NITRA. Labuť, ktoré sedí na ľade uprostred jazera, nemusí byť primrznutá. Ochranári radia, aby si ľudia skôr, ako im zavolajú, preverili situáciu.
„Labute hrbozobé sú severské vtáky dobre prispôsobené pre život v zime. Možno ich vidieť sedieť aj na zamrznutých vodných plochách. Je to bežné správanie vodných vtákov, nakoľko im ľad, podobne ako voda, poskytuje bezpečnejšie miesto na odpočinok,“ hovorí Viktor Mlynek zo Správy Chránenej krajinnej oblasti v Nitre.
Labuť vyzerala, akoby primrzla o hladinu jazera. Ľudia na Silvestra kontaktovali ochranárov. Foto: Viktor Mlynek
Na jazero išli s nafukovacou lavičkou
V poslednom období sa množia telefonáty, v ktorých ľudia hlásia, že labuť zamrzla na vodnej hladine a potrebuje pomoc. Jeden zásah mali ochranári aj na Silvestra. Ukázalo sa však, že vták na jazere Hangócka v nitrianskom parku neprimrzol.
„Labuť sa dlhší čas zdržovala na jednom bode mŕtveho ramena. Bola ďaleko od brehu a ľad nebol dosť pevný, preto sme kontaktovali hasičov,“ povedal Viktor Mlynek.
Hasiči priniesli čln aj špeciálnu nafukovaciu lavičku určenú na záchranu ľudí, pod ktorými sa preborí ľad. „Keď sa zasahujúci príslušník priblížil na pár metrov od labute, tá zrazu vstala a s trepotom krídiel prešla k druhému brehu. Podľa reakcie labute sme skonštatovali, že je v dobrom kondičnom stave a nejaví žiadne známky poranenia,“ dodal Mlynek.
Ľad bol tenký, preto hasiči pre istotu použili nafukovaciu lavičku. Nakoniedc sa ukázalo, že labuť o hladinu neprimrzla. Foto: Viktor Mlynek
Ak majú veľa potravy od ľudí, neodletia
Labuť v dobrom zdravotnom stave podľa neho nemá šancu primrznúť o ľad alebo zamrznúť do vody: „Stáva sa to len v prípade chorých, zranených alebo uhynutých jedincov.“
Radí, aby si ľudia skôr, ako zavolajú ochranárov, preverili, či je labuť naozaj ohrozená. „Ideálnym spôsobom sú prudké pohyby, no možno aj kúsok pečiva, ktorým sa pokúsime labuť prilákať.“
Masové kŕmenie labutí je však pre tieto vtáky nebezpečné. Paradoxne, práve potrava od ľudí môže spôsobiť, že primrznú na hladine.
„Labute a kačice, ktoré majú dostatok potravy od ľudí, zostávajú na jeseň dlho na rybníkoch a neodlietajú na nezamŕzajúce tečúce rieky. Pri príchode prudkého ochladenia potom môžu primrznúť a ich záchrana je finančne aj fyzicky náročná,“ povedal Mlynek.
V takýchto prípadoch je ideálne zavolať na rehabilitačnú alebo záchrannú stanicu hendikepovaných živočíchov. Ich zoznam nájdete na www.sopsr.sk. Kontaktovať ale môžete aj mestskú políciu či hasičov.
Čerstvým rožkom sa môže labuť udusiť
Prikrmovanie môže labute ohroziť nielen v zime. Napríklad čerstvé pečivo im podľa Mlyneka nielenže spôsobuje črevné zápaly, „ale čerstvým rožkom namočeným vo vode sa môžu udusiť.“
Strava od ľudí ohrozuje aj mláďatá: „Nedodá im dôležité látky pre správny rast a nenaučia sa vhodnú potravu ani hľadať, napríklad v prípade labute pásť sa na tráve,“ vysvetlil Mlynek.
Labute zvyknuté prijímať potravu od ľudí sú navyše viac vystavené nebezpečenstvu, že ich niekto napadne alebo otrávi.