NITRA. Stavba rodinného domu na Snežienkovej ulici pobúrila celé okolie. Susedia hovoria, že na Zobore vzniká 'mrakodrap' a pýtajú sa, ako je možné, že mesto takéto niečo povolilo.
Proti 3-podlažnej stavbe sa ohradili susedia z bezprostrednej blízkosti. Obyvatelia ulíc Snežienkova a Rekreačná spísali petíciu. V nej hovoria, že vznikajúci rodinný dom vôbec nezapadá do prostredia, keďže v okolí sú iba dvojpodlažné domy. "Vzhľad tejto lokality sa celkom zmení," argumentujú občania.
Himler: Je to mrakodrap
Pred začatím výstavby stála na rohu Snežienkovej a Rekreačnej iba malá rodinná chatka. Vznikajúca stavba na prvý pohľad vyzerá vyššia ako všetky ostatné domy v okolí. Už teraz je jasné, že po dokončení bude mať dom tri podlažia.
"Už podľa výkresov som videl, že tu sa ide postaviť jeden mrakodrap," hovorí Peter Himler, iniciátor petície. Jeho rodinný dom na Rekreačnej ulici zasiahne susedova stavba najviac. Nielenže ho zatieni, ale takmer úplne mu prekryje krásny výhľad na celé mesto.
"Keď to budem chcieť predať, každý mi povie - čo to tu stojí? Znehodnotil mi celý barák aj pozemok. Znehodnotil aj celkovo okolie - je to ako päsť na oko, vôbec to nesedí do prostredia," povedal Peter Himler.
S ním sa stotožnilo ďalších šesť domácností z okolia, ktoré podpísali petíciu. Himler tiež namieta, že vysoký dom priveľmi tieni na ten jeho.
Občan: Je to vizitka stavebného úradu
Stavebníkom je podľa oznamu vyveseného na plote domu právnik Štefan Hrebík z Malaciek. Podľa dokumentov, ktoré máme k dispozícii, má na stavbu povolenia.
Mesto Nitra nevidí problém v tom, že v lokalite si Hrebík stavia vysoký dom. "Územný plán mesta dovoľuje stavať dve nadzemné podlažia a jedno ustúpené, a tiež aj suterén. Stavba je v súlade s územným plánom, rozhodnutie je právoplatné, nakoľko bolo potvrdené aj Okresným úradom - odborom výstavby," reagoval Andrej Jančovič z nitrianskej radnice.
Obyvatelia zo Zobora ale nechápu, ako mohlo mesto dopustiť, že medzi nižšími domami si niekto postaví dom s výhľadom pre seba, ktorý však zatieni výhľad susedom.
"Je to vizitka fungovania stavebného úradu, ktorý si nevykonáva svoju prácu tak ako má a neberie ohľad na komfort všetkých obyvateľov týchto ulíc. To, že tam dvom ľuďom tento dom zatienil pozemok, je vizitka stavebného úradu a nie toho stavebníka," povedal mladý muž, ktorý má v oblasti príbuzných.
Podľa neho sa dom takýchto rozmerov do lokality vôbec nehodí. "Určite tam nie sú splnené svetelno-technické normy," mieni muž.
Obyvatelia Snežienkovej a Rekreačnej ulice na Zobore vinia za tento obrovitý dom stavebný úrad. Ktorí úradníci stavebného úradu sa reálne boli v lokalite pozrieť pred tým, ako na stavbu odklepli povolenie, mestský úrad tají.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Čo urobila vo veci poslankyňa za Zobor?
Priestor na vyjadrenie sme chceli dať aj samotnému stavebníkovi. Štefan Hrebík ale na naše otázky neodpovedal. Nedozvedeli sme sa teda, ako stavebník vníma protesty obyvateľov z okolia svojho rozostavaného domu. A ani to, či je pravda, že pôvodne plánoval postaviť iba dve podlažia.
Iniciátor petície Peter Himler podľa vlastných slov oslovil aj poslankyňu za Zobor Renátu Kolenčíkovú zo Smeru. Tá mala dotknutým obyvateľom sľúbiť pomoc. Údajne povedala, že podobne vysoké stavby už na Zobore riešila.
Od Kolenčíkovej sme chceli vedieť, akú poslaneckú iniciatívu v tomto smere vyvinula a či sa vôbec dá pomôcť sťažujúcim sa obyvateľom v prípade, že stavebník má na svoju stavbu všetky povolenia. Rovnako nás zaujímalo, kde na Zobore už v minulosti podobné problémy riešila. Mestská poslankyňa ale na naše otázky nereagovala.
Mesto povedalo, že petíciu bude riešiť rovnako ako všetky ostatné. Výsledok oznámi sťažovateľom.