NITRA. Oprava školskej budovy, v ktorej sa nedajú zhrdzavené okná zavrieť ani otvoriť, sa posunie o niekoľko mesiacov. Župa musí odznova vykonať verejné obstarávanie na dodávateľa stavebných prác. Rozhodli o tom krajskí poslanci.
Tí odmietli akceptovať už takmer ukončenú súťaž na stavebnú firmu, ktorú urobil riaditeľ školy. Župný úrad skonštatoval, že aj keď konal v dobrom úmysle, svojim postupom sa mohol dostať do rozporu so zákonom.
So súťažou začal bez schválenia peňazí
Krajské zastupiteľstvo síce vo svojich uzneseniach schválilo rekonštrukciu školy aj s predpokladanými nákladmi. Riaditeľ školy Jaroslav Maček ale začal s verejným obstarávaním ešte skôr, ako bolo financovanie opráv definitívne schválené.
„Takýto stav spôsobený školou aktivuje príslušný zákon, keď Úrad pre verejné obstarávanie môže uložiť verejnému obstarávateľovi pokutu vo výške päť percent zmluvnej ceny, ak by sa vyhol povinnosti uzavrieť zmluvu“, skonštatoval riaditeľ župného úradu Dušan Guťan. Ako vysvetlil, tým, že škola začala verejné obstarávanie ešte skôr ako mala na investíciu schválené financie, hrozilo riziko, že bez potrebných peňazí nebude môcť uzavrieť zmluvu s víťazom súťaže. Tak by sa dostala do stavu, keď by jej Úrad pre verejné obstarávanie mohol udeliť pokutu vo výške päť percent zo zmluvnej ceny.
Súťaž sa musí zopakovať
Do podobnej situácie sa tento rok dostala aj nemocnica v Topoľčanoch, ktorá spustila verejné obstarávanie na dodávateľa rekonštrukcie operačných sál ešte predtým, ako krajskí poslanci na túto investíciu definitívne odsúhlasili potrebné financie. Verejná súťaž sa tak musela zopakovať.
Rovnako sa bude postupovať aj v prípade Spojenej školy v Nitre. Guťan upozornil krajských poslancov, že peniaze na opravu sú už schválené a verejné obstarávanie, ktoré predčasne uskutočnil riaditeľ školy, je už v takom štádiu, že je možné vyhlásiť víťaza. Jedinou podmienkou bolo, aby poslanci toto obstarávanie akceptovali. „Všetko je v takom štádiu, že by sa mohlo začať s rekonštrukciou už počas letných prázdnin v roku 2015. Ak sa to zastaví, premárni sa táto šanca“, skonštatoval.
Krajskí poslanci však odmietli akceptovať už vykonané verejné obstarávanie. Celý proces zastavili, pretože nesúhlasili s konaním riaditeľa školy a predčasným vyhlásením
verejnej súťaže.
„Ako keby si z nás niekto robil žart. Podobný prípad sme už riešili v topoľčianskej nemocnici a teraz to tu máme zasa. Ťažko sa mi hľadajú slová na takéto niečo,“ skonštatoval podžupan Ladislav Marenčák.
Maček: Je v tom politika
Riaditeľ Spojenej školy na Slančíkovej ulici v Nitre vidí za rozhodnutím poslancov politické hry, ktorým celkom nechápe. „Je to hanba a výsmech. Veď už je najvyšší čas rekonštruovať budovu školy, pretože sú ohrozené životy študentov aj zamestnancov,“ povedal.
Podľa neho škola postupovala pri súťaži na stavebnú firmu v súlade s legislatívou. „Konštatovalo to aj zasadnutie vedúcich odborov koncom októbra,“ hovorí Maček. Jeho tvrdenie je ale v kontraste s materiálom, ktorý mali na poslednom rokovaní na stole krajskí poslanci. V ňom sa píše, že „konanie Spojenej školy nebolo v súlade so zákonom, nakoľko v čase vyhlásenia verejného obstarávania na predmetnú investičnú akciu neboli schválené financie zastupiteľstvom“. Deväťmesačné verejné obstarávanie tak bude ukončené a kraj začne hľadať dodávateľa rekonštrukcie odznova.
Zaujímal nás aj názor župana Milana Belicu. Na prípad majú totiž presne opačný pohľad krajskí poslanci a riaditeľ školy. Belica nepovedal, či bola alebo nebola dodržaná legislatíva. Obmedzil sa iba na odpoveď, že krajskí poslanci ešte vlani v júni schválili „realizáciu investičného zámeru rekonštrukcie budovy Spojenej školy“ a riaditeľovi župného úradu uložili zabezpečiť tento proces. „Aj po poslednom zasadnutí krajského zastupiteľstva zostalo toto uznesenie v platnosti,“ odkázala Belicova hovorkyňa Oľga Prekopová.
Študenti mrznú v škole v centre mesta
Náklady na prvú etapu opravy školy dosahujú sumu takmer 1,5 milióna eur. Spojená škola by rekonštrukciu potrebovala čo najskôr. Myslia si to aj študenti, ktorí sa začiatkom decembra odmietli zúčastniť na vyučovaní kvôli veľkej zime v triedach. Proti zime v učebniach protestovali pred budovou školy.
„Rekonštrukciou by sme chceli konečne vymeniť celý plášť budovy. Úspory na energiách máme vypočítané na 53 %. Teraz máme v podstate šťastie, že je takéto počasie, pretože keď zafúka ľadový vietor od rieky, musíme sedieť vo vnútri v kabátoch. Máme tu staré hrdzavé okná, ktoré sa nedajú otvoriť ani zatvoriť. Je to hanba, že 1 150 študentov musí mrznúť v škole v centre mesta,“ podotkol riaditeľ. Županovi Belicovi odoslal minulý týždeň list, v ktorom ho o situácii informoval.