SEREĎ. Prípravné práce na Múzeu holokaustu, ktoré vznikne v bývalom pracovnom a koncentračnom tábore v Seredi, minulý týždeň už začali. Zákazku vyhrala firma Hornex za milión 950-tisíc eur s DPH. Jedinečné múzeum svojho druhu na Slovensku má dokončiť do konca októbra.
Podľa hovorcu ministerstva kultúry Jozefa Bednára firma bude musieť zrekonštruovať bývalé baraky. Ide o päť budov, ktoré patria do komplexu seredských kasární. Ministerstvu kultúry ich ešte v roku 2009 darovalo ministerstvo obrany. Odvtedy sú národnou kultúrnou pamiatkou.
„Budú staticky zabezpečené, bude na nich zrekonštruovaná strešná krytina. Uskutoční sa kompletná obnova vnútorných priestorov, ktoré budú dispozične upravené, zrekonštruované budú vnútorné aj vonkajšie povrchy,“ povedal hovorca.
Šiestu budovu zatiaľ nepostavia
V prvom objekte sa vybuduje expozícia prenasledovania židov na Slovensku, časť z expozície sa prevezie zo synagógy v Nitre, zvyšok sa dobuduje. Druhá budovu znázorní pracovný tábor v Seredi od roku 1941 do roku 1944. Tretia budova bude venovaná koncentračnému táboru od septembra 1944 po marec 1945.
Štvrtý objekt sa rozdelí tematicky na dve časti. Jedna z nich bude patriť spravodlivým medzi národmi, nežidom, ktorí zachraňovali židov počas 2. svetovej vojny a Izrael im udelil najvyššie štátne vyznamenanie. Druhá časť bude venovaná všetkým obetiam holokaustu.
V piatej budove sa vytvorí vzdelávacie stredisko na školenie učiteľov, vzdelávanie študentov, na rôzne konferencie, semináre a prednášky.
Šiestu budovu sekretariátu, ktorá mala architektonicky skopírovať päť budov s tým, že mala obsahovať aj moderné prvky, dodatočne nevybudujú. Povedal to Pavol Mešťan, riaditeľ Slovenského národného múzea – Múzea židovskej kultúry, pod ktoré má Múzeum holokaustu patriť.
„Ani na to nebudeme mať peniaze, ani by to nebolo vhodné z výtvarného hľadiska, pretože akýkoľvek novotvar by narúšal. Namiesto tejto budovy budeme mať ale tú, ktorá je pri bráne, hoci teraz ju rekonštruovať nebudeme. V budove býval kedysi Alois Brunner, mal tam svoju pracovňu. Je tam aj pivnica, kde mučili väzňov,“ povedal Mešťan.
V tejto budove mal kedysi Alois Brunner pracovňu. FOTO:(LAZ)
Posledný transport v marci
Tábor v Seredi, spolu s táborom v Novákoch a Vyhniach, vznikol v roku 1941. Pôvodne bol pracovný. Vznikol na základe Židovského kódexu - právneho nariadenia pre židov, ktorý ukladal každému od 16 do 60 rokov povinnosť pracovať.
„Práve tento zákon o pracovnom nariadení predchádzal neskorším deportáciám,“ vysvetlil Martin Korčok z Múzea židovskej kultúry.
Prvá vlna deportácií zo Slovenska začala 25. marca 1942 a trvala do 20. októbra 1942, keď bolo zo Slovenska odpravených 57 transportov s 57 752 židmi. V októbri 1942 vlna deportácií ustala a tábor v Seredi bol naďalej pracovným táborom až do vypuknutia SNP.
Druhá vlna deportácií začala v septembri 1944, keď tábor v Seredi opäť obnovil svoju činnosť. Už nepôsobil ako pracovný, ale koncentračný tábor. Velenie v ňom prevzali po Slovákoch nemecké jednotky SS. Veliteľom tábora bol Alois Brunner, pravá ruka Adolfa Eichmanna.
Väčšina židov, ktorí boli zaistení na Slovensku, sa podľa Korčoka sústredila v Seredi. V tom období to bolo 11 719 židov, ktorých deportovali. Posledný transport odišiel 31. marca 1945 s 360 židmi.
„Vybudovaním múzea holokaustu vznikne dôstojné miesto, keď si na ľudí, ktorých prenasledovali počas 2. svetovej vojny, budeme spomínať stále, nielen pri spomienkových jednorazových akciách. Budeme odovzdávať určité posolstvo, vzdelávať ľudí a vychovávať ich k tomu, aby sa tieto veci už nikdy neopakovali,“ dodal.
FOTO: ARCHÍV SNM-Múzeum židovskej kultúry