peniaze iba za pôsobenie v jednej z nich. Návrh odôvodnil úspornými opatreniami v rozpočte.
„Práca poslancov má byť službou občanom mesta a nie zárobkovou činnosťou poslancov,“ dodal.
Poslanec Závodský namietal, že odmeňovanie poslancov nesúvisí s materiálom a malo by sa o ňom hovoriť komplexne, keďže sa týka, napríklad, aj sobášiacich. Podľa mestského právnika Miroslava Psotu, ktorého primátor požiadal o stanovisko, by o návrhu odmeňovania poslanci nemali rokovať, keďže ho na začiatku nezaradili ani do programu rokovania.
Odmeňovanie sa bude aj na pozmeňovací návrh Závodského napokon riešiť na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva v budúcom roku.
Audit na meste
Peter Paška vystriedal Ladislava Maťašovského, novým primátorom Galanty bude najbližšie štyri roky. Svojho zástupcu si zatiaľ neurčil, podľa zákona na to má 60 dní. Rozhoduje sa medzi dvomi ľuďmi, ich mená zatiaľ prezradiť nechcel. Miesto prednostu plánuje obsadiť prostredníctvom výberového konania tak, ako aj ostatné posty. Mestský úrad prejde podľa neho auditom rovnako ako rozpočtové a príspevkové organizácie mesta. Nevylučuje ani zmenu organizačnej štruktúry, nemusí to však znamenať podľa jeho slov iba prepúšťanie zamestnancov.
„Najprv sa musím rozkukať, predsa len prichádzam z podnikateľského prostredia. Musím zistiť, akým spôsobom fungujú mestské organizácie, úrad a až na základe toho môžem prijímať nejaké rozhodnutia, nechcem byť zbytočne rýchly,“ dodal novozvolený primátor Galanty.