NITRA. Zákaz privatizácie strategických podnikov, zníženie počtu poslancov, predčasné voľby. To je zopár vecí, o ktorých už Slováci v referendách hlasovali. A vždy neúspešne, neprišla väčšina voličov, takže plebiscity skončili fiaskom.
Podľa predpokladov dopadlo rovnako aj víkendové referendum o 'tradičnej' rodine. Vyše šesť miliónov eur, ktoré sa naň vynaložili, tak vyletelo von oknom. Pre mimoriadne nízky záujem ľudí sa víkendové hlasovanie pridalo k doterajším šiestim neúspešným referendám. Dosť ľudí prišlo iba v máji 2003, kedy sme rozhodovali o vstupe krajiny do Európskej únie.
Veľké Vozokany vynikali
Na referendum o rodine prišlo iba 21,41 % voličov, hoci prieskumy tipovali účasť na úrovni 35 %. Svoj názor prišlo vyjadriť necelých 950-tisíc ľudí. Ide o tretiu najnižšiu účasť v slovenských plebiscitoch. Nitriansky kraj mal druhú najnižšiu účasť spomedzi všetkých ôsmich krajov, na referende sa zúčastnilo iba 16,65 % ľudí. Menej ľudí prišlo už iba v Banskobystrickom kraji (15,84 %). Podľa vyjadrení na sociálnych sieťach mnohých odradila masívna a často nenávistná kampaň.
Iba trom krajom sa podarilo dosiahnuť účasť nad 20 %. Boli to Trnavský kraj (21,83 %), Žilinský kraj (29,87 %) a Prešovský kraj (32,31 %). Ani v jednom z krajov by ale referendum nebolo platné, účasť totiž neprekročila hranicu 50 %.
V Nitrianskom obvode, ktorý zahŕňa všetky obce okresov Nitra a Zlaté Moravce, prišlo hlasovať 22,59 % ľudí. Iba v jedinej obci by referendum bolo platné - Veľké Vozokany v okrese Zlaté Moravce dosiahli účasť až 60 %. Naopak, Štefanovičová v okrese Nitra mala účasť najnižšiu. Táto dedinka patrí k najmenším v obvode. Hlasovať tu prišlo iba 8,2 % ľudí a Štefanovičová sa tak stala jedinou v obvode, kde účasť nepreskočila ani len 10 %.
Trikrát áno
Drvivá väčšina hlasujúcich odpovedala áno na všetky tri referendové otázky. Prvá hovorila o tom, že manželstvom by sa mohol nazývať iba zväzok muža a ženy. Pri tejto otázke hlasovalo 94,5 % ľudí áno, 4,1 % bolo proti. V Nitrianskom kraji bolo číslo iba o niečo nižšie, 93,3 % bolo za.
Druhá otázka hovorila o znemožnení adopcie detí párom rovnakého pohlavia. Za hlasovalo 92,4 % zúčastnených, proti bolo 5,5 %. V Nitrianskom kraji bolo za zákaz adopcií ľuďom rovnakého pohlavia 90,7 % voličov.
Tretia otázka umožňovala nedať deti na tú časť vyučovania, ktorá sa bude zaoberať sexuálnym správaním alebo eutanáziou. Za hlasovalo 90,3 % ľudí, proti bolo 7,3 %. V Nitrianskom kraji bolo za percentuálne zase o niečo menej ľudí - 88,2 %.
Výzva poslancov a primátorky nezabrala
Zlatým Moravciam nepomohlo ani to, že k účasti na referende nabádali všetci miestni politici. Mestské zastupiteľstvo dokonca prijalo uznesenie, v ktorom obyvateľov na účasť vyzýva. "Vyzývame občanov mesta, aby využili právo zobrať osud krajiny do vlastných rúk a tak podporili tradičné hodnoty slovenskej rodiny," píše sa v uznesení k referendu, ktoré prijal tamojší mestský parlament dva týždne pred hlasovaním. Za hlasovali všetci prítomní poslanci mestského zastupiteľstva.
Nepomohlo ani to, že mesto tento oznam vyvesilo na svoje stránky a že k referendu vyzývali ľudí aj cez mestský rozhlas. V meste prišlo hlasovať iba 23,3 % oprávnených voličov.