NITRA. Výtvarné umenie je pre dospelých ľudí umeleckým sebavyjadrením a relaxom zároveň. Výstavu ich tvorivých snáh pod názvom Iné činnosti II. si môžete pozrieť v Ponitrianskom múzeu.
„Minulý rok sme kolekciou Iné činnosti predstavili tvorbu detí od 4 do 15 rokov, teraz sme sa rozhodli celú výstavu venovať dospelým študentom, ktorí u nás tvorili posledných päť rokov,“ hovorí Mariana Pauková z Ateliéru Médea. „Prierezová výstava prináša rôzne výtvarné diela, najmä obrazy a keramiku. Dá sa povedať, že sú to tie najlepšie práce a hlavne tiež dostupné, ktoré sme si mohli od ich autorov z domu zapožičať, pretože mnohé sú už aj za hranicami Slovenska ako darčeky.“
Práca s dospelými je v oblasti výtvarného umenia veľmi špecifická. „Dospeláci majú svoju predstavu, ako a čo chcú, vedia, ako by to malo nakoniec vyzerať. Už to nie je taká spontánna hra ako u detí, ale je to cieľavedomé tvorenie. Máme veľa talentovaných ľudí, ktorí výtvarné umenie neštudovali, majú preň veľký cit, ale chcú si dať poradiť, ale sú tu aj ľudia, ktorí majú radosť zo živelnej tvorby,“ zhodnotila Pauková.
Dospelí vystavujúci výtvarníci sú rôzneho povolania i veku, k najstarším patria sedemdesiatnici. „Prevažujú medzi nimi ženy. Pri tvorbe sa autori na chvíľu stávajú deťmi a možno muži majú v tomto smere v sebe isté zábrany,“ uvažuje Peter Pauko.
Dospelých, rovnako ako deti, baví najmä keramika. Podľa Pauka asi preto, že pri nej je ten výsledok rýchlejší, priamočiarejší. Maľba je osobitá, trvá dlhšie a treba sa ju učiť pravidelnejšie. „Práce robíme hlavne z keramickej hliny, potom ich vypaľujeme v peci, niekedy skúšame robiť aj zo sadry. Najčastejšie autori vytvárajú predmety úžitkovej a dekoratívnej keramiky, ale aj plastiky. Niektoré mali rozmer aj 1-1,5 metra, vyrábať a vypaľovať sa museli po častiach,“ dodal Pauko.
Časť prác výstavy. FOTKY: (ČE)