Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Iodica Cup už prepisuje históriu

Najväčší ženský futbalový halový turnaj na Slovensku pred týždňom úspešne napísal už siedmy ročník svojej existencie.

Víťazné futbalistky Ferencvárosu Budapešť. Vpravo šéf organizačného výboru Roland Szöcs.Víťazné futbalistky Ferencvárosu Budapešť. Vpravo šéf organizačného výboru Roland Szöcs. (Zdroj: Štefan Móri)

Po ukončení 5. ročníka Iodica Cupu organizačný výbor na čele s hlavným organizátorom Rolandom Szöcsom rozhodli, že v ďalších rokoch sa už bude medzinárodné futbalové podujatie odohrávať v priebehu dvoch dní a za účasti 16 družstiev. Zatiaľ čo v minulom roku sa na poslednú chvíľu vyskytli problémy so štartom niektorých mužstiev, teraz bol veľký problém dostať sa do 16-ky vyvolených, ktorí sa predstavili v mestskej športovej hale v Šali.

Nečudo. Veď na tomto ročníku štartoval už trojnásobný víťaz Iodica Cupu Astra Hungary FC, zo susedného Maďarska prišiel aj ďalší špičkový kolektív FTC Ferencváros a v družstve FC Kóka jeho juniorský kolektív, ktorý skončil v minulom ročníku druhý. Ak k tomu prirátame družobného partnera Diakoviec (a šalianskeho turnaja) DFK Holešov a šesť slovenských prvoligistov, päť kvalitných tímov z druhej ligy, doplnených o najlepší slovenský juniorský tím – hráčky bratislavského Slovana, bolo jasné, že na turnaji sa zišla najsilnejšia konkurencia za posledné roky.

Skryť Vypnúť reklamu

Na čele organizačného výboru stojí Roland Szöcs. Tento aktivista v oblasti ženského futbalu je členom výkonného výboru FK Slovan Duslo Šaľa, členom Komisie ženského futbalu ZsFZ a na novembrovom aktíve ženského futbalu SFZ bol poverený ženskými futbalovými klubmi dvojročnou reprezentáciou na konferenciách Slovenského futbalového zväzu.

Úroveň turnaja potvrdili už výsledky v štyroch základných skupinách. Nečakal sa taký herný prienik juniorky Slovana, ktorá si poradila v skupine B s dvomi účastníkmi najvyššej slovenskej seniorskej súťaže (Šaľa, Selce). Príjemným prekvapením v skupine D bolo účinkovanie Bardejova a vedúceho družstva II. ligy Spartaku Myjava, ktoré prenechali pre Nové Zámky (bronzové zo 6. ročníka Iodica Cupu) až tretiu priečku v skupine.

Skryť Vypnúť reklamu

Zatiaľ čo v osemfinále sa žiadne väčšie prekvapenie nekonalo, tri nerozhodné výsledky 1:1 čiastočným prekvapením boli. Z dvojíc FC Kóka - Selce, Trnava - Slovan jun. a Žilina - N. Zámky nakoniec po streľbe zo značky pokutového kopu ďalej postúpili prv menované družstvá. V tejto fáze turnaja sa už nedalo špekulovať, pretože akékoľvek zaváhanie družstva sa okamžite trestalo vypadnutím z boja o medailové pozície, čo jednoznačne potvrdili aj štvrťfinálové súboje.


V akcii bolo šestnásť tímov z troch krajín. FOTO: ŠTEFAN MÓRI

Na vlastnej koži to pocítili aj zástupcovia maďarského ženského futbalu, keď sa z trojice ich zástupcov medzi najlepšiu štvorku aj vďaka najlepšej strelkyni turnaja Emílii Bodnárovej posunul iba FTC Ferencváros. Ďalší ich dvaja zástupcovia vypadli. Astra Hungary po remíze 2:2 so Žilinou prehrala 2:3 na penalty a FC Kóka po rovnakej remíze s Myjavou taktiež neuspela v penaltovom rozstrele, keď ho prehrala 0:2.

