ŠOPORŇA. Zberný dvor, zateplenie úradu a najmä kanalizácia sú podľa starostu Adriána Macha v obci prioritou. Projekty však budú musieť počkať dovtedy, kým sa neznormalizuje finančná situácia.Na účte obce ostalo po odchode bývalého starostu Milana Vlčeka 35-tisíc eur a množstvo neuhradených faktúr.
Chcú stanovisko od zamestnankyne
„Obec sme teda prebrali s reálnym stavom mínus 50-tisíc eur, a to si dovolím tvrdiť, že každý deň nám prichádzajú nové faktúry ešte z roku 2014,“ povedal novozvolený starosta Šoporňančanom na ostatnom zastupiteľstve.
Neuhradené faktúry, ktoré si našiel na stole hneď po svojom nástupe, sa týkali elektriny, ktorá nebola vyplatená ešte zo septembra, originálnych kompetencií základnej školy z decembra, nevyplatenej mzdy hlavnej kontrolórky, desiatok drobných faktúr, žiadosti o odstupnom starostovi, ale aj nedoplatku za prístrešok v dome smútku. Ten bol vo výške 17-tisíc eur.
Podľa starostu obec faktúru nevyplatí, kým firma, ktorá prístrešok postavila, nepredloží doklady, ktoré potrebovala pred začatím prác. Zistilo sa totiž, že jej chýba stavebné povolenie. Firma už za práce zinkasovala 49-tisíc eur.
Druhou čiernou stavbou je fontána neďaleko obecného úradu, ktorá zdiaľky pripomína bazén na výletnej lodi. Náklady na ňu presiahli 50-tisíc eur. Obe čierne stavby chce obec zlegalizovať, na procese sa už pracuje. Starostu na vybavenie dodatočného povolenia vyzvali aj poslanci, chcú tiež, aby sa k veci na ďalšom zasadnutí vyjadrila aj vedúca stavebného oddelenia.
Prístrešok na dome smútku. FOTO:(LAZ)
Zákon má nedostatky
Na čierne stavby má dozrieť aj hlavná kontrolórka Milena Veresová. Tej má obec ešte vyplatiť mzdu, ktorú jej bývalý starosta potom, čo jej dal výpoveď, hoci s jej prácou boli poslanci spokojní, zastavil. Ide o 14-tisíc eur plus súdne trovy a poplatky. Tie sú vo výške zhruba 4-tisíc eur. Spor totiž skončil na súde, Veresová ho vyhrala.
Aj keď súd označil okamžité skončenie pracovného pomeru za neplatné, bývalý starosta jeho rozhodnutie nerešpektoval. Na súd sa tak dostala aj nevyplatená mzda, v januári sa však právnici oboch strán mimosúdne vo veci dohodli dohodli. Tento postup exstarosta Milan Vlček kritizuje, je presvedčený, že v prípade ďalšieho riadneho pojednávania by došlo k rozhodnutiu v prospech obce.
„Čo politický oponent Adrián Macho nezniesol a účelovo a pre obec nehospodárne doslova venoval zhruba 14-tisíc eur,“ napísal Vlček vo svojom stanovisku, ktorý poslal do redakcie mailom ako reakciu na náš predchádzajúci článok o hlavnej kontrolórke.
„Celá kauza vznikla aj pre „nedokonalosť“ zákona o obecnom zriadení a vydaný rozsudok podľa nás „nerieši problémy zo života samosprávy dostatočným spôsobom pre ten prípad, ak hlavný kontrolór celkom evidentne neplní svoje povinnosti a bez rozumných pochybností má byť odvolaný a zastupiteľstvo sa dohodne, že ju napriek tomu neodvolá,“ napísal Vlček.
„Zákon o obecnom zriadení má rezervy, avšak podľa môjho názoru tam absentuje časť, ktorá by mala sankcionovať nesprávne rozhodnutia jednotlivcov na čele miest a obcí,“ povedal Adrián Macho. Dodal, že svojím rozhodnutím obci ušetril ďalšie finančné prostriedky, ktoré by vznikli navýšením súdnych poplatkov za pokračovanie v tomto podľa jeho slov vopred prehratom spore.
Napadol voľby
Bývalý starosta Milan Vlček nie je zmierený s výsledkom vlaňajších komunálnych volieb, podľa neho by ich mali vyhlásiť za neplatné. V sťažnosti, ktorú podal na ústavný súd, sa píše, že Macho sa dostal na úrad za klobásu, ktorú rozdával, tak, ako aj peniaze. Podľa Vlčeka existujú aj svedkovia aj nahrávka.
Adrián Macho nazval sťažnosť pamfletom. Za novozvoleného starostu sa postavili aj obyvatelia. Na januárovom zastupiteľstve zbierali podpisy za podporné stanovisko pre Macha, ktoré budú adresovať ústavnému súdu. Podľa nich voľby prebehli korektne, bez nahovárania, podplácania či zvážania voličov.
FOTO:(LAZ)