ŠAĽA. Chemička Duslo a.s. plánuje výstavbu nového zásobníka dusičnanu amónneho. Zámer, ktorý v súčasnosti podlieha posudzovaniu vplyvov na životné prostredie, môže písomne pripomienkovať aj verejnosť.
Stanovisko je potrebné poslať ministerstvu životného prostredia najneskôr do 29. januára.
Aj vo výbušninách
Duslo už v súčasnosti zásobník na skladovanie dusičnanu amónneho prevádzkuje. Nový zásobník má zvýšiť skladované množstvo dusičnanu o 1400 m3.
„Na dvojtýždňový chod výroby potrebujeme zhruba 2500 ton dusičnanu. V súčasnosti máme zásobník, ktorý má kapacitu 681 ton a na kapacitu 2500 ton potrebujeme zhruba 2400-kubíkový zásobník, čo predstavuje 1833 ton. Keď spočítame oba zásobníky, dostaneme 2514 ton dusičnanu, ktorý pokryje dvojtýždňovú výrobu,“ odznelo na verejnom prerokovaní zámeru Dusla minulý týždeň.
Na radnicu sa prišla so zamestnancami spoločnosti porozprávať o novom zásobníku len hŕstka ľudí, zaujímali sa najmä o bezpečnosť prevádzky. Dusičnan amónny sa totiž okrem hnojív využíva aj vo výbušninách.
Vodu prečerpajú späť
Zásobník by mal byť umiestnený v areáli spoločnosti na mieste, ktoré katastrálne zasahuje do Močenku. Podľa kompetentných by nemal predstavovať žiadne riziko z hľadiska ohrozenia povrchových a podzemných vôd.
Konštrukčne bude riešený ako dvojplášťový. V medziplášťovom priestore bude mať sondu pre monitorovanie prípadného úniku.
„Bude stáť na betónovej izolovanej ploche s vedľajšou záchytnou vaňou, kde budú umiestnené čerpadlá s upchávkami, ventily a ostatné armatúry, ktoré môžu byť zdrojom únikov. Súčasťou vybavenia zásobníka bude zberná nádrž na kalové, oplachové a dažďové vody. Tie budú odčerpávané späť do technológie na výrobu síranu amónneho. Čiže všetka voda, ktorá vznikne v objekte, bude prečerpávaná späť do technológie,“ vysvetľoval zamestnanec.
„Musíme si uvedomiť, že nikde na svete neexistuje technológia, ktorá by garantovala na sto percent, na tisíc percent, že sa nemôže nič stať,“ povedal generálny riaditeľ Petr Bláha.
Dodal, že Duslo v posledných rokoch investovalo milióny eur najmä do zlepšenia bezpečnosti. Podľa neho však technológiu vždy „obsluhuje iba človek a keď sa niečo stane, ide väčšinou o zlyhanie ľudského faktora.“
Nové miesta nepribudnú
Výstavba nového zásobníka by mala trvať zhruba päť mesiacov, Duslo s ňou chce začať v roku 2016. Investícia má vyjsť na takmer 3 milióny eur.
Na existujúcej prevádzke pracuje v súčasnosti zhruba 46 ľudí, s druhým zásobníkom sa vznik nových pracovných miest neviaže.