Skryť Vypnúť reklamu

Semifinálové duely už boli súbojmi taktiky a opatrnej hry, kde Žilina podobne ako pred rokom neprekonala v boji o finále maďarské družstvo, na druhej strane sa Myjave podaril reparát, keď vrátila prehru v pravej chvíli zo skupiny Bardejovu. Zástupca východného Slovenska, Bardejov, nestratil až po semifinále ani bod, ale dve porážky za sebou ho odsunuli až za stupeň víťazov.

Vo finálovom dueli slušne zaplnená športová hala v Šali gól nevidela, nepadol ani v predĺžení, a tak o prvenstve Ferencvárosu rozhodla až lepšia streľba pokutových kopov. Kuriozitou finále bola skutočnosť, že v drese Myjavy pri pokutových kopoch neuspela jedna z dvoch najlepších strelkýň turnaja.

„Myslím si, že sme opäť výkonnostnú a organizačnú latku posunuli o kúsok vyššie,“ hovorí šéf organizačného výboru a duša podujatia Roland Szöcs. „Nezľakli sme sa žiadnych problémov (pozn.: najviac starostí narobila snehová fujavica zo soboty na nedeľu a následná dopravná kalamita), ktoré sme vďaka všetkým mojim spolupracovníkom ustáli. Počnúc žiačkami Gymnázia Juraja Fándlyho, ktoré pôsobili v organizačnom výbore, cez riaditeľku podujatia Bianku Mányovú (bývalá aktívna hráčka), technického riaditeľa Jozefa Sidora, zástupcov sponzorov a končiac všetkými ostatnými, ktorí pomáhali aktivitami na rôznych organizačných frontoch, sme zvládli toto náročné medzinárodné podujatie. Myslím si, že vďaka obetavosti a ochoty všetkých zainteresovaných zložiek bezproblémovo usporiadať takéto podujatie dostáva sa ženský futbal, Iodica Cup a okresné mesto Šaľa do povedomia športovej verejnosti nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, čo bolo naším hlavným poslaním a teší nás to.“

Pochvalné slová uznania a vďaky od jednotlivých účastníkov po záverečnom vyhodnotení, ale aj čestných hostí, potvrdili, že Iodica Cup oprávnene kraľuje medzi podujatiami v slovenskom ženskom halovom futbale a bol kvalitnou prehliadkou futbalového zápolenia zástupkýň nežného pohlavia. Nás teší, že to dokázali zorganizovať obetavci a futbaloví nadšenci z nášho regiónu!


V drese Dusla Šaľa si zahrala aj omladina. FOTO: ŠTEFAN MÓRI

Kompletné výsledky zápasov play-off

* Osemfinále: Ferencváros - Topoľčany 9:0. Slovan jun. - Trnava 0:0, p.k. 2:3. Astra Hungary - Holešov 7:1. Žilina - N. Zámky 1:1, p.k. 2:1. Myjava - Bodíky 7:1. Kóka - Selce 1:1, p.k. 4:3. Šaľa - Tr. Teplice 1:3. Bardejov - Spiš. N. Ves 6:1.
* Štvrťfinále: Ferencváros - Trnava 3:0, Astra Hungary - Žilina 2:3, Kóka - Myjava 2:2, p.k. 0:2. Tr. Teplice - Bardejov 0:3.
* Semifinále: Ferencváros - Žilina 1:0, Myjava - Bardejov 3:1.
* O 3. miesto: Žilina - Bardejov 3:2.
* Finále: Ferencváros - Myjava 0:0 po predĺžení, p.k. 3:1.
* O 9.-16. miesto: Topoľčany - Slovan jun. 1:2, Nové Zámky - Holešov 4:1, Selce - Bodíky 1:0, Šaľa - Spiš. N. Ves 3:2.
* O 13.-16. miesto: Topoľčany - Šaľa B 2:0, Bodíky - Spiš. N. Ves 1:1, p.k. 3:1. Pozn.: (Šaľa B nahradila Holešov.
* O 9.-12. miesto: Slovan jun. - Nové Zámky 3:2, Selce - Šaľa 2:1.
* O 5.-8. miesto: Trnava - Astra Hungary 1:4, FC Kóka - Tr. Teplice 2:5.
* O 15. miesto: Šaľa B - Spiš. N. Ves 3:1. O 13. miesto: Topoľčany - Bodíky 1:0. O 11. miesto: Šaľa - Nové Zámky 0:2. O 9. miesto: Slovan jun. - Selce 1:1, p.k. 0:2. O 7. miesto: Trnava - Kóka 0:4. O 5. miesto: Astra Hungary - Tr. Teplice 6:1.

