NITRA. Vyštudovala priemyslovku zameranú na technicko-informačné služby v strojárstve, ale učarovala jej fotografia. Do jej tajov sa šesť rokov zaúčala v škole v Holandsku, kde desať rokov žila. Ako sa to Petre Doležovej podarilo, sa môžete presvedčiť na jej výstave v Trafačke.
Mladá fotografka má za sebou tri výstavy a niekoľko ocenení. Na súťaži Amfo 2010 cez prvé postupové miesta v okresnom i krajskom kole získala tretie celoslovenské. Za veľký úspech považuje aj svoje fotky uverejnené v kalendári organizácie alternatívnych fotografov.
Starala sa o deti a fotila
Vzťah k fotografovaniu „zdedila“ po svojom otcovi, ktorý sa tejto záľube venoval neprofesionálne. Fotiť však Petra začala až po príchode do Holandska, kam išla za prácou au-pair. „Domáci mi dal analógovú Praktiku, aby som fotila jeho deti. Postupne som sa začala učiť nastaviť clonu, čas a ostatné záležitosti okolo fotenia. Chytilo ma to, a tak som sa prihlásila na školu, že to vyskúšam,“ spomína Petra Doležová. „Popri tom som sa ešte chvíľu starala o deti, potom som si našla prácu predavačky v obchode s oblečením. Dala sa celkom dobre skĺbiť so školou.“
Digitálnu fotku študovala šesť rokov na umeleckej vysokej škole v Rotterdame, ako hovorí, naučila ju komunikácii s ľuďmi a vnímaniu umenia fotografie. „Holanďania boli v tomto smere trochu chladní, stále mi hovorili, že ja som iná, mám taký poetický pohľad. Našťastie som sa nimi nenechala ovplyvniť,“ vraví rodáčka z Komárna.
Prierez tvorbou
Petra sa na Slovensko vrátila pred rokom, je fotografkou na voľnej nohe a profesne sa venuje vektorovej grafike. Svojou fotografickou tvorbou sa prezentovala v Holandsku, kde robila aj workshopy, po návrate domov v Nových Zámkoch a teraz v Nitre.
„Výstava zahŕňa vyše tridsať fotografií, je to taký prierez tvorbou, ktorý ponúka klasickú aj alternatívnu fotografiu, štúdie, kyanotypy, kombinácie vytlačenej fotky a vodových farieb či gumotlač. Z motívov sú to ľudia, príroda a abstrakcia, mám rada niečo také surrealistické,“ vysvetľuje autorka a ukazuje na kyanotypy, ktoré podľa laika vyzerajú skôr ako modro-biele obrázky než ako fotografie.
„Nie sú to klasické fotky. Vznikajú tak, že na fotografický papier sa nanesie svetlocitlivá emulzia, nejaký motív a potom sa to osvieti. To, čo sa neosvieti, sa vymyje vodou, zvyšok sa zafixuje a zostane modrý. Obrázok sa môže tónovať – čajom, kávou alebo inými prostriedkami.“
Baví ju kyanotypia
Petru Doležovú baví, keď môže robiť netypické umelecké fotografie, keď do nich môže dať niečo svoje a vytvárať tak vlastné poetické svety. „Práve preto mám rada kyanotypiu, pri ktorej vznikajú jedinečné veci – originály. Z digitálnej fotky si môžete vytlačiť kusov, koľko chcete,“ konštatuje Doležová, ktorá si v Hurbanove zakladá svoj fotoateliér.
„Baví ma aj pracovať podľa zadania, ktoré spracujem na svoj štýl - napríklad takto vytváram obaly na CD. Robila som booklety pre iránsku kapelu v Amerike a na Slovensku pre mojich kamarátov – domáce skupiny Kvety nikotínu a Alea acta est.“
Výstava potrvá do 29. marca. FOTKY: (ČE)