ZLATÉ MORAVCE. Vyriešiť problém s túlavými psami a psami, za ktorých majitelia neplatia mestu daň, sa v spolupráci so samosprávou snaží Združenie za práva zvierat. To spolu s mestom nedávno odchytilo desiatku psov v mestskej časti Chyzerovce.
Cieľom akcie bolo hlavne zaistiť psov, za ktorých majitelia nezaplatili mestu daň. Tá je v rodinných domoch oveľa nižšia ako v panelákoch - pes v rodinnom dome vyjde majiteľa iba na šesť eur, v paneláku za štvornohého miláčika zaplatí až 35 eur. Napriek tomu viacerí obyvatelia Chyzeroviec, kde sú iba rodinné domy, za svoje zviera mestu nezaplatili. Združenie a mesto sa preto dohodli s rómskym vajdom na akcii, počas ktorej takýchto psov odchytili a previezli do útulku.
Začarovaný kruh
"Deň vopred sme ako pracovníci útulku dostali od mestskej polície informáciu, že v Chyzerovciach bude odchyt psov. Mal sa tam riešiť neporiadok, brať sa mali psy, ktoré nie sú prihlásené. Ak by sa ich majitelia prihlásili na mestskom úrade a zaplatili za psa daň, mali ho dostať naspäť," popisuje akciu v Chyzerovciach Diana Truchlíková, pracovníčka mestského útulku a súčasne šéfka Združenia za práva zvierat.
Práve možnosť, že majitelia si za psov narýchlo zaplatia a vyzdvihnú si ich v útulku, primäla združenie, aby pristúpili k okamžitej kastračnej akcii. "Nechceli sme, aby sa nazad vrátili nekastrované psy, ktoré by sa ďalej množili a spôsobovali problémy," vysvetľujú členovia združenia.
Kastrácia podľa Združenia za práva zvierat umožní psom kvalitnejší život, týmto spôsobom sa vyhnú viacerým chorobám, ktoré by ich v dospelosti mohli postihnúť. Ako typický príklad uvádza združenie zápal mliečnych žliaz. Okrem toho sa zlepší aj kvalita prostredia, v ktorom kastrované psy žijú.
"Doteraz to bol jeden začarovaný kruh - psy, ktoré v Chyzerovciach odchytila mestská polícia, sa dostali do útulku. Namiesto toho, aby si ich majitelia vybrali a nechali vykastrovať, zadovážili si radšej nové psy, ktoré sa skôr či neskôr znovu dostali do útulku a my sme sa o ne museli starať. Takto sa psy premnožovali," hovorí Diana Truchlíková. Mestský útulok, v ktorom sa ročne otočí okolo tristo psov, je však už teraz kapacitne na hrane a prílev nových psov nezvláda.
Dianu Truchlíkovú zo Združenia za práva zvierat Paluškove slová o tom, že treba zvážiť zabitie odchytených psov, nepríjemne zaskočili.
FOTO: archív DT
Paluška: Treba zvážiť utratenie
Rýchlu kastráciu, ktorá nasledovala po odchyte desiatich psov v Chyzerovciach, zastrešilo Združenie za práva zvierat. Mesto vykastrovanie psov nestálo nič. Náklady na kastráciu desiatky psov sa vyšplhali na vyše štyristo eur. Združenie na to vyhlásilo zbierku medzi svojimi fanúšikmi. Ľudia môžu stále prispieť na účet združenia.
Snaha združenia ale narazila na prekvapivú negatívnu reakciu. Kastráciu psov ostro kritizoval jediný poslanec za mestskú časť Chyzerovce Jozef Paluška. "Odchyt psov - vynikajúca vec. Všetko ostatné bolo zlé - psy sa odchytili, išli do útulku a išli na kastráciu. Čo sme tým poriešili? Odchytávaním a kastráciou neporiešime nič, musia tam prísť tvrdé represie," povedal.
Paluška zašiel ešte ďalej a naznačil, že psov, ku ktorým sa majitelia neprihlásia a nezaplatia zaň daň mestu, by bolo treba zabíjať. "Pokiaľ sa dotyčný majiteľ k psovi neprihlási a ten pes bude jednoducho neakceptovateľný, nebudú naň peniaze, treba zvážiť jeho utratenie," povedal Paluška, ktorý sa verejnosti prezentuje ako kynológ.
Jeho radikálny názor ale narazil na kritiku. Zabíjanie psov nie je riešením ani pre Mariána Tomajka, ktorý až do 10. februára stál 23 rokov na čele Záhradníckych služieb, ktoré spravujú mestský útulok.
"Zanesenie do kafilérie do Žiliny stojí 50 eur. Čo by sme tým získali? Absolútne nič," povedal Paluškovi. Aj za túlavé psy, ktoré zrazí auto a musia ich spáliť v kafilérii, sa platí 50 €. Je pritom úplne jedno, či ide o malé šteňa alebo o veľkého psa.
Paluškova reakcia prekvapila aj primátorku Serafínu Ostrihoňovú. "Tiež som čakala, že budú pozitívne reakcie na túto akciu v Chyzerovciach. Bola som rada, že aj mestská polícia na tom asistovala. Prekvapuje ma negatívna reakcia," povedala primátorka.
Rozčarovanie nad Paluškovými názormi neskrývajú ani ľudia zo Združenia za práva zvierat. "Niekto sa ponúkne, že dobrovoľne zaplatí za kastráciu psov, ktoré sú v mestskom útulku a niekomu to prekáža. Môže tie psy pán poslanec pokojne ísť zabíjať, chcem ho vidieť, ako to spraví. Veľa ľudí povie, že radšej to utratiť, ale kto by to spravil? A napokon, nie je to ani riešenie, lebo tí obyvatelia by si doniesli nových psov, ktorí sa im budú naďalej množiť," podotkla Diana Truchlíková.
Projekt kastrácie funguje aj v Čechách
Združenie nepristúpilo ku kastrácii iba v prípade psov v Chyzerovciach. Má spustený projekt pod názvom Československý kastračný program, v rámci ktorého odchytávajú a kastrujú psy v Českej republike a na Slovensku, najčastejšie v rómskych osadách.
Skúsenosti z osád nemajú zlé, väčšina ľudí pochopí, že kastráciou zabránia nekontrolovateľnému množeniu psov.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu