ZLATÉ MORAVCE. Je ich sedemnásť a zastupujú celé mesto. Mestskí poslanci, ktorí sa spolu s primátorkou chopili moci začiatkom januára.
Minimálne piati z mestských poslancov sú však závislí na peniazoch od mesta. Zatiaľ pri piatich poslancoch sme zistili, že ich rodinní príslušníci alebo oni sami pracujú na mestskom úrade alebo v mestskom podniku.
Paluškova žena našla prácu po voľbách
Poslanci Jozef Paluška a Karol Švajčík majú na mestskom úrade zamestnané manželky. Pracuje tu aj Marcel Gaži, zať poslanca Romana Šíru, ktorý bol v poslednej etape Lednárovej éry prednostom mestského úradu.
Poslankyňa Klaudia Ivanovičová pracuje na Mestskom, stredisku kultúry a športu. Tomuto stredisku, ktoré spadá priamo pod mesto, šéfuje Simona Holubová, manželka poslanca Mareka Holuba.
Všetkých týchto poslancov spája to, že oni sami alebo ich príbuzní sú napojení na príjem z mestských peňazí. Ani jeden z týchto piatich poslancov pritom v predošlom volebnom období v mestskom parlamente nesedel.
Pre objektivitu je nutné dodať, že Silvia Švajčíková, Marcel Gaži a Simona Holubová pracovali pre mesto skôr ako sa ich príbuzní posadili do poslaneckého kresla.
To však neplatí pre manželku Jozefa Palušku Evu. Tá sa zamestnankyňou mestského úradu stala až po voľbách, v ktorých Paluška uspel ako poslanec. Podľa webovej stránky mesta pracuje Paluškova žena na referáte cestovného ruchu a marketingu. Paluška ani radnica v tom problém nevidia.
Rovnako zaráža aj prípad Ivanovičovej. Tá pracovala ako zástupkyňa v mestskej škôlke. Aby sa vyhla konfliktu záujmov, musela sa vzdať buď práce v škôlke alebo kresla mestskej poslankyne. Čudnou zhodou okolností krátko po voľbách dostala Ivanovičová pracovnú ponuku z Mestského strediska kultúry a športu. To je príspevkovou organizáciou mesta, Ivanovičová teda zákon neporuší, ako v ňom ostane pracovať a súčasne bude robiť poslankyňu.
Pritom pred štyrmi rokmi riešila Ivanovičová rovnakú dilemu, ale s opačným výsledkom. Aj vtedy ju zvolili za poslankyňu. Ivanovičová v tom čase pracovala na mestskom úrade. Aby nebola v konflikte záujmov, postu poslankyne sa vzdala.
Podchytila si Ostrihoňová poslancov?
Na rodinkárstvo medzi mestskými poslancami nás upozornili viaceré zdroje. "Primátorka to robí prešpekulovane, krásne si ich podchytila. Má v hrsti najmenej päť zo sedemnástich poslancov. Som zvedavý, ako sa títo poslanci prejavia v hlasovaniach," povedal jeden z nich. O prepojení poslancov na mesto píšu aj mnohí diskutujúci na internete.
Mesto a ani poslanci v tom ale problém nevidia. Ani jeden z pätice poslancov nepripúšťa, že rodina zamestnaná na meste by mohla ovplyvniť ich nezávislé a slobodné hlasovanie.
Radnica argumentuje, že môžu ľahko nastať prípady, kedy rodinného príslušníka niektorého zo zamestnancov mesta zvolia za poslanca. Alebo opačne, zamestnancom sa môže stať niekto, kto má blízky vzťah s mestským poslancom. "Takéto prípady sa v praxi bežne stávajú a zákony v tomto smere nestanovujú žiadne obmedzenia. V tak malom meste, ako sú Zlaté Moravce, sa takýmto prípadom vyhnúť nedá," hovorí právnička radnice Mária Vozárová. Podľa radnice kandidáti za poslancov nemôžu byť diskriminovaní iba preto, že ich príbuzní pracujú na meste, ani uchádzači o prácu na meste nemôžu byť diskriminovaní pre príbuzenský vzťah s poslancami.
