NITRA. Projekt Flowers for Slovakia je súčasťou výstavy s názvom Lost & found by vitra. Do Nitrianskej galérie prináša zaujímavé nápady, ktorých podstatou sú tradičné staré predmety našich predkov. Do 25. januára si v Salóne galérie môžete pozrieť napríklad skrinku na knihy s lisom, kolísku s ochraňujúcim symbolom, moderné kreslá so stolíkom zo starého koryta či „hokerlík“ prerobený na mobilnú skrinku so potrebami na šitie.
Talenty roka 2014
Podľa Michaly Lipkovej, riaditeľky projektu, je Flowers for Slovakia druhou z kolekcií súbornej výstavy. Prvá sa týkala skla, druhá, ktorá v rámci púte po Slovensku i zahraničí prišla aj do Nitry, je pestrou prehliadkou originálne dotvorených kusov nábytku a súčastí interiéru. Na tretej kolekcii projektu budú autori pracovať tento rok.
„Do projektu sa zapojilo 15 mladých ľudí – väčšinou študentov dizajnu a príbuzných oborov. Vybrali ich autori projektu Lars Kemper a Peter Olah v spolupráci so mnou a Katarínou Trnovsku z celkovo 60 záujemcov zo Slovenska i zahraničia. Tieto najväčšie talenty roka 2014 spája to, že študujú kreatívnu disciplínu. Projekt podporila švajčiarska firma Vitra, ktorá sa nám rozhodla darovať kusy svojho súčasného nábytku, ktorý vyrábajú, a študenti mali možnosť skombinovať ho formou asambláže so starými, pôvodnými kusmi nábytku so zaujímavým príbehom, ktoré si museli sami zaobstarať,“ hovorí Michala Lipková.
„Myslím si, že sa im to podarilo. Návštevníci výstav na Slovensku, v Česku, Poľsku i Nemecku na tieto exponáty reagujú pozitívne. Na festivale v Berlíne sa nám podarilo získať špeciálnu cenu.“
Veci, ktoré vznikli kombináciou starých a nových, neboli zamýšľané ako nejaké prototypy pre sériovú výrobu. „Návrhy autori tvorili ako umelecké diela či dizajnérske solitéry, ktoré majú hlavne výstavný charakter. Ale, samozrejme, môžu slúžiť aj ako inšpirácia,“ dodala Lipková.
Lavička z Hontu
Matej Dubiš z Nitry v rámci výstavy predstavil lavičku Evolúcia. Tvoria ju tri súčasti – dve staršie, jedná nová moderná, dizajnérsky kus. Stará lavička pochádza z hontianskeho regiónu, má okolo 90 rokov. „Lavička bola pôvodne jednoduchá sedacia, ku ktorej neskôr pridali ručne vyrezávané preklápacie operadlo. Ja som k lavičke, pretvorenej starými klasickými postupmi, pridal tretiu časť, čím som nadviazal na jej doterajší život,“ povedal Matej Dubiš o pridanej časti, ktorá by mohla slúžiť ako podnožka.
132-ročná kolíska
Študentka Natália Hoosová vystavuje Hniezdo. Je ním vynovená stará kolíska pre dieťa - pochádza zo Zvolenskej Slatiny, kde ju remeselníci vyrobili v roku 1883. Jej súčasná podoba, ktorú jej prepožičala autorka, nadväzuje na dávnu symboliku – na boku kolísky sedí biely vtáčik a vnútro kolísky je vystlané textilom v ochraňujúcej červenej farbe.
Sedenie z koryta
Originálne kreslá so stolíkom z rozpíleného koryta s príznačným názvom Korytárky navrhla Terézia Rapčanová, viac ako 50-ročné koryto pochádza z rovnomennej obce. Koryto, vyrobené z jedného kusa dreva, sa kedysi používalo na domácu zabíjačku, na pranie či zber ovocia a zeleniny. Rozvoj korytárstva na Slovensku nastal v 80. rokoch 19. storočia s príchodom rómskych remeselníkov zo Zakarpatskej Ukrajiny a Rumunska.
Kolíska Hniezdo od študentky Natálie Hoosovej.
Sedenie Terézie Rapčanovej vytvorené z koryta.
"Hokerlík" Šidlo od Márie Bujňákovej slúžiaci ako mobilná skrinka na potreby na šitie FOTKY: (ČE)