Vandalov, ktorí unikátnu kultúrnu pamiatku poškodili, polícia nenašla.
GALANTA. Monumentálny pomník, ktorý pripomína prvé víťazstvo uhorského vojska nad Turkami na našom území, leží stále v dielni akademického sochára Ladislava Saba v Galante.
Takmer 860 kilogramov vážiaceho leva priviezli ešte na jeseň 2013 do ateliéru s napílenou prednou labou, chvostom a podstavcom. Stopy po karbobrúske na ňom zanechali vandali, ktorí chceli zviera rozporciovať a s najväčšou pravdepodobnosťou speňažiť v kovošrote.
Na soche chýbajú niektoré časti
Vandalov, ktorí ho poškodili, polícia však nenašla, nenašli sa ani peniaze na jeho opravu. Starostka Veľkých Vozokán sa ich pokúša získať z programu ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom. O dotáciu požiadali aj nitriansku župu.
„Dávali sme do nej dva rozpočty - na to, aby sa lev opravil čiastočne alebo celkovo. Vyčíslili to členovia komory reštaurátorov Slovenska. Tí boli spolutvorcami projektu, ktorý sme podávali za obec,“ povedala starostka Justína Pálková.
Koľko dostane obec na leva a či vôbec, je zatiaľ otázne. Ministerstvo plánuje prerozdeliť taký istý balík peňazí ako vlani.
„Pravdepodobne o kópiu je záujem aj z maďarskej strany. Tá musí existovať pre prípadnú prírodnú katastrofu alebo akékoľvek zničenie sochy,“ povedal Ladislav Sabo.
Socha by sa podľa akademického sochára mala zreštaurovať kompletne. Nestačí len spätne pozvárať narezané časti, unikátna národná kultúrna pamiatka by sa mala podľa neho dať celá do pôvodného stavu.
Chýbajú na nej totiž niektoré časti, absentuje napríklad bronzová kopija pod levou labou, ktorej drvenie symbolizuje víťazstvo uhorského vojska nad tureckou armádou či ukoristené turecké zbrane ako dôkaz, že Turci prehrali bitku na Veľkovozokanskom poli.
Objednávaka od šľachticov
V tejto bitke zahynuli aj štyria členovia rodu Eszterházyovcov - Ladislav, František a bratia Tomáš a Gašpar.
Práve od šľachtickej rodiny dostal maďarský sochár Vojtech Markup objednávku na vyhotovenie majestátnej sochy leva, ktorá dnes patrí k najvzácnejším pamätníkom na Slovensku.
Ručiaci lev sedí na podstavci pri Veľkých Vozokanoch už od roku 1896. Je asi dva kilometre za dedinou.
„Počkáme, ako dopadnú tie dve dotácie, o ktoré sme požiadali, potom sa rozhodneme, ako ďalej a či vyhlásime verejnú zbierku. Ohlas na ňu je stále, aj pred pár dňami som dostala mail od študentky, v ktorom sa pýtala, či sme už zbierku vyhlásili,“ dodala starostka.