Ako nastúpili

* FERENCVÁROS: J. Németh - F. Nagypál, I. Zlitnis, B. Horváth, E. Bognár, A. Samu, B. Zóvoyóz, P. Knascsenics, M. Petríc , M. Benjak, K. Vicai, A. Borkos, M. Bali, D. Stoles, E. Masdóczi. Tréner B. Dórnyei.
* HUNGARY ASTRA: A. Dombai - Nagy, Á. Medgyés , D. Dikanová, B. Király, A. Kakkusz, B. Szabó, A. Gyöngyös, J. Pavlik, K. Godoár, D. Rovovjanová. Tréner J. Dombó.
* BODÍKY: D. Lelovics, E. Kozma - Zs. Horváth, V. Teknösová, A. Kuczmanová, N. Nagyová, A. Benesová, A. Bothová, M. Vitezová, V. Kissová, Z. Javorová, Zs. Ághová. Tréner L. Dömény.
* NOVÉ ZÁMKY: E. Pósová - N. Laurincová, S. Deszátová, T. Miháliková, D. Breková, I. Palenčíková, D. Slováková, A. Horváthová, D. Kolenčíková, H. Korytárová, Z. Skupinová, M. Dufková. Tréner Š. Labay.
* DUSLO ŠAĽA: G. Kubíková, L. Póňová - B. Szabová, D. Szabová, M. Markusová, C. Očovská, A. Moskáľová, D. Horváthová, M. Kubátová, M. Šemrincová, V. Križanová, Ž. Horváthová, N. Botková, B. Rasková, L. Gálová, R. Kollárová, L. Hučková. Tréner P. Raska, vedúca družstva E. Kubíková, masér Z. Horváth.

Čriepky z turnaja

* Individuálne ceny získali - najlepšia hráčka: Zdenka Horešová (Spartak Myjava), najlepšia brankárka: Zuzana Imreová (Spartak Trnava), najlepšia strelkyňa: Anett Nagy Dombai (Astra Hungary FC). Pozn.: O primáte najlepšej strelkyne turnaja nakoniec rozhodol žreb, keďže 13 gólov strelila aj Iva Nevedeľová (Myjava).
* All stars turnaja: Zuzana Imreová (Trnava) - Zdenka Horešová (Myjava), Zsófia Horváth (Ferencváros), Anett Nagy Dombai (Astra Hungary), Martina Šurnovská (Bardejov, bývalá hráčka Šale). Pozn.: All stars zvolili tréneri a realizačné kolektívy.
* Miss turnaja sa stala hráčka Emília Bognár (Ferencváros), vicemiss bola Natália Mráziková (Trenč. Teplice).
* Na 7. ročníku turnaja padlo v 54 zápasoch spolu 277 gólov (v sobotu v základných skupinách 160 gólov, v nedeľu v play-off a zápasoch o umiestnenie ďalších 117 gólov).
* V tomto ročníku sa strelkyne lepšie činili, pretože strelili o 44 gólov viac ako v 6. ročníku (233 gólov), čo je priemer 5,12 gólu na zápas (vlani iba 4,37 gólu).
* Najrýchlejší gól turnaja padol už vo štvrtej sekunde zápasu Bodíky - Spišská Nová Ves (3:0) a strelila ho hráčka Angelika Benešová (bývalá hráčka Diakoviec).
* Najviac gólov na turnaji nastrieľali: Ferencváros 36 gólov, Astra Hungary 32, Bardejov 27 a Myjava 24 gólov. Najviac vychýlenú mušku mala Spišská Nová Ves (5 gólov), Topoľčany (6) a Bodíky, ktoré strelili 7 gólov na turnaji.
* Najlepšiu defenzívu mala obrana FTC Ferencváros, ktorá inkasovala iba tri góly, Myjava 10 a juniorka Slovana s 11 gólmi. Najviac gólov inkasovala Spišská Nová Ves (38 gólov), Topoľčany (32) a tretiu najhoršiu obranu mal s 30 gólmi Holešov.
* Iba šesť stretnutí v druhý deň sa skončilo deľbou bodov a o víťazovi vrátane finále Ferencváros - Myjava museli rozhodnúť pokutové kopy. Zahrávalo sa 39 striel, z ktorých 25 skončilo gólom.
* Najviac gólov padlo v stretnutiach: Spiš. N. Ves - Žilina 0:12, Spiš. N. Ves - Ferencváros 0:10, Nové Zámky - Topoľčany 8:1, Tr. Teplice - Trnava 5:3, Kóka - Holešov 6:2.
* Najmenej gólov padlo v zápasoch: Slovan - Trnava a Ferencváros - Myjava, ktoré skončili bezgólovou remízou. V ďalších stretnutiach padol iba 1 gól: Šaľa - Slovan jun. 0:1, Ferencváros - Žilina 1:0, Topoľčany - Bodíky 1:0.
* Na svoje si prišla aj rozhodcovská trojica Juraj Hybský, Peter Pucher a Martin Drobec, ktorí sa okrem plnenia rozhodcovských povinností mohli do sýtosti vynadívať na nežné pohlavie v športovom zápolení.


