ZLATÉ MORAVCE. Na samosprávy neobvykle štedré dodatky k pracovným zmluvám podpísal bývalý primátor Peter Lednár. Podľa nich mali štyria zamestnanci mestského úradu dostať pri odchode zo zamestnania zlaté padáky.
Odstupné blízkym spolupracovníkom nadelil Lednár skutočne štedré. Podľa našich informácií si v prípade skončenia pracovného pomeru mali títo zamestnanci polepšiť o šesť mesačných platov. Tie im mali byť pri odchode z radnice vyplatené k riadnym výplatám.
Štyri zlaté padáky
Prípad dodatkov k zmluvám vytiahol na verejnosť súčasný prednosta radnice Miroslav Šlosár. Podľa neho Lednár takéto exkluzívne dodatky k zmluvám podpísal so štyrmi pracovníkmi úradu. "U jednej pracovníčky bol dodatok zrušený na jej žiadosť, u troch je momentálne v platnosti," hovorí Šlosár. Ktorá pracovníčka súhlasila, aby sa jej zlatý padák zrušil, Šlosár neprezradil.
Traja zamestnanci, u ktorých dodatok naďalej platí, sú bývalý prednosta mestského úradu Roman Šíra, právnička a hovorkyňa mesta Mária Vozárová a šéfka finančného oddelenia na mestskom úrade Iveta Szobiová.
Jedine v prípade Šíru je ale vyplatenie odstupného momentálne aktuálne. Exprednosta sa totiž vo voľbách stal mestským poslancom a pre mestský úrad prestal pracovať na prelome rokov.
U Vozárovej a Szobiovej sú dodatky zatiaľ v platnosti, peniaze im ale radnica v tejto chvíli vyplácať nemusí. Obe sú zatiaľ ešte stále zamestnankyňami úradu, aj keď v čase, keď mesto na prípad upozornilo, boli práceneschopné.
Šlosár nevie, z čoho mesto odstupné vyplatí
Súčasné vedenie mesta odmieta zlaté padáky vybraným zamestnancom zaplatiť. "Neviem, z čoho," podotkol Šlosár. Ustúpiť podľa našich informácií nemienia ale ani tí zamestnanci, ktorých sa zlaté padáky týkajú. Reálne tak hrozí, že na mestskom úrade sa prípadným odchodom Szobiovej a Vozárovej dočasne zosype finančné a právne oddelenie. To je podľa našich zdrojov v čase tvorby rozpočtu to posledné, čo mesto potrebuje.
Pre spor o zlaté padáky však na mestskom úrade panuje dusná atmosféra. Vozárová primátorku Serafínu Ostrihoňovú aj prednostu 11. februára listom upozornila, že nevyplatením odstupného pre exprednostu Šíru, ktorý už nie je zamestnancom mesta, by mohlo dôjsť k trestnému činu nevyplatenia mzdy, za ktorý hrozí basa až na tri roky. Ostrihoňovej hrozí basa aj bez toho, okresný súd ju zatiaľ neprávomocne odsúdil na 7,5 roka za neoprávnené vydŕžanie pozemkov pod priemyselným parkom.
Čo navonok vyzerá, akoby si Vozárová pod sebou podpílila konár, na ktorom sedí, je podľa človeka blízkeho mestu iba rutinná povinnosť právničky. "Musela na riziká primátorku upozorniť, veď akou by to potom bola právničkou?" povedal náš zdroj.
Šíra: Takéto odstupné tu bolo bežné
Dodatky k zmluvám spravil Lednár tak, že zlaté padáky by zamestnanci dostali "bez ohľadu na dôvod a spôsob ukončenia" pracovného pomeru.
Podľa ľudí, ktorým sa majú zlaté padáky vyplatiť, nejde o nič neštandardné. Exprednosta Roman Šíra upozornil na to, že podobné odstupné sa na mestskom úrade vyplácalo aj v minulosti. Rovnaké sumy dostali podľa neho aj tí Lednárovi prednostovia, ktorí pôsobili na úrade pred ním. Spomenul jedného, ktorý pracoval na úrade rok a dostal odstupné vo výške šiestich platov.
Šíra tiež povedal, že on dodatok k svojej zmluve nevytváral, bola to výsostná kompetencia bývalého primátora Lednára. Dodatok k jeho zmluve vznikol vlani v auguste, kedy Šíra podľa vlastných slov netušil, k akému dátumu na úrade skončí a nevedel údajne ešte ani to, že pôjde kandidovať za poslanca.
Šíra má za 20 mesiacov práce pre úrad dostať šesť mesačných platov navrch. Ani na tom ale nevidí nič zlé. Obhajuje to tým, že primátor pridelil tieto peniaze pracovníkom, na ktorých stálo celé mesto. Šíra rozprával o práci nadčas, práci počas dovolenky a víkendov. "Za 20 mesiacov som vynechal asi iba jednu komisiu. Mali sme 20 zastupiteľstiev, im predchádzajú rokovania komisií, ktorých je 8. Sedel som tam do nočných hodín, zastupoval som primátora na akciách cez víkendy," vravel Šíra. Podľa neho vtedajší primátor mal tiež inak nastavené ohodnocovanie svojich ľudí, keďže v minulosti manažoval viaceré zahraničné firmy.
Vozárová chcela o výške odstupného rokovať
Napriek práceneschopnosti na naše otázky reagovala aj právnička Mária Vozárová. Jej prípad je odlišný od Šírovho, ona na mestskom úrade neodpracovala iba 20 mesiacov, ako Šíra, ale až šesť rokov. Ak by aj hneď odišla, odstupné vychádza na jeden mesačný plat za každý odpracovaný rok.
Vozárová pomenovala dôvody, pre ktoré jej Lednár doprial 6-mesačné odstupné. "Od nástupu na úrad v júni 2009 som vykonávala sama agendu, ktorú predtým robili dve právničky. Po dvoch rokoch mi pridelili aj agendu slobodného prístupu k informáciám, ktorú predtým robil iný prepustený zamestnanec, plat mi ale zvýšený nebol," vysvetľuje. Právnička má okrem toho na starosti aj komunikáciu s médiami. To všetko si podľa nej vyžaduje prácu navyše, pričom preplatenie nadčasov si nikdy nenárokovala.
"Ušetrila som mestu na mzdách a odvodoch minimálne 120-tisíc eur, ak vychádzam z priemernej mzdy na jedného zamestnanca 800 eur mesačne," povedala Vozárová o svojej nakumulovanej práci. Vozárová ponúkla súčasnému vedeniu mesta rokovania o prípadnom znížení jej odstupného pri odchode zo zamestnania. Tie ale zatiaľ neviedli k dohode.