NITRA/BÁTOVCE. Profesionálne autorské Divadlo Pôtoň z Bátovciec v roku 2015 realizuje projekt Psota na Slovensku. Partnerom v projekte je organizácia Animus Apertus, ktorá sa venuje Rómom z biednych sociálnych pomerov a začleňuje ich do pracovného života.
„Psota na Slovensku je projektom pre študentov stredných škôl a pedagógov z Nitrianskeho a Banskobystrického kraja. V tomto roku pre nich zorganizujeme 20 jednodňových podujatí – prvé už v januári a februári. V priebehu dňa sa mládež oboznámi s možnosťami fungovania tretieho sektora na Slovensku a v skupinách bude pracovať pod vedením lektorov v tvorivých dielňach. Študenti sa spolu s učiteľmi zúčastnia aj predstavenia Krajina nepokosených lúk, o ktorom budú diskutovať s odborníkmi z oblasti divadla, sociológie, histórie a občianskeho aktivizmu,“ vysvetlila režisérka Iveta Ditte Jurčová.
Diskutovať so študentmi budú napríklad Stanislav Mičev, riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici či Ladislav Oravec, riaditeľ Nadácie Milana Šimečku. Na každom podujatí sa zúčastní aj občianska aktivistka Viera Dubačová.
„V ďalších mesiacoch sa študenti budú stretávať aj s Michalom Havranom, publicistom a moderátorom, Ingrid Kosovou, predsedkyňou združenia Quo Vadis, či Tinou Gažovičovou z Centra pre výskum etnicity a kultúry,“ doplnil Michal Ditte, riaditeľ Divadla Pôtoň. Počas roka sa budú na podujatiach striedať aj odborníci z oblasti divadelného umenia - Elena Knopová a Miroslav Dacho.
Projekt Psota na Slovensku chce iniciovať diskusie na aktuálne, spoločenské témy o národnej identite a neonacizme. Chce zážitkovou formou prispieť k znižovaniu diskriminačného a rasistického správania sa stredoškolskej mládeže.
Divadlo Pôtoň je autorské divadlo, ale nebráni sa ani divadelnej klasike, ktorú zakaždým poeticky a odvážne inscenuje. Dominantne sa však venuje tvorbe sociálne angažovaného divadla. Pracuje s princípmi dokumentárneho divadla, inscenácie majú väčšinou základ v terénnych sociálnych výskumoch.
Hry Divadla Pôtoň sú pravidelne zaradené do programu najvýznamnejších slovenských, ale aj zahraničných festivalov, medzi inými aj Divadelnej Nitry.
Autor: Sandra Polovková