Žilinčanky sa tešili z tretieho miesta. FOTO: ŠTEFAN MÓRI

Hlasy trénerov

* Balázs Dörnyei, Ferencváros: „Prišli sme na turnaj s dvoma družstvami. FC Kóka - naše juniorky - boli pred rokom vo finále s Astrou, kde po bezgólovom finále prehrali na pokutové kopy. Za normálnych okolností by sme asi na turnaji neštartovali, pretože hráčky práve ukončili najťažšiu fázu prípravy na jarnú odvetu. Ale keď prišla pozvánka od hlavného organizátora R. Szöcsa, nemohli sme nepricestovať na takéto veľkolepé podujatie. Napokon sme sa dostali do finále a podarilo sa nám ho aj vyhrať. Slovenský druholigista Myjava nám dal vo finále poriadne zabrať. Klobúk dole pred ním. Som rád, že sme tu mohli byť. A výhra putovného pohára nás zaväzuje k opätovnej účasti. Takže do videnia v roku 2016!“
* Iva Nevedeľová, hrajúca trénerka Myjavy: „Je pravdou, že sme išli na turnaj s dosť veľkým rešpektom, pretože so slovenskými a maďarskými prvoligistami nehráme každý deň. O to je to pre nás krajšie, že sme sa dostali až do finále. Atmosféra bola super. Možno sme sa tým odhadzovaním snehu od našich zaviatych osobných automobilov v nedeľu ráno dobre rozcvičili, jednoducho krásny víkend od začiatku až do konca. Srdečná vďaka za všetko.“


Najlepším slovenským tímom bol prekvapujúco druholigový Spartak Myjava. FOTO: ŠTEFAN MÓRI

