NITRA. Do polovice januára zdobí vestibul mestského úradu drevený betlehem. Nie figurálny, akých je väčšina, ale veľký reliéfny s rozmermi 2,3 x 1,8 metra. Jeho autom je Miroslav Polák, nitriansky učiteľ matematiky a výtvarnej výchovy, maliar a rezbár.
Na betleheme s menšími prestávkami pracoval zhruba dva roky. Téma bola náročná na sústredenie, detail a vypracovanie námetu. „Vyrobil som ho zo šiestich dosiek lipového dreva, ktoré som spojil do jednej plochy. Zistil som si, že je to na Slovensku najväčšia doska, do ktorej je betlehem vyrobený. Väčšinu betlehemov tvoria figúrky rozmiestnené v priestore,“ predstavil svoje dielo Miroslav Polák. „Povrchovo som ho upravil patinovaním do sivo-hnedej farby, niektoré detaily, napríklad dary troch kráľov či chlieb, sú pozlátené.“
Výjav predstavuje Svätú rodinu, troch kráľov a troch pastierov. Dopĺňa ich dvojica mladých ľudí pozerajúca sa na betlehem a dva oslíky. Pozadie podľa autora diela kombinuje slovenskú a kresťanskú symboliku – tvoria ho tri vrchy, dvojitý kríž nahradila betlehemská hviezda.
„Na tejto práci bolo najzložitejšie urobiť nákresy, ktoré som robil vo formáte A4 a postupne som ich proporčne zväčšoval. Strávil som pri nich vyše pol roka. Muselo to sadnúť kompozične aj priestorovo, aby boli všetky postavy čitateľné,“ vysvetlil rezbár.
Myšlienka vzniku betlehemu skrsla v umelcovej hlave pred rokmi na sústredeniach rezbárov - na celoeurópskom sympóziu v meste Maria Bystrica v Chorvátsku a na kúpalisku v Podhájskej, kde Nitran zorganizoval už 16 ročníkov sochárskych sympózií. Dnes je v areáli Podhájskej, v obci a pri vstupe na kúpalisko už vyše sto drevených sôch, ktoré vytvorili desiatky šikovných rezbárov z celej Európy. Zámerom bolo, aby každý z rezbárov vytvoril aspoň jeden betlehem, napokon vzniklo spolu 25 betlehemov, ktoré boli umiestnené na rôzne reprezentačné miesta na Slovensku i v zahraničí.
„Ja som urobil betlehem určený do interiéru. Po vzore Primaciálneho paláca v Bratislave či mestského úradu v Banskej Bystrici, ktorých priestory už betlehem zdobí, som tento môj ponúkol nitrianskej radnici. Po rozhovore s primátorom mesta a prednostom úradu som dostal priaznivú odozvu a dnes teda betlehem skrášľuje vstupné priestory aj nášho mestského úradu,“ objasnil umelec.
Rezbárstvu a maľbe sa venuje takmer 40 rokov. Jeho tvorba je známa nielen nitrianskej verejnosti, ktorej sa predstavil ôsmimi výstavami. Jeho diela sú tiež v súkromných zbierkach v USA, Argentíne i afrických štátoch, fotografie vesmíru z Hubblovho teleskopu, ktoré Nitran umelecky dotvoril do cyklu obrazov Hviezdy trochu inak, sú dnes dokonca v NASA v USA. V priestoroch vesmírneho strediska v Houstone už zostanú.