S názorom mesta súhlasí aj Transparency International Slovensko (TIS). Organizácia sledujúca transparentnosť v samosprávach a na úradoch ale zdôrazňuje, že pozície na mestskom úrade i v mestských organizáciách by mali byť obsadzované transparentne a pod drobnohľadom verejnosti.
V rebríčku transparentnosti, ktorý Transparency International vypracovala, dopadli vlani Zlaté Moravce priemerne. "Práve v oblasti personálnej politiky sme zaznamenali viaceré rezervy. Mesto neprijímalo referentov cez výberové konania, o výsledkoch výberových konaní, ktoré sa v meste uskutočnili, zas na internetovej stránke neposkytovalo žiadne informácie," povedal Michal Piško, programový koordinátor TIS.
Podľa Transparency International sú práve výberové konania nástrojom, ako podozrenia z rodinkárstva rozptýliť. "Výberové konania by mali byť vypisované aj na miesta referentov, na internetovej stránke by mali byť zverejnené údaje o členoch výberových komisií a ich prípadných konfliktoch záujmov, zverejnené by mali byť aj zápisnice z výberových konaní s údajmi o ich priebehu. Ak si verejnosť bude môcť prečítať, kto všetko sa výberového konania zúčastnil, na základe akých konkrétnych kritérií uspel a kto o jeho prijatí rozhodol, bude môcť zodpovednejšie posúdiť, či išlo o prijatie skutočne najkvalifikovanejšieho zamestnanca, alebo skôr o rodinkárstvo," hovorí Piško.
Podivné prípady Palušku a Ivanovičovej
Radnica odmieta, že by poslanci rodinne previazaní na mesto, mohli byť ovplyvnení vo svojich hlasovaniach. Mesto sa domnieva, že rodinné prepojenia "nemôžu ohroziť nezávislosť našich poslancov". Svoju domnienku zdôvodňuje tým, že poslanci sa majú rozhodovať "podľa vlastného vedomia a svedomia a za svoje rozhodovanie sa zodpovedajú priamo voličom a nie primátorovi mesta či riaditeľovi mestského podniku".
Pochybnosti ale vo verejnosti vzbudili práve prípady Palušku a Ivanovičovej. Paluškova manželka sa na radnici zamestnala až po voľbách, rovnako Ivanovičová prešla zo škôlky pod kultúrne stredisko až po voľbách.
Paluška "vôbec nerozumie" ako mohol ovplyvniť uzatváranie pracovných pomerov na meste. Pripomenul, že s poslaneckými kolegami tvoria mestské zastupiteľstvo, orgán, ktorý je "legislatívne ako i reálne oddelený od primátora mesta ako druhého orgánu". Viackrát zdôraznil, že jeho poslancovanie nemalo na prijatie manželky na mestský úrad žiaden vplyv.
Ivanovičová priznala, že zmenila prácu "len kvôli tomu", že sa stala poslankyňou. Pred štyrmi rokmi sa vzdala postu poslankyne, lebo bola v škole, ktorá nemá právnu subjektivitu. "Išla som pracovať zase na mesto, ale po necelom roku sa na meste zmenila organizačná štruktúra a moje oddelenie sa zrušilo. Tak som sa vrátila naspäť do školstva ako zástupkyňa," hovorí poslankyňa.
Po týchto voľbách sa ale rozhodla poslaneckého kresla nevzdať, tvrdí, že pre mesto chce robiť a byť preň prínosom. Momentálne pracuje v Mestskom stredisku kultúry a športu. "Veľmi sa mi ťažko odchádzalo od detí a rodičov, ale bola som oslovená pani riaditeľkou, uvoľnilo sa miesto, tak som ponuku prijala".
