NITRA. Výsledky európskeho významu priniesli v minulom roku archeologické výskumy, ktoré v Požitaví realizovali slovenskí a nemeckí vedci. Dve skúmané lokality v okolí Vrábeľ priniesli podľa riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Mateja Ruttkaya poznatky, ktorými sa bude zaoberať aj nová sekcia v rámci Európskej asociácie archeológov.
Neďaleko Vrábeľ už niekoľko rokov prebieha významný archeologický výskum v lokalite Fidvár. Slovensko-nemecký tím tu skúma praveké murované mesto, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom zástavby údajne blíži k slávnej Tróji či Mykénam. Vedci tu už ôsmy rok skúmajú rozsiahle sídlo mestského charakteru s murovanými stavbami zo staršej doby bronzovej. Vlani k nemu pribudlo aj pohrebisko z toho istého obdobia, teda z rokov 2200 až 1500 rokov pred Kristom.
To je veľmi zaujímavé, lebo v tom čase boli hroby vykrádané, je však možné, že boli narúšané aj v rámci nejakého kultu. Aj toto bude predmetom ďalšieho skúmania, hovorí Ruttkay. Ako pripomenul, pri výskume sa podarilo objaviť aj objekty z doby halštatskej, teda zo staršej doby železnej. Ide o doteraz neznáme objekty.
Sú to obrovité stavby, zemnice aj s pecami, ktoré sme doteraz z tej doby nepoznali. Pri výskume to tak býva, že niečo vyriešime a popri tom vzniknú zasa ďalšie otázky, skonštatoval Ruttkay.
Neďaleko výskumu v polohe Fidvár sa vedcom podaril ďalší objav v lokalite Veľké Lehemby. Aj tu pracuje slovensko-nemecká archeologická expedícia, ktorá v priebehu minulého roka skúmala rozsiahlu neolitickú osadu aj s pozostatkami takzvaných dlhých domov, typických práve pre mladšiu dobu kamennú.
Sídlisko odhalili geofyzikálne merania, ktoré sú schopné zachytiť a zmerať anomálie pod zemou. Na ich základe sa začal výskum osady. Ide o prvých roľníkov na našom území, konkrétne o kultúru s lineárnou keramikou a želiezovskú skupinu. Geofyzikálny prieskum tu zachytil pozíciu jednotlivých pôdorysov takzvaných dlhých domov, máme tu doloženú ohradenú osadu, uviedol archeológ Ivan Chebeň.
Ako doplnil, podarilo sa tu objaviť niekoľko desiatok pôdorysov domov aj s rôznymi drobnými nálezmi a predmetmi. Môžem spomenúť predovšetkým keramiku, kostené predmety, ale aj štiepanú industriu, čiže rôzne kamenné nástroje, vysvetlil Chebeň.
Dvojicu dôležitých lokalít na Požitaví dopĺňa aj lokalita v Čiernych Kľačanoch. Vedci tu odkryli osadu z mladšej a neskorej doby kamennej.
Boli nájdené krásne domy so zachovanou konštrukciou a čo je veľmi dôležité, bol tu objavený celý rad dokladov miestnej práce s medenými surovinami. Cieľom výskumu bolo okrem iného práve získanie informácií o najstaršej metalurgii kovov na našom území a práve v Čiernych Kľačanoch sa nám tieto doklady podarilo objaviť. Ide teda naozaj o výskumy európskeho významu, ktoré sa nám aj s kolegami zo zahraničia podarilo v priebehu roka 2014 skúmať. Samozrejme, bádanie bude pokračovať aj v nasledujúcom období, dodal Ruttkay.