NITRA. Po strmých schodoch schádzate dolu do Bunkra a zrazu sa zháčite. Je to možné? Počujete hlasné chrápanie a vo výklenku pred vstupom vidíte spiaceho bezdomovca. Vedľa neho rožky v mikroténovom vrecku, konzerva rybiek a škatuľa s mliekom...
Samozrejme, je to len fikcia, ale s istou dávkou fantázie celkom uveriteľná. Bezdomovec je inštaláciou Kláry Szabóovej - jednej zo študentiek Katedry výtvarnej výchovy a tvorby PF UKF v Nitre. Spolu desať vystavujúcich sa v Bunkri Nitrianskej galérie predstavuje výstavou Z druhej strany. Ich diela vznikli v ateliéroch intermediálnej tvorby a modelovania, sú semestrálnymi prácami zo zimného prieskumu, ktorý na katedre prebehol v januári.
„Študentky mali zadanie vhodne reagovať na prostredie Bunkra a vytvoriť niečo špeciálne preň,“ hovorí Jana Mináriková, ktorá je spolu s Katarínou Galovič kurátorkou výstavy. „Sú tu práce na témy Hrdinovia, Zmena identity a Hviezdy a idoly, ale väčšina diel odráža tému Z druhej strany, podľa ktorej aj výstava dostala meno.“
Podľa kurátorky názov korešponduje s prostredím Bunkra galérie, ktorý je opakom oficiálneho výstavného priestoru, je to akýsi underground, alternatíva.
„Študentky sa prezentujú prácami v rôznych médiách – sú tu objekty, videá, video- a audioinštalácie. Každá z autoriek zadanú tému poňala svojským spôsobom,“ pokračuje Mináriková.
„Tu napríklad vidíme inštaláciu Environmentálna kríza od Jany Valáškovej, ktorú tvoria rôzne dotvorené plynové masky. Pre prípad nejakej katastrofy ich autorka s dávkou paródie navrhla pre rôzne skupiny ľudí - metalistov, športovcov, deti či takzvané zlatokopky.“
Zvukovo-objektovú inštaláciu Sabiny Lapinovej Kameň spadnutý zo srdca tvoria kamene s napísanými citátmi, ktoré si návštevník môže vypočuť aj cez slúchadlá: „Chcem si nájsť normálne dievča, aby sme sa tolerovali, založiť si rodinu“, „Som už stará a mám malý dôchodok a nemám nárok na výsluhový po mužovi“ alebo „Nedarilo sa mi v škole, cítim sa tu osamelo, chýbajú mi rodičia a priatelia“. „Sú to kamene, ktoré osloveným ľuďom padli zo srdca, keď sa autorke zverili so svojimi problémami či ťažkosťami,“ doplnila kurátorka.
Inštalácia Lucie Vychopenovej Z druhej strany je zas prvoplánovým zachytením zvolenej témy, tvoria ju obrazy otočené dopredu zadnou stranou.
Časť autoriek s kurátormi počas vernisáže v Bunkri.
Spiaci bezdomovec pred Bunkrom je, samozrejme, fikcia.
Kamene, ktoré ľuďom padli zo srdca. FOTKY: (ČE)