Prijaté opatrenia sú podľa Najvyššieho kontrolného úradu formálne a neúplné. Riaditeľ Mestských služieb kontrolu nekomentuje, odchádza do dôchodku.
NITRA. Hospodárením Mestských služieb sa zrejme bude zaoberať J nitrianska prokuratúra. Obrátiť sa na ňu plánuje Najvyšší kontrolný úrad, ktorý má podozrenie z trestnej činnosti.
Protokol NKÚ má na stole aj Národná kriminálna agentúra. Už v januári dostala trestné oznámenie od poslanca Martina Nemkyho, ktorý je dnes viceprimátorom.
„Vyšetrovateľ skúma predložené podklady, aby mohol meritórne rozhodnúť,“ povedala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.
„Je to pre mňa uzavretá záležitosť,“ reagoval riaditeľ Mestských služieb Jozef Chrenko (67), ktorý sa k výsledkom kontroly NKÚ nechce vyjadrovať. Od marca odchádza do dôchodku.
Výsledky odstúpili na ďalšie konanie
Najvyšší kontrolný úrad zistil v Mestských službách porušenia zákonov o rozpočtových pravidlách verejnej správy, o verejnom obstarávaní, o účtovníctve, o finančnej kontrole, zákonníka práce aj obchodného zákonníka. Potvrdil nám to Lukáš Jasenec z NKÚ.
„Výsledky kontrolnej činnosti boli ďalej odstúpené na ďalšie konanie - z dôvodu neuplatňovania postupov verejného obstarávania Úradu pre verejné obstarávanie, z dôvodu porušenia finančnej disciplíny Správe finančnej kontroly či Inšpektorátu práce,“ povedal Jasenec.
Zároveň informoval, že NKÚ podal oznámenie o podozrení z trestnej činnosti na Okresnú prokuratúru v Nitre. Podľa hovorcu prokuratúry Jaroslava Mačeka tam ale žiadne neevidujú.
„Spomínané oznámenie o podozrení z trestnej činnosti naozaj z NKÚ zatiaľ neodišlo,“ reagoval Jasenec. Najvyšší kontrolný úrad má podľa neho oznámenie pripravené na konzultáciu s príslušnou prokuratúrou. „Zároveň sa čaká na podpis Memoranda o spolupráci medzi Generálnou prokuratúrou, ministerstvom vnútra a NKÚ.“
Opatrenia musia prepracovať
Najvyšší kontrolný úrad sa opäť obrátil aj na Mestské služby. Nepozdáva sa mu dvanásť opatrení, ktoré prijali na odstránenie zistených nedostatkov. Označil ich za formálne a neúplné, preto požiadal o ich prepracovanie.
Primátor Jozef Dvonč avizoval, že v Mestských službách dôjde aj k niektorým organizačným zmenám. „Uskutočnia sa v najbližších dvoch mesiacoch s cieľom posilniť služby v teréne v prospech občanov. Budú sa dotýkať opráv komunikácií, chodníkov, detských ihrísk a starostlivosti o zeleň.“
Dvonč dodal, že zmeny sa uskutočnia napriek tomu, že Mestské služby ukončili minulý rok s priaznivým hospodárskym výsledkom.
Práce dodali podnikatelia
NKÚ vykonal kontrolu v Mestských službách vlani na jeseň, zameral sa na rok 2013. Okrem iného zistil, že MS zabezpečovali mnohé verejno-prospešné služby a práce dodávateľským spôsobom, a nie vo vlastnej réžii, „čím nie je zachovaná hospodárnosť, efektívnosť a účinnosť pri používaní verejných prostriedkov“.
Napríklad na správu a údržbu mestských komunikácií išla v roku 2013 suma 816 770 eur. Z toho 63,6 percent dostali súkromní podnikatelia. V prípade verejnej zelene boli výdavky 594 740 eur, z toho až 85 percent išlo súkromným podnikateľom.
„Kontrolovaný subjekt zadal vykonávanie týchto činností dodávateľom bez toho, aby si analýzou overil, či takýto spôsob vykonávania hlavných činností bude preň hospodárnejší a efektívnejší,“ píše sa v správe NKÚ.
Úrad v nej konštatuje, že cieľom podnikateľov je dosahovanie zisku, preto je možné predpokladať, že keby Mestské služby zabezpečili práce vo vlastnej réžii, bolo by to výhodnejšie.
V Mestských službách nám povedali, že „dodávateľský spôsob je lacnejší, ako držať ľudí po celý rok“. Poukázali tiež, že by museli nakúpiť stroje.
Zametačov kontroloval externista
Mestské služby platili napríklad aj externú osobu, ktorá za 3-tisíc eur ročne kontrolovala prácu ručných zametačov -zamestnancov MS. Podľa Najvyššieho kontrolného úradu pritom rovnakú kontrolnú činnosť vykonával v rámci svojej pracovnej náplne aj interný zamestnanec MS.
Externá osoba - nepodnikateľ mala podľa zmluvy o spolupráci vykonávať kontrolu trikrát do týždňa v rozsahu dvadsať hodín za odmenu 250 eur mesačne. Podpísaním takejto zmluvy Mestské služby podľa NKÚ porušili zákonník práce, podľa ktorého môže byť závislá práca vykonávaná výlučne v pracovnom pomere.
Cenu za kosenie nenavýšili
Najvyšší kontrolný úrad poukázal aj na faktúry, ktoré súvisia s údržbou verejnej zelene. Kontrolóri zistili, že Mestské služby si u dodávateľov objednali aj práce, ktoré neboli predmetom zmlúv, a to v celkovej výške 67 780,28 eura.
„Išlo o opravy, údržbu a nákup náhradných súčiastok na stroje a zariadenia, ktoré boli vo vlastníctve dodávateľov,“ píše sa v správe.
Mestské služby reagovali, že „rozpočítanie prác súvisiacich s kosbou aj na opravy strojov nenavýšilo cenu za kosbu v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi“.