NITRA. V Starom divadle Karola Spišáka uviedli nové predstavenie. Ide o dramatizáciu svetovej klasiky - javiskové spracovanie známeho románu Marka Twaina Dobrodružstvá Huckleberryho Finna. Príbeh chlapca, o ktorého sa jeho veľmi problematický otec viac nestaral ako staral a Huck bol často odkázaný sám na seba, bol určený tínedžerom od 12 rokov.
Kniha bola istý čas zakázaná
„Kniha nemá autobiografické črty života autora. Mark Twain žil v usporiadanej rodine, bol šiestym zo siedmich detí. Otec však skoro zomrel, preto Mark začal pracovať a pomáhať rodine prežiť. Robil kníhtlačiara a asi päť rokov lodníka na rieke Mississippi,“ hovorí dramaturgička SDKS Veronika Gabčíková. „Obe tieto okolnosti ovplyvnili jeho budúci život, ako tlačiar sa dostal do kontaktu s novinami i knihami a zážitky z práce na lodi sa stali témami mnohých jeho poviedok a románov.“
Predstavenie Huckleberry Finn v réžii Michala Hábu rozpráva dobrodružný príbeh chlapca, ktorý pomáha na úteku černošskému otrokovi Jimovi. Plavia sa spolu po rieke, aby sa Jim dostal do štátov, v ktorých zrušili otroctvo.
„Mark Twain je vo svojej knihe dosť satirický a ironický k vtedajším pomerom, istý čas bol príbeh zakázaný a nesmel sa distribuovať, keďže v ňom boli karikatúry ľudí, ktorí v tej dobe ešte akceptovali otroctvo. Vlastnenie ľudí považovali za normálne a žili v presvedčení, že černoch nie je človek,“ vysvetľuje Gabčíková. „Twain ide knihou proti tomuto presvedčeniu a Huck, ktorý vyrástol v tejto spoločnosti, bol konfrontovaný s jej vtedajšou morálkou a žil z ruky do úst, pomáha Jimovi dostať sa na slobodu.“
Riadi sa vlastným srdcom
Román o Huckleberrym Finnovi je voľným pokračovaním príbehu Dobrodružstvá Toma Sawyera. Na jeho konci títo dvaja kamaráti nájdu poklad a z Hucka sa stáva bohatý človek. V románe Dobrodružstvá Huckleberryho Finna jeho príhody pokračujú. S cieľom, že ho poľudští, si chlapca k sebe nasťahuje vdova Douglasová, núti ho učiť sa a chodiť do kostola, čo sa Huckovi, samozrejme, nepáči. Chce utiecť, ale Tom ho presvedčí, aby zostal, lebo zakladá zločineckú bandu.
„Do mesta zrazu prichádza Huckov otec, ktorý sa o syna nestaral. Huck pochopí, že otec sa vracia iba preto, aby získal jeho peniaze, ktoré mu zatiaľ spravuje advokát. Otec Hucka „unesie“, stáva sa akoby jeho vazalom. Zavrie ho v búde na samote a chce od neho peniaze. Huckovi sa nakoniec podarí ujsť a jeho rozhodnutý už viac sa do mesta nevrátiť,“ pokračuje dramaturgička.
„Počas úteku na jednom z ostrovov Huck stretáva otroka Jima. Hoci vnútorne je Huck stále presvedčený, že robí zle a väčšinová morálka v ňom stále rezonuje, Jimovi na úteku pomáha. Riadi sa vlastným srdcom a vlastným vnímaním spravodlivosti, nie je ešte úplne pohltený spoločenskými konvenciami. Utečenci však nevedia, že majiteľka otroka Jima zomiera a na smrteľnej posteli mu dá slobodu...“
Ľudia rovnakí ako my
Príbeh Huckleberryho Finna má podľa dramaturgičky do dnešnej doby významný presah s antidiskriminačným podtextom. Spoločenská mienka a jej pravidlá sú nie vždy dobré a pozitívne, nemenia sa tak rýchlo, aby adekvátne reagovali na dobu a ľudský vývoj.
„Človek by sa mal riadiť vlastným svedomím a neubližovať druhým - bude tak žiť spokojnejšie a najmä ľudskejšie,“ konštatuje dramaturgička.
„Mám vieru a dôveru v mladých ľudí, nie sú natoľko ako my starší poznačení spoločenskými konvenciami. Viem, že sú vnútorne slobodnejší a vedia v sebe objaviť to pozitívne. Podľa môjho názoru sa človek rodí dobrý, všetko zlé sa na neho nalepí postupne až počas života.“
Na Slovensku je podľa Gabčíkovej diskriminácia každého, kto je nejakým spôsobom iný. „Ja osobne očakávam, že naša hra deckám povie, že Róm, černoch, žid či Aziat - to všetko sú ľudia rovnakí ako my a je úplne jedno, ako vyzerajú. Treba sa pozerať na to, akí sú vo vnútri a posudzovať ich podľa toho. Náš Huck ako outsider má šancu zmeniť svet, má to v hlave zrovnané a srdce na správnom mieste. A to je úžasné posolstvo. Verím, že súčasné deti sú v tomto vnímaní v dnešnej kozmopolitnej spoločnosti podstatne ďalej. Žijú a budú žiť v celkom inom svete ako predošlé generácie.“
Postavu Huckleberryho Finna stvárňuje Šimon Spišák.
FOTO: COLLAVINO