Trojica poslancov už rodinu na meste mala
Zvyšní traja poslanci mali svoju rodinu na meste aj v predošlom volebnom období. Najviac sa v minulosti skloňovalo meno bývalého prednostu radnice Romana Šíru. Jeho zať pracuje na mestskom úrade a dcéra v kultúrnom stredisku.
Šíra vysvetľuje, že jeho dcéra Lucia pracuje v stredisku na základe projektu 20xx, ktorý spadá pod úrad práce a rieši zamestnanosť ľudí vo veku od 20 do 29 rokov. "Projekt je na dobu 18 mesiacov a plat takéhoto zamestnanca hradí úrad práce so spoluúčasťou mesta vo výške 5 %," hovorí Šíra. Poslanec podotkol, že takto zamestnaných ľudí sú v celej krajine stovky.
Šírov zať Marcel Gaži robí referenta pre administratívne práce na stavebnom úrade, ktorý je podľa Šíru dlhodobo personálne oslabený. "Vznik a obsadenie tohto miesta bolo veľmi potrebné pre zachovanie funkčnosti tohto oddelenia," hovorí exprednosta. Podľa neho má Gaži štandardnú pracovnú zmluvu. Roman Šíra tvrdí, že keď jeho zať vlani v lete na úrad nastupoval, on ešte netušil, že pôjde kandidovať za poslanca.
Ani Holub so Švajčíkom nevidia problém v tom, že ich manželky pracujú pre mesto. "Simona nastúpila na Mestské stredisko kultúry a športu za bývalého vedenia mesta v auguste 2013. Po odvolaní predchádzajúceho riaditeľa bola poverená vedením strediska. Dodnes vykonáva kumulovanú funkciu riaditeľky a ekonómky," hovorí Holub. Podotkol, že ako poslanec je nezávislý a práca jeho manželky ho v rozhodovaní neovplyvní.
Švajčíkova manželka Silvia je sekretárkou na mestskom úrade už piaty rok. "V Zlatých Moravciach žijem už 15 rokov a manželka odtiaľto pochádza. Máme tri dcéry a situácia v našom meste je v posledných rokoch dosť zložitá, čo ma priviedlo k rozhodnutiu skúsiť ovplyvniť smerovanie nášho mesta k lepšej budúcnosti. Nechcem, aby moje deti utekali v dospelosti preč len z toho dôvodu, že naše mesto dlhé roky stagnovalo. Na druhej strane nevidím dôvod, prečo by moja manželka mala ukončiť pracovný pomer len preto, že ja som sa rozhodol byť zástupcom susedov, priateľov a občanov tohto mesta," povedal Švajčík.
Poslanec podotkol, že sa môže v budúcnosti stať, že on a primátorka nebudú mať rovnaký pohľad na niektorý z problémov. "Moju nezávislosť v rozhodnutí práca mojej manželky na mestskom úrade neovplyvní," vyhlásil.
ZOMOS: Ovplyvňovanie je zjavné
lZdruženie občanov miest a obcí Slovenska poukazuje na fakt, že rodinkárstvo v samospráve je až priveľmi tolerované. "Problémom sa javí aj skutočnosť, že argumenty o malom meste či obci, kde sa nedá vyhnúť rodinným prepojeniam, podporuje aj priamo zákon o výkone práce vo verejnom záujme, kde sa priamo povoľuje zamestnať blízku osobu, ak u zamestnávateľa pôsobí len jeden vedúci zamestnanec, ktorý je štatutárnym orgánom," upozorňuje šéf združenia Vladimír Špánik. "V takom prípade evidujeme prípady zamestnávania často veľmi blízkych rodinných príslušníkov, čo ale v praxi skutočne umožňuje nekalú prax pri hospodárení obce," dodal Špánik. Podľa neho je určite zarážajúce väčšie množstvo príbuzných poslancov zamestnaných na meste. "Je zjavné možné ovplyvňovanie hlasovania poslancov v prospech návrhov svojho mecenáša v kresle primátorky," povedal šéf ZOMOSu.
Tomáš Holúbek