NITRA/ČECHYNCE. Do záhrady Štefana Solčanskeho v Čechynciach sa nedávno zatúlala sova – myšiarka ušatá. Našiel ju sedieť na zemi. „Keď som sa k nej priblížil, neodletela, nemohla vzlietnuť, keďže mala zrejme poranené krídlo,“ hovorí pán Solčansky. „Chytil som ju a dal do prepravky na zeleninu. Kŕmil som ju surovým hovädzím mäsom.“
Druhý deň dostala uhynuté vrabce, ktoré našiel Ján Šranko z Klasova, krstný syn pána Solčanskeho. Práve on pre záchranu sovy kontaktoval pracovníkov Štátnej ochrany prírody SR.
Dravého vtáka do Čechyniec prišli prevziať Viktor Mlynek a Anton Kušš, členovia stráže prírody zo Správy CHKO Ponitrie. Myšiarku ušatú, ktorej spoločenská hodnota je vyše 660 eur, odviezli do Mlynáriec, kde ju prezrel zmluvný veterinár, a potom do rehabilitačnej stanice pri Správe CHKO Ponitrie na Dražovskej 14, ktorá je v areáli Strednej odbornej školy veterinárnej na Šindolke.
„Táto stredne veľká sova môže mať asi rok. Bola otrasená, dezorientovaná, mala poranené krídlo. Príčinou mohol byť prudký náraz do nejakej prekážky – napríklad auta či okna,“ hovorí Viktor Mlynek.
„Vo voliére rehabilitačnej stanice bude asi l-2 týždne. Ako potravu dostáva jednodňové kurčatá a hlodavce. V prírode loví obvykle iba v noci – drobné hlodavce, najmä hraboše, ďalej obojživelníky a hmyz, ale aj väčšie cicavce ako lasica, chrček, potkan, krt. Pri nedostatku potravy sa dokáže preorientovať aj na lov drobných vtákov. V prípade dobrej kondície a ak sa nevyskytnú vnútorné poranenia, ju vypustíme do voľnej prírody, zrejme v blízkosti nálezu v Čechynciach.“
Kontaktujte odborníkov
Väčšina živočíchov je na Slovensku chránená viacerými zákonmi, ktoré sa týkajú aj manipulácie s nimi. Preto je treba ich držanie v záujme záchrany obmedziť len na nevyhnutnú dobu. Navyše na ne v prírode môžu čakať hladné mláďatá. Čím skôr človek, ktorý našiel poraneného živočícha, kontaktuje odborníkov, tým väčšia je šanca na jeho záchranu.
Nitrianska rehabilitačná stanica na Šindolke je jedným zo štyroch podobných zariadení na Slovensku s pôsobnosťou pre okresy Nitra, Zlaté Moravce, Levice a Topoľčany. Tu zranené živočíchy nachádzajú dočasný domov. Počas minulého roka sa nej vystriedalo 123 živočíchov. Najviac bolo vtákov, vyskytla sa aj užovka stromová a cudzokrajná korytnačka leopardia, ktorá skončila v ZOO Bojnice.
Pri záchrane zranených zvierat pomáha aj 20 chovných staníc po celom Slovensku, najbližšia je v Dunajskej Strede. Patrí pod Správu CHKO Dunajské luhy, má pôsobnosť pre okresy Dunajská Streda, Galanta, Senica, Nové Zámky a Komárno.
Niekedy končia v ZOO Bojnice
„Prvým signálom, že ste našli zraneného živočícha je čudné správanie, predovšetkým strata prirodzenej plachosti, výrazne znížené únikové reakcie a neprirodzené držanie tela. Menšie živočíchy je dobré odchytiť a umiestniť do papierovej škatule s otvormi na vzduch, väčšie živočíchy je vhodné nechať na mieste a miesto nálezu ohlásiť,“ upozorňuje Viktor Mlynek.
„V prípade poľovnej zveri najbližšiemu poľovnému združeniu, u ostatných živočíchov najbližšej chovnej alebo rehabilitačnej stanici pre hendikepovaných živočíchov, pri plazoch a chránených druhoch korytnačiek aj Viváriu SPU v Nitre či Správam CHKO Ponitrie a Dunajské luhy.“
Niekedy je zranenie také vážne a trvalé, že návrat do prírody nie je možný. Takéto živočíchy sa potom umiestňujú do ZOO Bojnice. „Nie pre každý exemplár je ale vhodné, aby prežil zvyšok života v ZOO. Ak je šanca na návrat do prírody mizivá a vyčerpali sa všetky iné možné riešenia, po návrhu veterinára dáme zviera uspať,“ doplnil Viktor Mlynek.
Ochranár Viktor Mlynek s poranenou myšiarkou ušatou. FOTO: ANTON KUŠŠ