ZLATÉ MORAVCE. Nedávno sme vás informovali o prepojení skupiny poslancov na mesto. Najmenej u piatich zo sedemnástich poslancov sme zistili, že ich príbuzní alebo dokonca oni sami sú platení z mestských peňazí.
Pätica poslancov má príbuzných pozamestnávaných na mestskom úrade alebo v mestských podnikoch. Podľa kritikov vyvoláva takéto prepojenie na mesto otázniky v skutočnej nezávislosti poslancov.
Napojení na mestské peniaze
Najviac pozornosti pútajú prípady poslancov, ktorí sa priamo alebo nepriamo napojili na mestské peniaze až po voľbách. Sú dvaja - poslanec za mestskú časť Chyzerovce Jozef Paluška a poslankyňa Klaudia Ivanovičová.
Paluškova manželka Eva sa zamestnankyňou mestského úradu stala 12. januára, iba desať dní po tom, čo jej manžel Jozef zložil poslanecký sľub. V minulom volebnom období poslancom nebol.
Palušková začala pracovať na referáte cestovného ruchu a marketingu. Mesto na túto pracovnú pozíciu nevypísalo výberové konanie. Zákon mu to ani neprikazuje.
Transparency International Slovensko ale upozorňuje, že ak chce byť samospráva transparentná, výberové konania by mala robiť aj na referentov. Práve výberové konania sú podľa Transparency International spôsobom, ako podozrenia z rodinkárstva rozptýliť.
"Výberové konania by mali byť vypisované aj na miesta referentov, na internetovej stránke by mali byť zverejnené údaje o členoch výberových komisií a ich prípadných konfliktoch záujmov, zverejnené by mali byť aj zápisnice z výberových konaní s údajmi o ich priebehu," povedal Michal Piško z Transparency International Slovensko.
Ako sa poslancova manželka o práci dozvedela?
Právnička radnice a súčasne hovorkyňa mesta Mária Vozárová informovala, že o prijatí Paluškovej rozhodol prednosta radnice Miroslav Šlosár. Toho v januári do čela mestského úradu postavila primátorka Serafína Ostrihoňová.
Zaujímali sme sa, prečo mesto vybralo práve Paluškovú a aj o to, akým spôsobom sa o voľnej pracovnej pozícii dozvedela.
Prednosta tvrdí, že Paluškovú vybral spomedzi štyroch adeptov, pričom dvaja z nich boli zo Zlatých Moraviec a dvaja z okolitých obcí. "Po vybratí som sa s pani Paluškovou skontaktoval a spravil som s ňou ešte osobný pohovor," hovorí prednosta Miroslav Šlosár.
Neodpovedal ale na otázku, akým spôsobom sa potenciálni uchádzači o tento post dozvedeli o voľnej pozícii na referáte marketingu a cestovného ruchu. Šlosár nevysvetlil ani to, kde, kedy a na ako dlho informáciu o voľnom pracovnom mieste zverejnili.
Aké má poslancova manželka skúsenosti?
Otázniky vyvstávajú aj v súvislosti s Paluškovej skúsenosťami v oblasti cestovného ruchu a marketingu. Ľudia v meste o Eve Paluškovej hovoria ako o "skvelej matematikárke", ďalší tvrdia, že pracovala na škole v meste "s projektmi".
Samotná Palušková sa k svojim predpokladom na prácu v oblasti cestovného ruchu a marketingu nevyjadrila.
"Kvalifikačným predpokladom na vykonávanie pracovných činností na uvedenom pracovnom mieste je vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa," povedala Vozárová. Palušková má titul magisterka, čo je vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, a teda vyššie, ako sa požaduje.
Titul však nehovorí nič o skúsenostiach v oblasti, v ktorej Palušková začala pracovať. "Má pracovné skúsenosti pri realizácii projektov," reagoval prednosta. Akých projektov, to nespresnil.
Ivanovičovej vyriešená dilema
Aj prípad ďalšej poslankyne priamo napojenej na mesto púta pozornosť. Po voľbách začala Klaudia Ivanovičová pracovať na Mestskom stredisku kultúry a športu. Dokiaľ nenašla prácu v mestskom stredisku, pracovala ako zástupkyňa v mestskej škôlke.
Po voľbách však riešila Ivanovičová dilemu. Aby sa vyhla konfliktu záujmov, musela sa vzdať buď práce v škôlke alebo získaného kresla mestskej poslankyne. Lenže presne v období, keď Ivanovičová riešila túto dilemu, dostala pracovnú ponuku zo strediska. To je príspevkovou organizáciou mesta, Ivanovičová teda bez porušenia zákona môže pracovať v mestskom stredisku a súčasne robiť poslankyňu mesta. To by sa v mestskej škôlke nedalo.
"Zákon naozaj vylučuje iba súbeh poslaneckej funkcie a funkcie štatutára takejto spoločnosti. Ak by však mesto prijímalo cez otvorené výberové konania aj referentov, mohla sa táto poslankyňa účinnejšie brániť pochopiteľným otázkam, či jej prijatie do pracovného pomeru nesúvisí iba s jej poslaneckým mandátom a protekciou zo strany predstaviteľov mesta," vyhlásil Michal Piško z Transparency International Slovensko.
Ivanovičová aj Paluška popreli, že by ich prepojenie na mesto nejakým spôsobom malo ovplyvniť pri ich pôsobení v kresle mestských poslancov. Paluška "vôbec nerozumie" ako mohol ovplyvniť uzatváranie pracovných pomerov na meste. Ivanovičová vysvetlila, že "bola oslovená" riaditeľkou strediska, kde sa uvoľnilo miesto, a tak ponuku prijala.