NITRA. Spieva sám, s gitarou. Zaujímavo zafarbeným hlasom vo vyšších polohách trochu pripomína Jamesa Blunta. Nitran Samuel Kšiňan sa na spevácku dráhu vydal pomerne nedávno, no už má za sebou rad úspešných vystúpení, demo, singel a v pláne ďalší nosič s troma pesničkami, ktorý by mal vyjsť niekedy na jar.
Spievať ste ho mohli vidieť napríklad na Noci hudby 2014, Dobromape na námestí, na akcii Piatok tekvicového, v Trafačke či naposledy v Starom divadle, kde robil „predskokana“ kapele Bloom. Okrem Nitry už vystupoval aj v Bratislave, Trnave či Senci.
Prvý singel
Pred hudbou sa Samuel venoval dvom veľkým záľubám – výtvarnému umeniu asi 8 rokov, basketbalu 11. V čase, keď sa dostávali do úzadia, začal brnkať na gitare a skladať vlastné pesničky – spočiatku len také „izbové“. Serióznejšiu podobu jeho tvorba dostala vlani.
„Spievať na verejnosti som začal prakticky od mája minulého roka, kedy vyšlo spomínané demo, ktorým som sa prezentoval. Sú na ňom moje vlastné pesničky A Woman And A Clown, Still a Mrs. Mysterious, pričom posledná skladba sa stala mojím digitálnym singlom. Občas ho hrávajú aj v rádiách,“ hovorí sympatický 21-ročný spevák.
Na koncertoch sa vždy sprevádza na gitare, na ktorú sa s prestávkami zhruba štyri roky učil hrať na umeleckej škole. Vo výučbe chce pokračovať u súkromného učiteľa. V pozícii sólistu sa zatiaľ cíti dobre, ale zostaveniu provizórnej kapely pre špeciálne príležitosti sa do budúcnosti nebráni. Pár koncertov v zostave gitara, basgitara a bicie by sa mu páčilo.
Inšpirujú ho americkí umelci
Na vlastnú hudbu, ktorá označuje za alternatívnu s prvkami bluesu a akustického folku, si píše anglické texty. V slovenčine sa zatiaľ skladať nechystá. „Necítim sa v nej taký vyzretý, aby som si na ňu trúfol. Keď by už ľudia slovenským textom rozumeli, mali by mi ich aj veriť. Ja by som sa ale bál, že by si skôr povedali: jáj, taký mladý, čo ten môže vedieť o živote...“ zamýšľa sa Samuel. „Angličtina má pre mňa iný melodický základ ako slovenčina. Je pre mňa vyjadrovacím prostriedkom, nesnažím sa však za ňu skrývať, aby mi ľudia nerozumeli. Jednoducho mi sedí.“
Jeho texty sú o živote, hlavne o láske v rôznych – nielen tradičných – podobách. „Často sú to také malé príbehy – vymýšľam si rôzne postavy, ktoré niečo prežívajú,“ prezrádza autor.
Hudobne ho inšpirujú najmä americkí umelci – medzi inými bývalý gitarista Red Hot Chili Peppers John Frusciante či sólový gitarista Citizen Cope. „Z našich sa mi páčia napríklad bratislavské kapely King Shaolin, Korben Dallas, Bad Karma Boy či nitrianska Fresh Out of The Bus.“
Otec začínal v Dr. Zetorovi
Hudba pre Samuela nie je veľkou záľubou, tomuto termínu sa vyhýba. Ako sám hovorí, je skôr životným štýlom a potrebou, ktorá ho napĺňa a istým spôsobom je zmyslom jeho existencie. Napriek tomu sa štúdiu hudby nevenuje – vybral si odbor virológia na UK v Bratislave. „Muziku som nechcel študovať, bral by som ju potom ako povinnosť. Chcem ju však robiť aj naďalej, hoci si myslím, že sa budem živiť skôr tým, čo vyštudujem,“ uvažuje Nitran.
Rodičia ho v jeho muzikantskom smerovaní veľmi podporujú. „Som nadšený z toho, ako sú oni nadšení tým, čo robím,“ usmieva sa mladý spevák. Nečudo, možno jeho otec sa v ňom tak trochu vidí, keďže sám bol ako spevák jedným zo zakladajúcich členov nitrianskej kapely Dr. Zetor.
Spevák na akcii Piatok tekvicového na Kupeckej ulici.
Spieval aj počas podujatia Dobromapa na Svätoplukovom námestí. FOTKY: ARCHÍV S. K.