* Ladislav Németh, Vix Žilina: „Kvalita turnaja sa opäť zvýšila, čo potvrdili úrovňou aj jednotlivé zápasy. Teší, že okrem prvoligistov štartovali aj vyspelé druholigové družstvá Myjava, Bardejov, Trnava, ktoré neboli len do počtu. Tiež ukázali kvalitu, fakt sa bolo na čo pozerať a potešil aj divácky záujem. Organizátorom p. Szöcsovi a jeho staffu patrí ešte jedno poďakovanie naviac od našich dievčat za starostlivosť ktorá sa tu rozdávala plným priehrštím (pozn.: Žilina pricestovala ako jediná na podujatie železnicou, avšak organizátori im zabezpečili všetky prevozy do a z haly). Odchádzame na výsosť spokojní a navyše s úspešnou obhajobou 3. miesta.“
* János Dombó, Astra Hungary: „Napriek tomu, že sme skončili až na 5. mieste, nemám čo družstvu vyčítať. Pre chorobu mi chýbalo pár hráčok. V zápase o štvrťfinále sme sa asi príliš uvoľnili, a tak súper dokázal otočiť zápas z 2:0 na 2:3. Opäť sme mali možnosť zúčastniť sa výborne zorganizovaného turnaja. A oproti minulému roku tu boli oveľa vyrovnanejšie zápasy a väčšia kvalita. Doteraz som mal ako obhajca povinnosť zúčastniť sa, ale o rok tu budeme zase. Gratulujeme Rolandovi k zorganizovaniu takéhoto podujatia, nech mu to ešte dlho vydrží.“
* Roman Jasovský, Slovan juniorky: „Na medzinárodný Iodica cup sme sa dostali na poslednú chvíľu vďaka šéfovi organizačného výboru R. Szöcsovi, myslím si, že sme boli pre toto podujatie príjemným osviežením a výkonmi sme nesklamali. Pre naše mladé dievčatá bola priama konfrontácia aj so zahraničným seniorským futbalom dobrou školou. Veľmi sa nám páčilo. Ak by sme mohli, na rok prídeme radi znova.“
* Pavol Raska, Slovan Duslo Šaľa: „O organizačnom zabezpečení a kvalitatívnej úrovni dnes už medzinárodne uznávaného podujatia nie je čo polemizovať, pretože halové podujatie je veľmi dobrým spestrením prípravy na majstrovskú sezónu. Myslím si, že vzhľadom na súčasný hráčsky káder (pozn.: vlani odišli z družstva dve opory: Terézia Miháliková do N. Zámkov a brankárka Veronika Matušeková do Slovana) sme odohrali dobré a vyrovnané stretnutia, keď vo viacerých prípadoch rozhodol o víťazstve v skupine či o postupujúcom vo vyraďovacích dueloch jeden gól. Aj preto sa viackrát netešilo lepšie, ale šťastnejšie družstvo. Vzhľadom na hráčsku situáciu v družstve družobného Holešova si do sýtosti nakoniec na výbornom podujatí zahrala aj naša omladina.“


Vo finále medzi Myjavou a Ferencvárosom gól nepadol, rozhodnúť museli až penalty. FOTO: ŠTEFAN MÓRI


Ocenené tri najlepšie hráčky - zľava Anett Nagy Dombai, Zdenka Horešová a Zuzana Imreová. Blahoželal im aj tréner mužov Šale Ladislav Molnár.


All stars tím - zľava Z. Imreová, A. Nagy Dombai, Z. Horešová, M. Šurnovská a Zs. Horváth. Vpravo L. Molnár. FOTO: ŠTEFAN MÓRI

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 31 311
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 16 061
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 15 749
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 10 328
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 9 040
 6. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 005
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 950
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 503
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 260
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 032
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Holanďania z drogovej megakauzy chceli ísť na slobodu. Neuspeli

Rekordné množstvo drog našli v nitrianskom priemyselnom parku, v nádržiach na kvapalinu, ktoré čakali na preclenie.

Jeden z obvinených Holanďanov na nitrianskom súde.

Na šesť osôb, zadržaných počas protidrogovej akcie v Seredi a okolí, podali návrh na vzatie do väzby

Zásah mal súvisieť s pokračovaním akcie Venal zameranej proti drogovej zločineckej skupine.

Ilustračné foto
AKTUALIZOVANÉ o 20.14 - doplnené o vyjadrenie Arriva Nitra

Nitra vybrala nového dopravcu, Arriva v súťaži neuspela

Dvaja neúspešní účastníci súťaže môžu podať námietky.

MHD v Nitre pred epidémiou.

Poslanci zmenili názor na zákaz hazardu. Primátor nevylúčil, že je za tým loby

Viacerí uvažujú nad tým, že by v hoteloch zostali kasína. Aktuálne mestské nariadenie, ktorého účinnosť pozastavil súd, zakazuje hazard úplne.

Poslanec NR SR Martin Čepček a aktivista Matúš Libant na mestskom zastupiteľstve.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 20.14 - doplnené o vyjadrenie Arriva Nitra

Nitra vybrala nového dopravcu, Arriva v súťaži neuspela

Dvaja neúspešní účastníci súťaže môžu podať námietky.

Zlatomoravský vajda zomrel. Ešte bude mela, hovoria miestni

Podľa ľudí blízkych komunite ešte nie je isté, kto ho nahradí.

Maľbu na trnavskom paneláku za tisíce eur autor prerobí, ľuďom sa nepáči

Mala vyžarovať pozitívnu energiu, ľudia zo sídliska ju však prijali veľmi rozpačito.

Nad Pribylinou zhorela drevenica

Drevenica zhorela do tla.

Už ste čítali?