NITRA. Tóny starej hudby sa niesli priestormi nitrianskej knižnice. Svoj koncert tu minulý týždeň mala Musicantica Slovaca z Mojmíroviec. Poslucháčov vďaka nástrojom ako ninera, fidula, davul, pastierske píšťaly či gajdy preniesli do 12. storočia, kedy spoločnosť svojimi piesňami a básňami bavili okcitánski trubadúri.
Hudobné zoskupenie, ktoré tvoria Robert Žilík, Mária Žilíková Mandáková, Miroslava Blažeková a Tomáš Blažek, tento rok oslávi už 10. výročie svojho vzniku. Vo svojom repertoári má hudbu z obdobia 12. – 18. storočia, piesne aranžuje Robert Žilík.
„V oblasti európskej stredovekej hudby sa zameriavame na interpretáciu trubadúrskej lyriky z 12. – 13. storočia. Keďže sa z tohto obdobia na našom území nezachovala svetská hudba, venujeme sa hudbe o niečo mladšej – z 15. – 18. storočia,“ hovorí Mária Žilíková Mandáková. „Čerpáme zo zachovaných zbierok, napríklad z Melodiária Anny Szirmay Keczerovej, Uhrovskej zbierky či Vietorisovho kódexu.“
Musicantica Slovaca sa venuje aj oživovaniu tradície gajdošskej hudby a piesní najmä z nitrianskeho regiónu. Práve v tomto duchu sa budú niesť „Urmínske gajdošské fašangi“, ktoré sa uskutočnia 7. februára. Dopoludnia bude pochôdzka gajdošov obcou, podvečer podujatie pokračuje v mojmírovskom kaštieli. Vystúpi Musicantica Slovaca a gajdoši z rôznych kútov Slovenska. Musicantica okrem hudby predstaví aj výsledky výskumu gajdošskej tradície z okolia Nitry, ktorému sa venuje Robert Žilík.
„Po našom koncerte sa večer uskutoční fašiangová zábava s tanečnou školou tradičných gajdošských tancov. Budeme tiež prezentovať rôzne ľudové zvyky – napríklad voľbu mládeneckého richtára z Veľkej Doliny, pochovávanie basy z Veľkého Zálužia, bude tiež rozprávať príbehy o gajdošoch a bosorkách,“ hovorí Robert Žilík.
„Zaujímavosťou budú informácie o konopnej kultúre tohto kraja, nebudú chýbať názorné ukážky textílií, pracovného náradia a práce s kolovratom a krosnami. Súčasťou bude výstava Tváre, masky, strašidlá, ktorú tvoria výtvarné práce z Domu regionálnej ochrany prírody a kultúry v Mojmírovciach.“