NITRA. Od apríla sa už možno pacienti neobjednajú na prednostné ošetrenie za poplatok. Neumožní to novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorú schválil parlament. Teraz sa čaká, či ju podpíše prezident.
Predkladateľ návrhu Juraj Blanár zo sa vyjadril, že kvôli prednostným ošetreniam musia neplatiaci pacienti čakať. Problémom je podľa neho tiež kontrolovať, či sa dodržiava čas určený na takéto ošetrenia.
Podľa Ľubomíra Ševčíka, lekára Nitrianskeho samosprávneho kraja, sa však situácia po vlaňajšom máji zlepšila. Platia nové pravidlá, ktorých cieľom je zabrániť, aby lekári ošetrovali platiacich pacientov na úkor neplatiacich.
„Odvtedy nemáme žiadne podnety a sťažnosti od pacientov,“ povedal.
Krajský lekár Ľubomír Ševčík. Foto: (mh)
Strop je 6,63 eura
V Nitrianskom kraji je na prednostné ošetrenie za poplatok vyčlenený čas od ôsmej do deviatej hodiny a potom od jedenástej do dvanástej. Predtým mohli lekári prednostne ošetrovať pacientov v prvých pätnástich minútach každej ordinačnej hodiny, čo bolo ťažké skontrolovať.
V kraji platí je možné za prednostné ošetrenie inkasovať maximálne 6,63 eura. V rámci Slovenska sa výška poplatku pohybuje od piatich do pätnástich eur.
„Ja som spokojná, využívam to aj u obvodného lekára. Mám malé deti a nemôžem si dovoliť stráviť celé hodiny čakaním. Platím aj za môjho starého otca, je už slabý, má takmer 90, niekoľkohodinové čakanie by nezvládol,“ povedala Jana z dediny pri Nitre.
„Tento poplatok sa podľa mňa často zneužíva. Keď nezaplatíte, nechajú vás čakať na odborné vyšetrenie aj týždne. A tiež sa mi stalo, že za peniaze vyšetrovali ľudí aj v čase, ktorý na to nebol určený,“ tvrdí Milan z Nových Zámkov.
Nitrianska župa začala vlani vykonávať kontroly zamerané na dodržiavanie pravidiel pri prednostnom ošetrení. „Vlani sa robili v hustejšom režime, teraz už viac-menej sporadicky. Boli zistené nejaké nedostatky, riešilo sa to pohovorom, maximálne upozornením,“ povedal Ševčík.
Jeden lekár, napríklad, nerešpektoval maximálnu výšku poplatku a namiesto 6,63 eura pýtal od pacientov sedem eur. „Zdôvodnil to tým, že má problém s vydávaním drobných.“
Nesystémový krok
Ševčík hovorí, že žiadosti o zrušenie poplatku za prednostné ošetrenie od pacientov nezaznamenal. „Môj osobný názor je, že inštitút prednostného ošetrenia je pozitívnym krokom. Ak poslanci mali dojem, že je zlý a nevyhovuje, mohli sa skôr zamerať na výšku poplatku a zjednotiť ju na celom Slovensku.“
Zrušenie poplatku nie je podľa Ševčíka systémovým krokom. „V jednej relácii som počul argument, že všetci pacienti sú si rovní. Potom sa pýtam, prečo sú v nemocnici nadštandardné izby za príplatok,“ poznamenal.
Krajský lekár si myslí, že zrušenie možnosti objednať sa na vyšetrenie mnohým pacientom ublíži. Ako príklad uviedol ľudí, ktorí zo zdravotných dôvodov nemôžu dlho sedieť v čakárni, prípadne ich v ten deň čakajú ďalšie vyšetrenia, či mamičky na materskej, ktoré si musia zabezpečiť dozor k dieťaťu.
Navyše podľa Ševčíka hrozí, že niektorí lekári budú vyberať poplatok na základe občianskeho zákonníka za neregulovanú sumu.
Poplatok za čakáreň
Novela ruší všetky poplatky za úkony súvisiace s vyšetrením, ktoré prepláca zdravotná poisťovňa. Teda aj za vypísanie péenky, ospravedlnenky do školy, receptu či žiadosti o kúpeľnú liečbu.
Zrušenie týchto poplatkov vníma Ševčík pozitívne. Hovorí, že v mnohých prípadoch ich lekári vyberali svojvoľne a hľadali biznis už aj tam, kde by nemali. „Napríklad vystavenie potvrdenia o práceneschopnosti je povinnosťou lekára, rovnako aj vypísanie receptu.“
„Ja som platila za orazenie priepustky, aj keď som si ju doniesla a aj keď som sa ozvala, že sa mi to nepáči. V decembri som platila za vystavenie PN,“ napísala na sociálnej sieti Petronela z Nitry.
Zo svojej praxe si Ševčík pamätá aj na jeden kuriózny poplatok - za využívanie čakárne. Zaviedol ho lekár, ktorý mal problémy s neprispôsobivými obyvateľmi, ktorí mu demolovali priestory. Vytvoril teda jednu čakáreň pre nich a druhú pre ostatných pacientov, v ktorej bol televízor aj hračky. O tej druhej sa hovorilo ako o čakárni "pre bielych".
„Za tú lepšie vybavenú čakáreň požadoval poplatok 10 eur. Povedal som mu, aby to okamžite zrušil, lebo to budem nútený nahlásiť orgánom činným v trestnom konaní,“ povedal krajský lekár.